هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   211   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

خشم یونسکو از تخریب اثر 2500 ساله

یونسکو با صدور بیانیه‌ای، تخریب یک محوطه تاریخی 2500 ساله و تحت حفاظت میراث فرهنگی که در جریان حمله هواپیمای سعودی به صنعا پایتخت یمن تخریب شد را محکوم کرد.
تخریب این خانه تاریخی چندطبقه در منطقه قدیمی پایتخت یمن خشم مسئولان محافظت از میراث تاریخی در یونسکو را برانگیخته است، درحالی‌که دولت عربستان تاکنون مسئولیت این حمله را نپذیرفته است.
«ایرنا بوکووا» دبیر کل یونسکو در واکنش به تخریب این اثر 2500 ساله در بیانیه‌ای اظهار داشت: «عمیقاً از فاجعه کشته شدن افراد و همچنین خسارت به قدیمی‌ترین ساختمان اسلامی شهر «صنعا» متأسفم و از طرف‌های درگیر در یمن می‌خواهم تا به گنجینه‌های فرهنگی این کشور احترام بگذارند. من از دیدن تصاویر این خانه چندطبقه و باغ اطراف که با خاک یکسان شده بود بسیار شوکه شدم».
«بوکووا» در ادامه افزود: این میراث در برگیرنده روح مردم یمن و نمادی از تاریخ چند هزارساله دانش است که متعلق به تمام بشریت است.
در بیانیه یونسکو همچنین آمده است: مناطق آسیب‌دیده در منطقه قدیمی شهر صنعا از 2500 سال پیش سکونتگاه زندگی انسان است که شاهد قدرت، تمول و زیبایی تمدن اسلامی بوده است.شهر قدیمی صنعا دارای بیش از 100 مسجد،‌ 14 حمام عمومی و همچنین 6 هزار خانه است که پیش از قرن یازدهم میلادی ساخته شده‌اند.