هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   210   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

پر مصرف ترین ها اعلام شدند ساختمان های تجاری ، اداری و مسکونی پیشتاز در مصرف انرژی

مصرف حامل‌هاي انرژي و افزايش كارايي آن در دنياي حاضر بسياري از فعاليت‌هاي اقتصادي را تحت تأثير خود قرار داده‌است‌، طوري که توانسته بر رشد شتابان صنعتي شدن کشور‌ها بسيار تأثيرگذار باشد‌. متأسفانه اين مهم در کشور ايران چندان جدي گرفته نشده و آمار‌ها نشان مي‌دهد که متوسط مصرف برق خانگي در ايران سه برابر متوسط جهاني است و اين بدين معني است که هيچ نوع روش استانداردي براي مصرف در ايران به مردم آموزش داده نشده‌است‌.
آب‌، برق و گاز ازجمله منابع انرژي مهمي است که با صرف هزينه بسيار توليد مي‌شود و به دست مصرف کنندگان مي‌رسد‌. اما آمار‌ها نشان مي‌دهد‌؛ کشور ايران در مصرف آب‌، برق و گاز از متوسط جهاني پيشي گرفته و هدر رفت و مصرف غيراصولي را در کارنامه خود ثبت کرده‌است‌.
بار‌ها در جلسات و سخنراني‌هاي مختلف صحبت از فرهنگ‌سازي در زمينه مصرف انرژي شده‌است غافل از اينکه هنوز فرهنگِ فرهنگ‌سازي در کشور ايران وجود ندارد وگرنه اين همه قصور بر ديوار کوتاه فرهنگ فرود نمي‌آمد و مسئولين مربوطه صرفا به هشدار دادن اکتفا نمي‌کردند‌. گوشزد دائمي اين مسئله که« اگر همين روند ادامه پيدا کند تا سال 1404 ايران به واردکننده انرژي تبديل خواهد شد»‌، دردي از اين مسئله درمان نخواهد کرد‌. کارشناسان اقتصادي معتقدند‌: اگر تنها 10 درصد صرفه جويي در برق مصرفي خانوار‌ها داشته باشيم‌، مي‌توانيم از محل صرفه جويي‌ها‌، شش نيروگاه 800 مگاواتي در سال راه اندازي کنيم و چنانچه هر خانوار ايراني 10 درصد در مصرف برق خانگي صرفه جويي کند‌، دولت سالانه 500 ميليون دلار بيشتر نفت و گاز صادر مي‌کند‌. ازاين رو مصرف بالاي برق در کشور باعث شده که ايران نوزدهمين کشور مصرف‌کننده برق در جهان باشد و با مصرف بيش از 145 ميليارد کيلووات برق در زمره 25 کشور پرمصرف برق جهان قرار گيرد‌.
اهميت منابع طبيعي در کشور ايران ازجمله انرژي به قدري به دست فراموشي سپرده شده که ديگر حتي در اعداد و ارقام هم يادي از آن نمي‌شود‌. آخرين ترازنامه انرژي که منتشرشده‌، مربوط به سال 91 بوده‌است که در اين گزارش به بررسي تراز مصرف انرژي در انواع ساختمان‌هاي مسکوني‌، اداري و تجاري پرداخته مي‌شود.