هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   210   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

۶۳۰ هزار بنگاه صنفی در انتظار حمایت

دومین اجلاس دوره ششم اتاق اصناف ایران با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، رئیس اتاق اصناف  و جمعی از نمایندگان اتاق‌های شهرستان ها در سالن اجتماعات اتاق اصناف ایران برگزار شد. 
قانون نظام صنفی اصلاح می شود
در این اجلاس محمدرضا نعمت زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه اصناف پل ارتباط حکومت و دولت با مردم هستند، گفت: این نقش اهمیت و جایگاه اصناف را بیشتر نشان می‌دهد و نباید به این نقش بی‌توجه بود زیرا اصناف در اداره کشور سهیم هستند. وی با اظهار اینکه هیچ بخشی به‌اندازه اصناف خصوصی و مردمی نیست، ادامه داد: زمانی که حرف از توسعه فروشگاه‌های زنجیره‌ای شد تأکید بر این بود که این کار به دست مردم سپرده شود. 
این مقام مسئول خطاب به حاضران افزود: شما می‌توانید مبلغ و راهنمای خوبی برای ملت باشید چراکه مردم از طریق شما، در تاکسی و یا در یک سوپرمارکت، از موضوعات روز مطلع می‌شوند. وزیر صنعت، معدن و تجارت در جواب به انتقاد برخی از نمایندگان اتاق اصناف ایران در مورد تداخل کار برخی نهادها در امور صنفی، گفت: شما می‌توانید ما را از این موضوعات مطلع کنید و پیشنهادهای خود را برای حل مشکل ارائه دهید تا با اصلاحات لازم در قوانین و مقررات برای رفع مشکل اقدام شود.
نعمت زاده همچنین با انتقاد از شیوه فعلی بازرسی اصناف، افزود: ما این شیوه بازرسی را قبول نداریم، این بازرسی در شان نظام جمهوری اسلامی ایران نیست و صحیح نیست به واحدهای صنفی برویم و از آنها بازرسی کنیم. وی از نحوه برخورد برخی ممیزان سازمان مالیاتی با صاحبان واحدهای صنفی نیز انتقاد کرد، و گفت: امیدواریم هر چه زود‌تر زیرساخت‌های لازم برای نصب دستگاه‌های pos و صندوق‌های مکانیزه فروش فراهم شود تا دیگر شاهد برخوردهای نامناسب از سوی برخی ممیزان مالیاتی نباشیم.
نعمت‌زاده همچنین در مورد موضوع تدوین آیین‌نامه‌های قانون نظام صنفی که مورد سؤال نمایندگان اتاق اصناف بود، اظهار داشت: تمامی آیین‌نامه‌ها را بررسی و تصویب آنها را نهایی می‌کنیم.
۶۳۰ هزار بنگاه صنفی در انتظار حمایت
علی فاضلی، رئیس اتاق اصناف ایران نیز در این اجلاس با بیان اینکه علی رغم تأکید مقام معظم رهبری بر حمایت از بنگاه‌های کوچک و متوسط، طی ۳۶ سال گذشته هیچ حمایتی از ۶۳۰ هزار بنگاه صنفی تولیدی نشده است، اظهار داشت:  بنگاه محوری اولین شاخصه اقتصاد ایران است، و هیچ بخش دیگری نمی‌تواند در بحث اشتغال جایگزین بنگاه‌های صنفی کوچک و متوسط شود.
فاضلی با اظهار این نکته که وقتی دستمزد کارگران و قیمت حامل‌های انرژی افزایش می‌یابد، باید انتظار افزایش در برخی کالا‌ها را متناسب با این تغییرات نیز داشت خطاب به وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ، تقاضا داریم جناب وزیر به کمیسیون‌های نظارتی دستور دهند تا پیشنهادهای اصناف در مورد افزایش قیمت‌ها به‌ویژه در بخش خدمات را لحاظ کنند. 
فاضلی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: برخی از دوستان به دنبال مسائل سیاسی پایان سال خود هستند که بار این مسائل را اصناف باید به دوش بکشند.
رئیس اتاق اصناف ایران همچنین گفت:  باید مراقب دست‌هایی که برای ناکارآمد کردن دولت در تلاش است باشیم و ما تا آنجا که بتوانیم در راستای حمایت از دولت و سیاست‌هایش تلاش خواهیم کرد