هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   210   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

درخشش دکوراسیون داخلی با طراحی نور

وقتی برای خانه‌های خود یک طرح نوری جذاب و مناسب ارائه می دهیم، حس و حالی منحصربه‌فرد و زیبا به فضای خانه ما اضافه می‌شود. نورپردازی توکار در موفقیت یک طراحی نور خوب نقش بسیار مهمی بازی می کند. در این مطلب می‌خواهیم در این مورد با شما صحبت کنیم و به شما بگوییم که برای استفاده از منابع  و طراحی نور چه کارهایی باید انجام دهید. 
مقدار نیروی برق را مشخص کنید
در اینجا می‌خواهیم یک فرمول ساده برای به دست آوردن نیروی برق مورد نیاز را به شما آموزش دهیم: طول اتاق را در عرض آن ضرب کنید تا مساحت اتاق به دست آید. عدد به دست آمده را در عدد ۵/۱ ضرب کنید؛ عدد به دست‌آمده نیروی برق کلی است که برای روشن کردن اتاق شما مورد نیاز است. این عدد به شما کمک می کند تا مدیریت بهتری برای تهیه منابع نوری داشته باشید.
تعداد منابع نوری را مشخص کنید
وقتی نیروی برق مورد نیاز فضای شما مشخص شد، این عدد را به میزان وات منابع نوری خود که قصد استفاده از آنها را دارید تقسیم کنید تا تعداد کلی منابع نوری تورفته‌ای که مناسب فضای شماست به دست آید.
نکته: این روزها چراغ‌های LED کم‌کم بین مردم محبوب شده‌اند و از آنها به عنوان جایگزینی برای چراغ‌های هالوژن استفاده می‌شود. اما در مورد چراغ‌های LED مسئله نیروی برق مورد نیاز ممکن است کمی گیج‌کننده باشد. برای مثال یک چراغ LED 5 تا ۸ واتی برابر است با یک چراغ هالوژن ۴۰ تا ۶۰ واتی.
منابع نوری را به طور متوازن و یکنواخت پخش کنید
اکنون شما می‌دانید که اتاق‌تان به چه مقدار نیروی برق و هم‌چنین منابع نوری نیاز دارد. اما جاگذاری و محل نصب آنها در اتاق هم به اندازه به دست آوردن این اطلاعات مهم است.سعی کنید حداقل منابع نوری را در فاصله‌ای ۶۰ سانتی‌متری از دیوارها در سقف نصب کنید. هدف خود را در ابتدا این مسئله بگذارید که منابع نوری و چراغ‌ها را به صورت یکنواخت و متوازن در سقف پخش کنید. هم‌چنین یادتان نرود که بین هر چراغ باید ۶۰ سانتی‌متر فاصله وجود داشته باشد. 
وقتــی می‌خواهیـــد چراغ‌هـای تورفته خانه خود را بازسازی و یا نو کنید، استفاده از کیت‌های کم و زیادکننده نور یک ضرورت است. استفاده از این نوع کیت‌ها به شما کمک می‌کند تا میزان نیروی برق مصرفی فضای زندگی خود را کنترل کنید و آن را براساس نیاز خود و ساعات روز تنظیم کنید. این کار هم‌چنین باعث عمر بیشتر منابع نوری می‌شود.
یک نقطه کانونی ایجاد کنید
روشن کردن تابلوهای هنری جذاب و چشم نواز موجود در اتاق با استفاده از چراغ‌هایی که درون قاب‌های متحرک قرار گرفته‌اند در فضای شما یک نقطه کانونی ایجاد می‌کند. این نوع چراغ‌ها دارای قابی هستند و این قابلیت را دارد که بچرخد، تغییر جهت بدهد، و بالا و پایین شود. این موضوع به شما این امکان را می‌دهد که منبع نوری را دقیقا در محلی بتابانید که به آن نیاز دارید.
از منابع نوری مختلف استفاده کنید
استفاده از منابع نوری که بتوانند به صورت بهینه و کافی فضای سرویس بهداشتی و حمام را روشن کنند کار دشواری است. در این مورد معمولا از ترکیبی از منابع نوری مختلف استفاده می‌شود تا بهترین نتیجه ممکن به دست آید. برای مثال از چراغ‌های توکار برای روشن کردن قسمتی که میز آینه و روشویی قرار گرفته‌اند استفاده کنید. هم‌چنین از دو چراغی که درون قاب‌های متحرک قرار دارند در نزدیکی آینه استفاده کنید. منابع نوری را به‌گونه‌ای در فضا پخش کنید که نور عمومی متعادل باشد و در قسمت‌های مختلف نورها همدیگر را پوشش دهند.
در فضاهای بیرونی از منبع نوری مقاوم در برابر رطوبت استفاده کنید
چراغ‌های توکاری که در پیش‌آمدگی‌های لبه بام یا تراس‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند نیز باید در برابر رطوبت مقاوم باشند. هنگامی که باران یا برف می‌آید معمولا رطوبت زیادی در این قسمت‌های فضای بیرونی خانه جمع می‌شود، پس هنگام انتخاب این نوع منابع نوری به این مسئله دقت کنید.