هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   210   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

امنیت سرمایه گذاری عامل رونق بازاربورس

رئیس اداره امور سهام شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با اشاره به شرایط جذب سرمایه‌گذار در بازار سهام ایران گفت: امنیت اقتصادی با افزایش سرمایه‌گذاری ارتباط مستقیم دارد و اگر مقررات و ضوابط  و تصمیم‌گیری‌های اقتصادی مدام در حال تغییر باشد نمی‌توان به جذب سرمایه‌گذاری‌های مؤثر در روند اقتصادی کشور امیدوار بود.
به گزارش پیام ساختمان به نقل از روابط عمومی شرکت چادرملو اردکان، امیر غلامی همچنین ثبات در سیاست خارجی و روابط بین‌الملل را از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار در سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی عنوان کرد و گفت: سرمایه‌گذاران واقعی هیچ‌گاه به دنبال سود لحظه‌ای و مقطعی نیستند، سودآوری باید تداوم داشته باشد تا ایجاد انگیزه کند و شکی نیست که تحقق این شرایط مستلزم امنیت اقتصادی و ثبات سیاسی است.
وی نکته منفی بازار بورس ایران را احساسی بودن عنوان کرد و افزود: تصمیمگیریهای احساسی و بدون تحلیلهای تکنیکال و فاندامنتال فعالان بازار سرمایه موجب شده است با کوچک‌ترین خبر و شایعه بازار به هم بریزد و یک صف خرید تبدیل به‌صف فروش شود. 
غلامی تصریح کرد: هیچ‌یک از بازارهای ارز، سکه و طلا و مسکن در ایران قادر به رقابت با بازار بورس نیستند و چنانچه علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری در بازار سهام با آگاهی و علم کافی وارد شوند و سبد مناسبی انتخاب کنند هرگز متضرر نخواهند شد.
وی درباره آخرین پیشبینی سود چادرملو در سال مالی جاری و تأثیر راهاندازی طرح فولاد چادرملو بر این پیشبینی اظهار کرد: راهاندازی فولاد چادرملو را در صورتهای مالی سال 94 اعمال کردیم و به میزان 200 هزار تن تولید نیز برای این پروژه در نظر گرفتهایم.
رئیس اداره امور سهام شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با بیان اینکه راهاندازی نیروگاه چادرملو دست‌کم امسال تأثیر چندانی بر سودآوری شرکت نخواهد داشت، عنوان کرد: برای سال 94 پیشبینی سود چادرملو حدود 68 تومان به ازای هر سهم بوده که نسبت به سال قبل کاهش‌یافته و دلیل آن نیز بحثهای مربوط به‌حق انتفاع و بالا رفتن هزینههای شرکت بوده است؛ ضمن اینکه قیمت فروش شرکت نیز کاهش‌یافته است.
وی با بیان اینکه پیشبینی آینده بازار سنگ‌آهن به آیتمهای مختلف بستگی دارد، اظهار کرد: بر اساس برخی گزارشهای منتشرشده وضعیت کنونی بازار سنگ‌آهن حداقل تا دو سال آینده تغییر خاصی نخواهد کرد.
غلامی درباره رتبه شرکت چادرملو در زمینه شفافسازی اطلاعات در بورس و انتشار به‌موقع گزارشها نیز گفت: بحث شفافسازی اطلاعات در بورس منوط به رعایت فاکتورهای متعددی است. ما در 10 سال گذشته در بین شرکتهای همسطح خود همواره ازنظر شفافسازی اطلاعات و انتشار گزارشهای به‌موقع عملکرد، در بین 10 شرکت اول بودهایم.