هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   211   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

دولت می تواند قیمت مسکن را واقعی کند

در ایران تقاضا برای مسکن دائماً بیش از عرضه است، به همین دلیل مردم نمی‌توانند خانه بخرند و به سمت اجاره می‌روند که به افزایش دائمی اجاره‌بها منجر می‌شود.
هادی نظرپور، افزود: در کشورهای اروپایی با توجه به رشد منفی جمعیت، تقاضا برای مسکن، پایین است و بخش خصوصی هم چندان در این بخش فعال نیست. بنابراین افراد برای خرید خانه به بانک‌ها مراجعه می‌کنند و بانک حدود 80 درصد قیمت خانه را وام می‌دهند و افراد متناسب با درآمدشان خانه‌دار می‌شوند.
وی گفت: در ایران مکانیزم حباب، رکود، رونق و مجدداً حباب شرایطی است که به‌طور دائم بر بخش مسکن حاکم می‌شود. این حباب معمولاً از تورم تبعیت نمی‌کند و قیمت‌ها دو سه برابر تورم افزایش می‌یابند که به رکود منجر می‌شود. بنابراین دولت می‌تواند با کنکاش عوامل ایجاد این حباب، مکانیزمی ایجاد کند که قیمت‌ها واقعی شوند.
نظرپور یادآور شد: بخش مسکن در شرایط ایده آل می‌تواند حدود 2 هزار شغل ایجاد کند اما در حال حاضر در رکود به سر می‌برد و تزریق تسهیلات ازجمله راهکارهایی است که می‌تواند این بخش را از رکود خارج کند.
وی با بیان اینکه برای ایجاد تعادل می‌توان یک چشم‌انداز بلندمدت 20 ساله ترسیم کرد،افزود: پرداخت تسهیلات متناسب با وضعیت اقتصادی افراد و قیمت خانه‌ها ازجمله راهکارهای خانه‌دار شدن افراد است.
این کارشناس مسکن ادامه داد: با توجه به اینکه پولی که در بخش مسکن جابه‌جا می‌شود بیش از بودجه عمرانی کشور است، ظرفیت این بخش برای ایجاد تولید و اشتغال هم بالاتر از بودجه‌های عمرانی است. لذا اگر بتوان رغبت سرمایه‌گذاری در این بخش را افزایش داد سایر شغل‌ها هم به‌تناسب رونق می‌گیرند.
نظرپور سوق دادن جمعیت کلان‌شهرها به‌سوی شهرهای اقماری را از راهکارهای خانه‌دار شدن اقشار ضعیف و کاهش فشار از کلان‌شهرها عنوان و تصریح کرد: متأسفانه پروژه‌هایی که در شهرهای اقماری همچون پرند، هشتگرد، پردیس ساخته‌شده دچار مشکلات حمل‌ونقل و زیرساخت هستند، لذا تقاضا برای اسکان در آن نقاط کمتر است.