هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   210   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

مديرعامل اتحاديه تعاوني مسکن فرهنگيان استان کرمانشاه‌: بازپرداخت وام مسکن مشکل است

از ميان استان‌هايي كه اتحاديه‌هاي مسكن آن در ساخت وساز فعال هستند‌، استان كرمانشاه با داشتن 19 اتحاديه از استان‌هاي فعال در اين زوينه محسوب مي‌شود‌. اسکندر محمدي‌، مديرعامل اتحاديه تعاوني مسکن فرهنگيان استان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار پيام ساختمان دراين باره مي‌گويد‌: با توجه به نقش مسکن به عنوان يک کالاي مصرفي‌، تعاوني‌هاي مسکن با حذف سودآوري در قيمت تمام شده ساخت‌، توانسته‌اند به هدف اصلي خود که خانه دار کردن فرهنگيان است‌، جامه عمل بپوشانند‌. او از دولت مي‌خواهد تا مشکل واگذاري زمين را براي قشر فرهنگي که از بنيه مالي مطلوبي برخوردار نيستند‌، حل کند‌. ادامه گفتگوي ما با مديرعامل اتحاديه تعاوني مسکن فرهنگيان استان کرمانشاه را بخوانيد‌:
در خصوص فعاليت تعاوني مسکن فرهنگيان استان کرمانشاه توضيحاتي بيان کنيد‌.
اتحاديه تعاوني مسکن فرهنگيان استان کرمانشاه 19 عضو رسمي دارد‌، اما تعاوني‌هاي فرهنگيان ديگري هم هستند که علي رغم نداشتن عضويت در اين اتحاديه از خدمات ما بهره‌مند مي‌شوند‌. خدمات آموزشي و فرهنگي‌، بالا بردن سطح فني و تخصصي اعضا‌، کمک به برقراري ارتباط و همکاري متقابل بين تعاوني‌هاي عضو‌، حل اختلاف و داوري در محدوده امور اعضا و همچنين انجام بازديد‌هاي دوره‌اي از وضعيت عملکرد تعاوني‌هاي عضو ازجمله محور‌هاي فعاليت اين اتحاديه‌است‌.
همچنين شرکت‌هاي تعاوني مسکن فرهنگيان ناحيه 1‌، 2 و 3 استان ازجمله تعاوني‌هاي موفق اين استان بوده‌اند که تعدادي واحد مسکوني يا زمين به اعضاي خود واگذار کرده‌اند‌. از شرکت‌هاي تعاوني شهرستان‌هاي استان هم سنقر‌، صحنه‌، پاوه‌، روانسر‌، دالاهو‌، سرپل ذهاب‌، اسلام آباد فعاليت‌هاي بسيار مطلوبي داشته‌اند و ساير تعاوني‌ها نيز به تناسب توانايي در بخش واگذاري زمين و ساخت واحد‌هاي مسکوني بسيار خوب عمل کرده‌اند‌. خود اتحاديه نيز دو پروژه 15 واحدي و 132 واحدي اجرا کرده که در قالب مسکن بوده و خوشبختانه به موقع به اعضا واگذارشده‌است‌.
خدمات اين اتحاديه شامل چه مواردي است‌؟
اتحاديه طبق سياست‌هاي كلي اصل 44 قانون اساسي و کميسيون‌هاي نظارت ماده 5‌، اقدام به نظارت بر عملکرد اعضا نموده و در بحث صلاحيت‌، اختلافات ميان اعضاي تعاوني‌ها و برگزاري کلاس‌هاي آموزشي‌، مشاوره‌اي و راهنمايي اقدام مي‌کند‌. همچنين با نظارت بر التزام تعاوني‌هاي عضو به رعايت قوانين و مقررات مربوط و معرفي متخلفين به مراجع قانوني ذي ربط‌، حل اختلاف و داوري و کمک در امور فني و حقوقي و مباحث ملکي در بعضي اداراتي که تعاوني‌هاي آنها دچار مشکلاتي بوده‌اند‌، تا حدي توانسته مشکلات تعاوني‌ها را مرتفع کند‌. در خصوص شکايات عضو از شرکت‌هاي تعاوني نيز هيئت بازرسي اتحاديه نسبت به بررسي شکايات اقدام و موضوع را پيگيري مي‌کند و در صورت نياز به رأي با توجه به شکايت طرفين مطابق قوانين بخش تعاون و مطابق آيين نامه داوري اقدام به تشکيل کميته داوري و حل اختلاف نموده و اعلام نظر مي‌کند‌.
آيا شرکت‌هاي تعاوني آن استان با مشکلات اجرايي در پروژه‌ها روبه رو بوده‌اند‌؟
قطعا در هر استاني از بين 20 تا 30 شرکت تعاوني برخي به مشکلاتي بر مي‌خورند يا زميني خريداري مي‌کنند که تغيير کاربري داشته است؛ مثلا تعاوني بازنشستگان استان چندين سال پيش زميني خريداري کردند اما به دليل مشکلات ناشي از تسهيلات و وام بانکي پروژه نيمه کاره مانده‌است‌. يا درگيري‌هاي دروني بين اعضاي تعاوني در برخي پروژه‌ها که به دليل رشد تورم‌، منجر به اين شد تا قيمت ساخت برخلاف قرارداد‌هاي اوليه افزايش يافته و به سرانجامي نرسد که اين عامل خود اختلافاتي بين اعضا و تعاوني‌ها ايجاد کرده‌است‌، ولي در بعضي شرکت‌هاي تعاوني برعکس‌، بدون بروز هيچ مشکلي پروژه‌ها در زمان بندي خود‌، واگذارشده‌است‌. درمجموع با توجه به تعداد زياد فرهنگيان که اغلب آنها از طريق تعاوني مسکن صاحب خانه شده‌اند‌، مي‌توان گفت شرکت‌هاي تعاوني عملکرد قابل قبولي در ساخت واحد‌هاي مسکوني در زمين‌هاي مرغوب استان داشته‌اند‌.
شرکت‌هاي تعاوني استان کرمانشاه چه برنامه‌هايي براي سال جاري در نظر گرفته‌اند‌؟
متأسفانه روند ساخت وساز کمي کند شده و با توجه به اينکه هنوز وضعيت نرخ وام مشخص نيست‌، تعاوني‌ها تنها پروژه‌هاي نيمه کاره را اجرا مي‌کنند و دو شرکت تعاوني نيز فرايند آماده‌سازي زمين را در دست اجرا دارند‌. پيش بيني شده تا 2 ماه ديگر تعاوني مسکن شماره 2 ناحيه 3 اراضي آماده‌سازي شده را واگذار کند همچنين تعاوني شماره 1 ناحيه 3 نيز مقداري زمين در اختيار دارد که تغيير کاربري آن انجام شده اما به دليل مشکلات مالکيت بخشي از زمين آن بلاتکليف مانده که حل مشکلات آن در دست اقدام است تا براي واگذاري آماده‌سازي شود‌. اما تعاوني‌هاي اين استان امسال پروژه جديدي شروع نکردند و منتظر تعيين تکليف ارائه وام هستند‌.
چالش‌ها و مشکلات تعاوني‌هاي مسکن از ديد شما چيست‌؟
مشکلات تعاوني‌ها در وهله اول بحث زمين است که دولت بايد در خصوص واگذاري زمين با قيمت منطقه‌اي و نه قيمت روز‌، زمين‌هايي که مدنظر وزارت راه و شهرسازي است را به تعاوني‌ها واگذار کند چون تعاوني‌ها به دنبال منافع شخصي نيستند و اگر سودي هم باشد به خود اعضا بر مي‌گردد‌، مخصوصا در بخش مسکن فرهنگيان که ازنظر بنيه مالي ضعيف هستند‌. پس اولين کار کمک دولت در بخش زمين است‌. نکته بعد پرداخت وام‌هاست و به تبع آن بازپرداخت وام‌ها‌، که لازم است بهره وام بانکي در شرايطي باشد که اعضا قادر به بازپرداخت آن باشند‌، مثلا بحث وام جديدي که اخيرا اعلام شده با مبلغ 80 ميليون تومان‌، بازپرداخت آن براي يک فرهنگي بسيار زياد است‌. نکته بعدي آموزش به روز از سوي وزارت تعاون براي افراد يا اعضايي است که جديدا وارد تعاوني‌ها مي‌شوند و وزارت تعاون بايد در زمينه آموزش و مهارت آموزي تعاوني‌ها بيشتر تلاش کند.