هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   210   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

فضای زندگی انسان محور باشد

بخش اول گفتگو با مهندس پرویز مختاری از معماران مطرح معاصر در شماره قبل نشریه چاپ شد که به معرفی وی و چگونگی انتخاب رشته معماری و تدریس در دانشکده هنرهای زیبای تهران اختصاص داشت. در این شماره از نشریه، قسمت دوم مصاحبه را می‌خوانید.
کدام‌یک از معماران بر شما بیشترین تأثیر را داشته است؟
معماران زیادی بوده‌اند که در کارهای یادگیری معماری به من کمک کرده و یاری رسانده‌اند.اما از معماران سرشناس که در جهان شناخته‌شده و اندیشه‌های  اجتماعی و مردم‌سالاری را دنبال می‌کردند، لوکوربوزیه و چند نفر دیگر الگوی من بودند که اندیشه معمارانه آنها را  در مسیر مدرنیته و اجتماعی بودن پی می‌گرفتم .
درباره پروژه‌هایی که انجام داده‌اید، بگویید.
در دوره دانشجویی کار معماری را در مهندسان مشاور« نظام عامری کمونه خسروی» شروع کردم .بعد از چند سال کار کردن دفتر خودم را تأسیس نموده و  تا زمان انقلاب اسلامی،شروع به طراحی کردم و کارهای متفاوتی از قبیل : طراحی ویلایی در بلوار کشاورز یا الیزابت آن زمان،چند ساختمان مسکونی در خیابان شریعتی ،ویلای آقای حقیقت و ویلای مهندس حسینی در کنار دریا، بین چالوس و متل قوی آن زمان و همین‌طور چند ویلای مسکونی برای  وزارت فرهنگ آن زمان در کنار دریای فرح‌آباد ساری و تعدادی دبستان در استان مازندران در شهرهای آمل، بابل، ایزد شهر و ساری را اجرا نمودم.
بعد از انقلاب دفتر معماری تأسیس و حدود  دویست پروژه معماری و شهرسازی طراحی کرده‌ایم  که بیشتر پروژه‌های معماری  با نظارت در اجرا ساخته‌شده و به بهره‌برداری رسیده است. مانند شهرک صنعتی حصار در تهران شامل ساختمان‌های اداری کارگاهی و خوابگاهی ورزشی مذهبی و پارکینگ طبقاتی  سهروردی و مجتمع مسکونی شهرک باهنر در کرمان ، هنرستان هنرهای تجسمی در کرمان ، یزد و اصفهان و کلینیک‌های وزارت بهداشت در شهرهای بافت، جیرفت، ایرانشهر  و کلینیک‌های وزارت بهداشت در شهرهای مختلف استان سیستان و بلوچستان  اشاره کرد.
 پروژه‌های شهرسازی نیز داشته‌اید؟
آماده‌سازی و گسترش شهرکرد، شهر سامان در اصفهان، ساری ، اعتمادیه و کبودرآهنگ در همدان  طرح جامع و تفصیلی شیرین سو و گل‌تپه در استان همدان و طرح جامع تفصیلی حبیب‌آباد و سجزی  و تودشک در استان اصفهان ازجمله کارهایی است که در زمینه شهرسازی انجام داده‌ام.
در میان پروژه‌های متعددی که انجام داده‌اید  کدام پروژه از سایرین متمایز و برجسته‌تر است؟
پروژه باغ‌های پیرامون شهر قزوین بسیار استثنایی است. این باغ‌ها در حال حاضر مورد تهدید گسترش شهر و خشک شدن درخت‌ها هستند ؛ طوری که حفظ و نگهداری آنها دیگر توجیه اقتصادی ندارد  و اگر بی‌توجهی شود، بخش زیادی از این باغ‌ها بخصوص در شمال شهر قزوین از بین می‌روند.
هدف از این پروژه حفظ باغ‌ها و نگهداری و احیای آنهاست که با زندگی شهری ترکیب شود و ضمن اینکه فضای سبز باغستانی برای گذراندن اوقات فراغت است، درعین‌حال جاذبه‌ای برای توریست‌های داخلی و خارجی باشد 
چه توصیه‌ای به معماران جوان دارید؟
چیزی که من در شرایط فعلی جامعه می‌خواهم بر آن تأکید کنم؛ داشتن سازمان‌ها و تشکل‌های حرفه‌ای برای حرفه مندان به‌ویژه معماران و شهرسازان است تا بتواند هم مسئولیت معماری و شهرسازی را بر عهده گیرد و هم بر تصمیمات مقامات صاحب تصمیم در توسعه معماری و شهرسازی نظارت داشته باشد تا از انحرافات جلوگیری شود و شهرها و فضای زندگی ما به‌جای سرمایه و سود، انسان‌محور باشد.