هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   210   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

دستیابی به اهداف توسعه شهری

موضوع توسعه پايدار ازجمله مباحث مهم در معماری و شهرسازي و گردشگری در عصر معاصر است و بخش وسيعي از ادبيات علمي توسعه شهري و نيز سياست‌ها، برنامه‌ها و طرح‌ها را به خود معطوف ساخته است . در این راستا همایش ملی توسعه پایدار شهری (معماری، شهرسازی و عمران، گردشگری) 20 و 21 خردادماه جاری در شهر قزوین برگزار می‌شود.
رئیس کانون ملی معماری ایران در گفتگو با خبرنگار پیام ساختمان در این باره گفت: همایش ملی توسعه پایدار شهری در سه حوزه، معماری شهرسازی، عمران ، گردشگری برگزار می‌شود.
محمدرضا نوروزیان با اشاره به اینکه برگزاری همایش توسط کانون سراسری انجمن‌های صنفی کارفرمایان و مهندسان معمار ایران و با مجوز  وزارت کار صورت گرفته است، اولویت  این همایش را برقراری ارتباط بین این چهار رشته مهم و نقش این رشته‌ها در توسعه شهری دانست و افزود: قطعاً توسعه شهری به مسائل اقتصادی،  فرهنگی و سیاسی نیز باز می‌گردد.
وی موضوعاتی مانند جایگاه معماری و شهرسازی ایران در جهان معاصر، محیط‌زیست و معماری پایدار، انرژی‌های نو در معماری پایدار و نقش معماری در ایجاد شهرهای سالم و شهرهای شاد، را از محورهای این همایش در حوزه معماری عنوان کرد و افزود: در حوزه  عمران  نیز موضوعاتی مانند مهندسی سازه، مهندسی زلزله، مهندسی ژئوتکنیک، مدیریت ساخت و اجرا، و آموزش و توسعه مهندسی عمران، و موارد متعدد دیگر در این همایش موردبحث و بررسی قرار می‌گیرند.
دبیر همایش ملی توسعه پایدار شهری با بیان اینکه هدف این همایش روشن نمودن  نقش رشته‌های معماری، شهرسازی، عمران،  گردشگری در توسعه پایدار شهری است، اضافه کرد: درواقع با همکاری این چهار رشته است که ما می‌توانیم به اهداف توسعه شهری دست یابیم و اضافه کردن گردشگردی به موارد توسعه شهری به دلیل پتانسیل ایران در صنعت گردشگری می‌باشد .
نوروزیان یادآور شد: شعار امسال اتحادیه بین‌المللی معماران(رویکرد شهرهای شاد و شهرهای سالم) جزو محورهای این همایش است، و « کانون سراسری انجمن‌های صنفی کارفرمایان  مهندسان معمار ایران» به‌عنوان نماینده ایران در« اتحادیه بین‌المللی معماران» حضور دارد و این اتحادیه در 1948 تشکیل شد و حدود  160 کشور جهان در آن عضو هستند. 
رئیس کانون ملی معماری ایران در پاسخ به این سؤال که آیا برنامه جانبی در کنار این نمایشگاه  برای مدعوین وجود دارد، به پیام ساختمان گفت: کارگاه‌های تخصصی برای شهرداران و سایر گروه‌ها برگزار می‌شود . وی با اشاره به تأثیرگذاری دوره‌های آموزشی بر پروانه اشتغال رشته‌های معماری و شهرسازی افزود:کارگاه‌های تخصصی برای علاقه‌مندان و فعالان عرصه گردشگری و بخشی از کارگاه‌ها نیز برای میراث فرهنگی‌ها و با حضور اساتید سرشناسی چون دکتر تدین و استاد دانشیار از کشور اتریش و سایر بزرگان برگزار خواهد شد.
دبیر همایش ملی توسعه پایدار شهری از دکتر پیروز حناچی معاون شهرسازي و معماري وزارت راه و شهرسازی، دکتر شیبانی، مرتضی رحمانی، دکتر مهدی حجت ، مهندس بهشتی، پروفسور خالو و دکتر حبیبی، مشاور نورمن فاستر در زمینه توسعه پایدار از لندن به عنوان سخنران یاد کرد و افزود: البته به دلیل جابه‌جایی در زمان برگزاری همایش امکان دارد تغییراتی در این زمینه صورت بپذیرد.
نوزوزیان در مورد چالش‌های فراروی  برگزارکننده‌های این همایش گفت: وقت‌گیر بودن پروسه ایجاد هماهنگی بین مسئولین، نهادها و عدم آگاهی از حضور مسئولین تا دقایق پایانی یکی از مشکلات این همایش‌هاست 
وی در مورد انتخاب قزوین به‌عنوان محل برگزاری  همایش توسعه پایدار شهری گفت: قزوین یکی از 7 استان عضو کانون به دلیل نزدیکی به پایتخت و سهولت دسترسی به‌تمامی مناطق و همچنین به دلیل ویژگی‌های غنی فرهنگی، تاریخی،  معماری و شهرسازی به‌عنوان محل برگزاری همایش انتخاب شد.