هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   210   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

ماشاالله عظیمی دبیر کل اتاق تعاون ایران مطرح کرد: صنعت ساختمان پیشران رشد اقتصادی

اتاق تعاون ایران با همکاری سازمان منطقه آزاد کیش برای سومین سال متوالی یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی عمران و ساختمان کیش را از 5 تا 8 خرداد ماه با حضور با حضور ده‌ها شرکت بزرگ سرمایه‌گذاری مسکن، انبوه‌سازان، تولیدکنندگان، صنعتگران و شرکت‌های وابسته حوزه ساختمانی از ایران و چند کشور جهان به مدت چهار روز در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی جزیره کیش برگزار کرد. در این نمایشگاه بیش از 130 شرکت داخلی و خارجی حضور داشتند و به معرفی توانمندی‌های خود پرداختند. 

رئیس اتاق تعاون ایران در آیین افتتاحیه یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی عمران و ساختمان به میزبانی کیش، گفت: اشتغال‌زایی یکی از مسائل مهم و دغدغه مسئولان است و یکی از صنایعی که می‌تواند در رفع بیکاری و ایجاد اشتغال مؤثر باشد، حوزه ساخت‌وساز است . 
بهمن عبداللهی با اشاره به اینکه ارزان‌ترین بخشی که می‌تواند اشتغالزایی ایجاد کند همین صنعت ساختمان است که در شرایط کنونی 12 درصد اشتغال کشور را به خود اختصاص داده است،افزود: زمانی که با ساخت 65 تا 70 متر ساختمان می‌توان یک شغل ایجاد کرد، در سطح انبوه این رقم افزایش خواهد یافت. حال اگر سالانه و با رعایت الگوی مصرف یک‌میلیون و 200 هزار واحد مسکونی ساخته شود معادل این رقم اشتغال در کشور ایجاد خواهد شد .
وی سهم مسکن در سبد خانواده‌ها را موضوع مهمی عنوان کرد و گفت: در شرایط کنونی سهم مسکن در سبد هزینه‌های خانوار حدود 40 درصد است که این رقم در شهرهای بزرگ به بیش از 70 درصد می‌رسد.ضمن اینکه ارزان‌سازی در قالب الگوی مصرف کمک بزرگی به کاهش هزینه‌های مسکن خانوار خواهد کرد .
عبداللهی با تأکید بر اینکه میانگین رشد در بخش مسکن در طول 23 سال گذشته بیش از 24 درصد بوده است اظهار داشت: در هیچ فعالیتی بازار سرمایه ، ارز و طلا شاهد چنین رشدی نبوده است، به‌گونه‌ای که علیرغم تورم 20 درصدی کشور در 20 سال گذشته تنها شاهد رونق بخش مسکن بوده‌ایم . 
رئیس اتاق تعاون ایران ،صنعت ساختمان را از محوری‌ترین بخش‌های اقتصادی دانست و گفت :سهم این بخش در اقتصاد کشور بیش از 30 درصد است.وی نیاز کشور در سال‌های آینده را حدود 900 هزار واحد برای متقاضیان خانه اولی عنوان کرد و گفت: اگر موضوع بافت‌های فرسوده و نیاز انباشت بازار را در نظر بگیریم حدود یک‌میلیون و 200 هزار واحد مسکونی در سال باید ساخته شود .
عبداللهی خاطرنشان کرد: هم‌اکنون 25 درصد تعاونی‌های کشور در بخش مسکن فعالیت دارند و با توجه به حجم کار، اتاق تعاون خود را مکلف به حمایت از این بخش می‌داند تا با برگزاری نمایشگاه‌های مختلف زمینه توسعه این صنعت در کشور فراهم گردیده و با واردات فناوری‌های روز به کشور، کیفیت ساخت‌وساز را افزایش دهد.
محمدحسین کلاتهایی، سرپرست امور نمایشگاهی اتاق تعاون ایران در رابطه با هدف برگزاری این نوع نمایشگاه‌ها گفت: این نمایشگاه با هدف شناخت توانمندی‌ها و کمبودهای صنعت ساختمان، آشنایی با پیشرفت‌های روز این صنعت، ایجاد فرصت مناسب برای تبادل اطلاعات و تعامل بیشتر بین تولیدکنندگان و فعالان ساخت‌وساز و همچنین معرفی و نمایش هر چه‌بهتر گوشه‌ای از توانمندی‌های تولیدی و صادراتی کشور در این حوزه برگزار شد. کلاتهایی تصریح کرد: با توجه به استقبال گسترده شرکت‌های عمرانی و ساختمانی از نمایشگاه مذکور، امسال به طور یقین شاهد رشد مشارکت‌کنندگان نسبت به سال گذشته بودیم. 
معاون پشتیبانی، تحقیقات و برنامه‌ریزی اتاق تعاون ایران در مورد کشورهایی که به‌صورت نمایندگی (غیرمستقیم) در این نمایشگاه حاضر شدند،گفت : بلژیک، فنلاند، آلمان، انگلیس، ترکیه، ایتالیا، برزیل، سوئیس، آمریکا، مالزی، تایوان، کره جنوبی، سوئد، چین، ژاپن، لهستان، نروژ، فرانسه، کانادا از کشورهایی هستند که به‌صورت نمایندگی در این نمایشگاه حضور داشتند. وی افزود: مشارکت‌کنندگان در این نمایشگاه جدیدترین دستاوردها ، تولیدات و فناوری‌های علمی و صنعتی خود را در زمینه مصالح ساختمان پایه ، ماشین‌آلات و تجهیزات ساختمانی، آسانسور و بالابرها،خانه‌های پیش‌ساخته، نقشه‌کشی و طراحی، سیستم‌های تصفیه آب، تأسیسات حرارتی و برودتی، ابزارآلات، تجهیزات و ماشین‌آلات ساختمانی عرضه کردند. 
وی اظهار داشت:  تجهیزات و لوازم کار و ایمنی، در و پنجره، شیشه و ماشین‌آلات وابسته، معماری، دکوراسیون، نماسازی، پوشش‌های سقف و دیوار، کفپوش، لوله و اتصالات، کاشی و سرامیک، برق و تجهیزات الکترونیک، صنایع زیر بنایی آب و گاز، خدمات فنی و مهندسی، عایق‌های صوتی و حرارتی، محوطه‌سازی و دکوراسیون داخلی از دیگر تولیدات و فناوری‌هایی است که شرکت‌ها در این نمایشگاه ارائه نمودند. کلاتهایی به حضور پر رنگ نشریات و رسانه‌های تخصصی حوزه صنعت ساختمان در این نمایشگاه اشاره کرد و گفت: یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی عمران و ساختمان کیش، فرصت مناسبی برای تبادل اطلاعات و تعامل بیشتر بین تولیدکنندگان و فعالان ساخت‌وساز بود که امیدواریم در زمینه سیاست‌گذاری صحیح برای ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضا و تداوم ثبات قیمت‌ها در بخش مسکن تأثیرگذار باشد.