هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   210   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

عضو فراکسیون عمران مجلس: وام 80 میلیونی مسکن، گره‌گشا نیست

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اظهار ناامیدی از خانه‌دار شدن اقشار کم‌درآمد و کارگر با تکیه بر وام 80 و 60 میلیون تومانی مسکن اظهار داشت: شرایط و مقدار این وام به‌هیچ‌عنوان نمی‌تواند گره‌گشای اقشار فاقد مسکن و کم‌درآمد باشد و با توجه به قیمت مسکن در تهران و بسیاری از شهرهای کشور، بعید می‌دانم کسی بتواند با اتکا به این وام،‌ صاحب‌خانه شود.
به گزارش پیام ساختمان، یوناتن بت کلیا افزود: به‌طور مثال یک خانواده 4 نفره که با حداقل دستمزد کارگری 700 هزار تومانی سرپرست خانوار، زندگی را می گذراند به‌هیچ‌عنوان با وام 80 میلیونی راه به‌جایی نمی‌برد و توان خانه‌دار شدن ندارد. حداقل قیمت خانه در تهران یا شهرستان‌های اطراف بین متری 5/2 یا 3 میلیون تومان است که برای خرید یک واحد آپارتمان 50 متری باید بیش از 150میلیون تومان هزینه کرد.‌ حال یک کارگر یا کارمند چطور می‌تواند از پس تهیه مابقی پول خرید خانه به‌جز وام مسکن که حداقل 80 میلیون دیگر است، برآید؟.
وی مبلغ قسط و بازپرداخت ماهیانه این وام را نیز بسیار سنگین و غیرمنطقی خواند و گفت: نمی‌دانم محاسبات بانک‌ها برای بازپرداخت این وام چگونه بوده، اما به‌هرحال با درآمد خانواده‌های قشر متوسط به پایین به‌هیچ‌عنوان نمی‌توان چنین اقساطی را به‌راحتی پرداخت کرد. ضمن اینکه یک خانواده علاوه بر اقساط این وام، باید پولی برای هزینه‌های تحصیل فرزندان،‌ درمان، تغذیه و بهداشت و .... هم داشته باشد که عملاً با دستمزدهای امروز یک کارگر، نمی‌توان چنین انتظاری از آنها داشت.
 این نماینده مجلس با منفی خواندن تأثیر وام 80 میلیون تومانی بر بازار مسکن خاطرنشان کرد: بازار مسکن مدت‌هاست که با رکود روبه‌روست و تأثیر این وام، هیچ‌چیز به‌جز بالا رفتن قیمت‌ مسکن و همچنین سیر صعودی اجاره‌بها و رهن ندارد. مطمئناً مالکان خانه‌هایی که مدت‌ها در انتظار خریدار هستند، با ذهنیت ارتقای توان مالی مردم با استفاده از این وام، قیمت خانه را دوباره بالا خواهند برد و خواسته یا ناخواسته باعث افزایش قیمت مسکن می‌شوند.
بت کلیا با انتقاد از عملکرد دولت در عدم تحقق اهداف و برنامه‌های کنترلی حوزه مسکن گفت: متأسفانه دولت با توجه به وعده‌های ابتدایی خود نتوانست در حوزه مسکن اقدام مطلوبی انجام دهد. از سویی دیگر با تصویب وام 80 میلیونی مسکن هم نمی‌تواند این شرایط را تحت کنترل خود بگیرد و فقط باعث مشکلات تازه‌ای می‌شود.