هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   210   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

رئیس اتحادیه مشاوران املاک اراک: رکود در بازار مسکن اراک موج می‌زند

رئیس اتحادیه مشاوران املاک اراک گفت: بازار خریدوفروش مسکن فصلی است و این بازار اکنون با رکود همراه شده است. 
محمود نوروزی با بیان اینکه تعیین قیمت مسکن باید کارشناسی شده باشد، افزود: میزان ساخت‌وسازها افزایش داشته و در حال حاضر میزان عرضه آپارتمان و ملک بالاست و متقاضیان خرید مسکن انتظار دارند که قیمت مسکن روند کاهشی داشته باشد درحالی‌که اکنون قیمت تمام‌شده مسکن بالاست. وی تصریح کرد: مؤلفه‌های زیادی بر روی قیمت تمام‌شده مسکن ازجمله بالا بودن قیمت مصالح ساختمانی، بالا بودن عوارض شهرداری در زمان صدور پروانه ساخت،هزینه بالای صدور جواز از سوی نظام‌مهندسی و بالا بودن هزینه وصل انشعابات آب و برق و گاز که نسبت به سال گذشته افزایش‌یافته و نیز بالا رفتن دستمزد کارگر بر روی قیمت تمام‌شده مسکن تأثیر گذاشته است.
نوروزی با بیان اینکه بازار مسکن در شهر اراک با رکود همراه است، افزود: بازار مسکن در شهر اراک به‌صورت فصلی است و از پایان خردادماه تا پایان شهریورماه وضعیت بازار اجاره و خریدوفروش کمی رونق و میزان عرضه و تقاضا افزایش پیدا می‌یابد در دیگر فصول سال بازار خریدوفروش به دلیل بالا بودن میزان مسکن خالی و پایین بودن میزان تقاضا با رکود همراه می‌شود و بازار مسکن راکد است.
نوروزی اظهار کرد: در کشور ما مالکان مسکن تعیین‌کننده قیمت تمام‌شده ملک هستند که شیوه درستی برای قیمت‌گذاری مسکن نیست .درحالی‌که قیمت مسکن باید به‌صورت کارشناسی شده تعیین شود و بر اساس قیمت تمام شده به‌اضافه سود منطقی متناسب با منطقه مسکونی باشد. وی افزود : اتحادیه نمی‌تواند دخالتی روی قیمتی که مالک ارائه می‌دهد داشته باشد چراکه حکم قانونی برای مشاوران املاک در خصوص تعیین قیمت ملک وجود ندارد.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک اراک افزود: باید در تعیین قیمت مسکن کار کارشناسی شده در یک برنامه بلندمدت دوساله اجرا شود و هر ملکی که قرار است به فروش و اجاره برسد نماینده‌ای از سازمان صنعت، معدن و تجارت و نماینده مشاور املاک از سوی اصناف برای تعیین نرخ کارشناسی شده ملک بر مبنای ملاک‌ها و معیارهای تعریف‌شده حضورداشته باشند و مالک با برگه کارشناسی شده به بنگاه‌های مشاوران املاک مراجعه کنند. وی اظهار کرد: زمانی که ملک برگه کارشناسی شده داشته باشد و در اختیار آژانس‌های املاک قرار گیرد مشتری در با علم به اینکه نظارت وجود دارد اعتماد بیشتری پیدا می‌کند و از این طریق می‌توان میزان تخلفات را کاهش داد و شاهد ثبات قیمت‌ها بود.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک اراک با بیان اینکه در کشور ما به دنبال برخی حرف‌های غیر کارشناسی و سیاسی روند اقتصادی تغییر می‌کند، افزود: عدم تدوین برنامه راهبردی خوب در این راستا چنین مشکلاتی را ایجاد کرده و بخش‌های مختلف اقتصادی کشور را آسیب‌پذیر می‌کند. نوروزی تصریح کرد: شهر اراک به دلیل موقعیت جغرافیایی و واقع‌شدن در مرکز کشور و همچنین به دلیل صنعتی بودن مهاجرپذیر است و جاذبه اشتغال‌زایی دارد و این مسائل نیز بر قیمت مسکن تأثیر داشته است. وی افزود: قیمت آپارتمان در بهترین نقطه شهر اراک متری 8 میلیون تومان و در کمترین نقطه متری یک‌میلیون و 200 هزار تومان است. 
نایب‌رئیس اتاق اصناف اراک گفت: در سال گذشته تعداد مشاوران املاک فعال یک هزار و 500 واحد بود که به دلیل رکود بازار و مشکلات عدیده این واحدها به خاطر نداشتن درآمد 300 واحد تعطیل شدند و اکنون یک هزار و 200 واحد مشغول به فعالیت هستند.