نشریه شماره   210   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

طرح خلاقانه زاها حدید برای ایستگاه متروی ریاض

طرح خلاقانه زاها حدید ؛معمار عراقی- انگلیسی برای ایستگاه متروی مرکزی شهر ریاض از سوی مسئولان شهری به‌عنوان طرح برگزیده انتخاب‌شده است.
 به گزارش ایسنا با دو برابر شدن جمعیت پایتخت عربستان، این شهر پنج‌میلیون‌نفری به سیستم‌های حمل‌ونقل پیشرفته‌تری ازجمله توسعه خطوط مترو نیاز دارد. بر اساس پیش‌بینی صورت گرفته، مترو شهر ریاض شامل شش خط مترو است که دسترسی به مناطق مختلف ازجمله منطقه اقتصادی ملک عبدالله (KAFD) و فرودگاه را تسهیل می‌کند.
ایستگاه مترو شهر ریاض که طرح آن توسط «زاها حدید» ارائه‌شده، یک سازه سه‌بعدی موج‌دار است که حرکت و پویایی شهر را به تصویر می‌کشد و علاوه بر سهولت دسترسی به منطقه اقتصادی KAFD، یک فضای دیدنی برای ساکنان این شهر پنج‌میلیون‌نفری فراهم می‌کند.
این ایستگاه در منطقه‌ای به وسعت 20 هزار مترمربع ساخته‌شده و کلید ارتباطی خط یک، پایانه و ایستگاه نهایی خط چهار برای مسافران مترو و خط شش محسوب می‌شود.
بر اساس اعلام مسئولان شهری، ایستگاه مترو مرکزی شهر ریاض تا چهار سال آینده (سال 2017 میلادی) تکمیل‌شده و به بهره‌برداری خواهد رسید که به روان‌سازی ترافیک این شهر کمک شایانی خواهد کرد.