هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   210   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

امضای تفاهم نامه همکاری برقي

به گزارش پيام ساختمان تفاهم‌نامه همکاری سه‌جانبه بین سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران، شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ و شرکت توزیع نیروی برق استان تهران امضا شد.
این تفاهم‌نامه با هدف نظارت و کنترل بخش‌های حریم تأسیسات عمومی برق، سیستم زمین و تابلوهای اندازه‌گیری با حضور نمایندگان سازمان‌های مربوطه در محل سالن جلسات سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان به امضا رسید.
در این جلسه، حیدر جهانبخش نایب‌رئیس اول سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران به نمایندگی از سعید غفرانی رئیس سازمان، سید محمد هاشمی؛ مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ و سید علی بربند؛ مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان تهران،حجت اله عزیزی نایب‌رئیس دوم سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران ، کیوان تیموری خزانه‌دار سازمان، اعضای هیئت‌رئیسه گروه تخصصی برق ، صابر پیربرناش مدیر روابط عمومی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران و  جمعی از مدیران توزیع نیروی برق تهران بزرگ و استان تهران حضور داشتند.
موضوع این تفاهم‌نامه، نظارت و کنترل بخش‌های حریم تأسیسات عمومی برق، سیستم زمین و تابلوی لوازم اندازه‌گیری بر اساس شیوه‌نامه اجرایی تهیه‌شده به‌عنوان فاز اول از شیوه‌نامه اجرایی نظارت بر طراحی و اجرای استاندارد تأسیسات برق کلیه اماکن است.
تعهدات طرفین این تفاهم‌نامه شامل ارائه بستر مناسب نرم‌افزاری و سخت‌افزاری بین شرکت‌های توزیع (تهران بزرگ و استان تهران) و سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران جهت تسهیل در ارائه خدمات به شهروندان، معرفی نمایندگان توسط سه طرف این تفاهم‌نامه به‌صورت کتبی برای شرکت در کمیته هماهنگی اجرای تفاهم‌نامه ظرف دو هفته، الزام و اهتمام به حضور منظم و فعال نمایندگان در جلسات هماهنگی و حمایت از اجرای مفاد تفاهم‌نامه و شیوه‌نامه اجرایی این تفاهم‌نامه با استفاده از تمام امکانات، سازوکار سازمانی و اداری خواهد بود.
در پی اجرای این تفاهم‌نامه نظارت بر سیستم زمین کلیه اماکن، تفاهم‌نامه سه‌جانبه سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور، وزارت راه و شهرسازی و سازمان توانیر اجرایی شده و مهندسان برق عضو سازمان نظام‌مهندسی به‌عنوان کارشناس ارت بر اجرای سیستم ارت که به شبکه توزیع نیروی برق شهر متصل می‌شود، نظارت خواهند کرد. در پی این مهم، ضمن کاهش مشکلاتی از قبیل افزایش ولتاژ شبکه در اثر قطعی سیم  نول مرتفع شده و کمک شایانی به کاهش برق‌گرفتگی‌ها و سلامت تجهیزات می‌شود.
همچنین با اجرای بند دیگری از تفاهم‌نامه، مهندسان برق عضو سازمان نظام‌مهندسی بر ساخت و نصب تابلوی لوازم اندازه‌گیری نیز نظارت می‌کنند تا هم مالکان و هم شرکت توزیع از مزایای این نظارت بهره‌مند شوند و خطراتی از قبیل آتش‌سوزی در این تابلوها به میزان چشمگیری کاهش یابد.
گفتنی است این تفاهم‌نامه به مدت سه سال قابل‌اجرا است و پس‌ازآن در صورت لزوم تمدید می‌شود.