فرصت سرمایه‌گذاری در صنعت را دریابیم

شمار نشریه : 210

رفت وآمد تجار بین‌المللی در روز‌های بعد از تفاهم اولیه هسته‌ای به کشور ایران به قدری زیاد بود که تنظیم زمان برای پذیرش هیئت‌های تجاری به کاری دشوار بدل شده بود‌. فعال‌ترین این مراودات اقتصادی مربوط به بخش خصوصی بود‌. برخلاف گذشته که نشست‌های فعالان بخش خصوصی به دیدار با نمایندگانی از کشور چین خلاصه می‌شد بعد از احتمال توافق و باز شدن شرایط مراودات اقتصادی با ایران‌، روس‌ها نیز‌، پس ازآنکه از سوی غرب مورد تحریم قرار گرفتند‌، رفت وآمد خود را با ایران افزایش دادند‌.
ابراز تمایل مقامات آلمان‌، ایتالیا و سوئیس برای رابطه اقتصادی با ایران و برگزاری نشست نفتی با مدیران شرکت‌های بزرگ در کنار ورود هیئت‌های تجاری از ترکیه‌، هند و کشور‌های غربی نشانه‌های جدیدی برای آغاز فصل جدید سرمایه‌گذاری خارجی در ایران به شمار می‌رود‌. اما باید دید که با حضور کشور‌های اروپایی برای برقراری مبادلات اقتصادی با کشور ایران در رقابت با چین کدامیک موفق به جلب نظر بازرگانان اقتصادی خواهند شد‌.
چین در ایران ماندگار است
حبیب ا... عسگراولادی‌، رئیس اتاق ایران و چین‌، در گفتگو با پیام ساختمان می‌گوید‌: روابط اقتصادی ایران با چین به هیچ عنوان کمرنگ نخواهد شد چون این برنامه‌ریزی به صورت طولانی مدت انجام شده‌است‌. وی معتقد است‌: اقتصاد انتخابی نیست که ایران ناگزیر باشد یکی از گزینه‌های چین یا اروپا را برای ادامه مبادلات اقتصادی خود انتخاب کند‌.
عسگراولادی می‌گوید‌: در صورت به ثمر نشستن توافق هسته‌ای‌، روابط اقتصادی ایران با کشور‌های اروپایی که در گذشته لطمه دیده بود‌، اصلاح خواهد شد و این به معنای از دست دادن روابط اقتصادی که در گذشته با سایر کشور‌ها برقرار بوده‌، نیست‌. توافق هسته‌ای فرصتی برای سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی فراهم کرده تا بتوانند زمینه مبادلات اقتصادی خود را بیشتر از گذشته ارتقا دهند‌.
امروزه کشور چین به عنوان بزرگ‌ترین کارخانه تولید کالا‌های مصرفی در جهان شناخته می‌شود و ایران ناچار است به دلیل کاهش قدرت خرید مردم‌، کالا‌های ارزان قیمت چینی را وارد کند که این موضوع ارتباطی با مسئله تحریم ندارد‌. درواقع اقتصاد چین در تمام دنیا با همین استراتژی پیش رفته و نفوذ کرده‌است‌.ف
خیز اروپایی‌ها برای بازار ایران
حضور کشور‌های غربی در ایران برای رایزنی جهت فصول بعد از توافق به این معنی است که ایران فرصت‌های سرمایه‌گذاری بسیار زیادی دارد اما باید توجه داشت که این خیز اروپایی‌ها در بازار‌های ایران منجر به بازگشت دوباره به اقتصاد نفت محور نشود‌. یکی از مهم‌ترین اتفاقاتی که شرایط تحریم برای اقتصاد ایران به وجود آورد‌، کاهش درآمد‌های نفتی در سال 91 از 100 میلیارد دلار به 50 میلیارد دلار بود و قطع وابستگی به ارز نفتی منجر به توجه ویژه دولتمردان به صادرات غیرنفتی شد‌.
اقتصاد ایران همیشه متکی به نفت خود بوده‌است اما تحریم واردات نفت ایران‌، باعث کاهش قابل توجه تولید و صادرات نفت ایران شد‌. این فرصت مغتنم شمرده شد تا جایی که به گفته نعمت زاده‌، وزیر صنعت‌، معدن و تجارت؛ در اواخر سال93‌، شاهد رشد 22 درصدی صادرات غیرنفتی در شرایط تحریم بودیم‌. یكی از هدف گذاری‌های دولت برای سال 94 توجه ویژه به صادرات غیرنفتی است و در برنامه‌های آتی خود نظر دارد تا شرایط رشد بیش از 20 درصد صادرات غیرنفتی نسبت به سال گذشته را فراهم كند‌. به گفته کارشناسان پیش بینی‌های بعد از توافق هسته‌ای نشان می‌دهد سرمایه‌گذاری خارجی در صنعت نفت افزایش پیدا کند‌.
کشور ایران از این فرصت ایجادشده باید استفاده کند تا زمینه را برای سوق دادن سرمایه‌گذاری‌ها به سمت بخش صنعت فراهم کند‌. ناگفته نماند که باید همین بخش‌های اقتصادی نیز اولویت بندی شود‌. هرچند سرمایه‌گذاری در صنعت دیربازده‌ترین سرمایه‌گذاری خواهد بود اما درصورتی که این مهم حاصل شود برای اقتصاد کشور پایداری و ماندگاری به همراه خواهد داشت چه با حضور کشور چین باشد و یا سایر کشورهای اروپایی.