هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   210   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

رکود بازار و افزایش قیمت مصالح ساختمانی

دبیر انجمن شرکت‌های ساختمانی با بیان اینکه افزایش قیمت مصالح ساختمانی با توجه به افزایش قیمت سوخت کاملاً طبیعی است، گفت: با توجه به رکودی که در بازار مسکن وجود دارد، افزایش قیمت‌ها محتاطانه خواهد بود.
جواد خوانساری با اشاره به میزان افزایش قیمت مصالح ساختمانی در سال جاری افزود: ازآنجایی‌که تولید تمام مصالح ساختمانی با سوخت انجام می‌شود و برای تولید گچ، سیمان ، آهن و همه مصالح سوخت قابل‌توجهی مصرف می‌شود بنابراین حداقل افزایش قیمت مصالح ساختمانی میزان افزایش نرخ سوخت است اما ممکن است برخی‌ها سوءاستفاده کنند.
وی با بیان اینکه هر نوع از مصالح ساختمانی نسبت به مقدار سوختی که برای تولید استفاده می‌کند، افزایش قیمت خواهد داشت، گفت:‌ مقدار سوختی که در تولید آجر یا تولید آهن به کار می‌رود از هم متفاوت است و درصد افزایش نرخ هرکدام نسبت به میزان استفاده سوخت برای تولید است. 
خوانساری با بیان اینکه معمولاً باید سندیکاهای تولیدات بر سر زمان و میزان افزایش قیمت‌ها به توافق برسند و درخواست افزایش قیمت را ارائه دهند، ادامه داد:‌امیدوارم سازمان‌های ذی‌ربط کنترل کنند تا در حد مجاز افزایش قیمت‌ها اعمال شود.
دبیر انجمن شرکت‌های ساختمانی در پاسخ به این سؤال که افزایش قیمت مصالح ساختمانی تا چه اندازه در تعیین قیمت نهایی مسکن تأثیرگذار خواهد بود،‌ گفت: قطعاً افزایش قیمت مصالح ساختمانی به‌ویژه سیمان و آهن تأثیر زیادی در قیمت تمام‌شده مسکن می‌گذارد.
وی با اشاره به رکود بازار مسکن و فروش مصالح ساختمانی گفت:‌ به دلیل عدم مشتری در بازار مصالح ساختمانی به‌واسطه رکود دوساله در بازار مسکن بسیاری از این اقلام ساختمانی در انبار روی دست تولیدکنندگان مانده است و در این شرایط قطعاً درصد افزایش قیمت‌ها جهشی نخواهد بود و محتاطانه دست به افزایش قیمت می‌زنند. 
خوانساری درباره موافقت دولت با افزایش قیمت مصالح گفت:‌ مگر دولت می‌تواند با افزایش قیمت‌ها موافق نکند، افزایش قیمت‌ها از عوارض افزایش قیمت سوخت است و باید این اثرات تصمیم خود را نیز بپذیرد البته امکان چانه‌زنی دولت برای تقلیل درصد افزایش قیمت وجود دارد.