هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   160   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

تزئین خانه با وسایل ساده


گروه معماری و دکوراسیون: تزئین زمانی آسان و ارزان می‌شود که از وسایل موجود در خانه استفاده کنید. می‌توانید با دانستن برخی ترفندها و البته کمی چاشنی سلیقه، از ساده‌ترین وسایل خانه به عنوان وسایل دکوری بهره بگیرید.

1. عکس‌های خانوادگی

می‌توانید با عکس‌های زیبای خانوادگی خود در گوشه‌ای از خانه منظره‌ای زیبا و خاطره‌انگیز درست کنید. برای اینکه این نقطه کاملاً به چشم بیاید، باید چندین عکس خود را در اندازه بزرگ چاپ و قاب کنید. طرح قاب به سلیقه خودتان بستگی دارد اما ترجیحاً همه آنها یک رنگ باشند تا منظره‌ای یکدست و عاری از به‌هم‌ریختگی به نمایش بگذارند. برای اینکه خیلی هم گران تمام نشود می‌توانید از قاب‌های چوبی یا فلزی ساده استفاده کنید.

 

 

2. دکور با وسایل بیرون از خانه

برخی از وسایلی که در پاسیو یا حیاط خانه استفاده می‌شوند را می‌توان به داخل آورد. به طور مثال، برخی از چهارپایه‌های طرح دار که برای باغبانی استفاده می‌شوند را می‌توان در کنار مبل‌ها به عنوان میز یا پیش‌دستی کوچک یا حتی صندلی برای نشستن استفاده کرد. 

3. برداشتن در کابینت‌ها

دکوراسیون همیشه با اضافه کردن وسایل انجام نمی‌شود، گاهی هم باید برخی وسایل را از خانه حذف کرد. مثلاً می‌توانید درِ برخی کابینت‌ها را بردارید و ظروف زیبا و با ارزش خود را به نمایش بگذارید. برای این منظور احتمالاً باید داخل کابینت را رنگ کنید. پس از برداشتن در، همه سوراخ‌ها را با بتونه پر کنید و متناسب با دیگر کابینت‌ها آن را نقاشی کنید. در این کابینت می‌توانید انواع ظروف، گلدان، شیشه‌های آرد، پاستا یا هر وسیله‌ای که دوست دارید را قرار دهید.

4. با پرده به فضا ارتفاع بدهید

اگر پرده‌های بلندی دارید، لازم نیست آنها را کوتاه کنید. بهتر است میل پرده را تا سقف بالا ببرید و با این کار نمای بلندی به اتاق ببخشید. البته پیش از انجام این کار قد پرده را اندازه بگیرید تا مطمئن شوید به زمین می‌رسد.

5. طرح تازه دادن به بالش‌ها

خرید بالش و کوسن چندان به صرفه نیست زیرا قیمت بالایی دارند. اما اگر از آنها خسته شده‌اید، می‌توانید روکش آنها را عوض کنید. برای این منظور می‌توانید رویه‌های حاضری را از فروشگاه‌ها خریداری کنید یا اگر خیاطی بلد هستید، پارچه دلخواه را بخرید و عمر تازه ای به بالش‌ها و کو سن‌های خانه ببخشید.

6. استفاده از کتاب

کتاب‌هایی که جلد مقوایی و محکم دارند را روی میز جلوی مبل قرار دهید. بهتر است روکش‌های کتاب را بردارید تا زیبایی بیشتری داشته باشند. 

7. لباس شیک

حتی دکورهای ساده را نیز می‌توان باکمی وسایل زینتی و شاخ و برگ دادن زیبا و شیک کرد. به طور مثال، می‌توانید با روبان‌های ساده نمایی تازه به آباژور کنار تخت ببخشید. یا مثلاً قاب عکس را با روبان از دیوار آویزان کنید. یا تخت و کتابخانه را با روکش‌های طرح دار و زیبا تزئین کنید.

8. . یافته‌های خود را به نمایش بگذارید

بدون هیچ هزینه‌ای می‌توانید وسایل ریز دکوری زیبایی پیدا کنید. فقط کافی است هنگامیکه به مسافرت – دریا یا جنگل – می‌روید عناصری که به نظرتان زیبا هستند را با خود به خانه بیاورید. صدف و سنگ‌های زیبایی که کنار ساحل وجود دارند مجموعه زیبایی برای نمایش تشکیل می‌دهند.

9. کاغذهای طرح دار

کاغذدیواری و پارچه اضافه در خانه یا کاغذ کادوهای بادوام که طرح‌های زیبایی هم دارند، بهترین گزینه برای نو نوار کردن کتابخانه یا کمدهای قدیمی و بی‌روح است. کافی است از آنها برای تزئین دیوار پشتی کتابخانه استفاده کنید.

10. آثار هنری کودکان

نقاشی‌ها و کارهای دستی کودکان سرشار از رنگ و شکل‌های زیبا است. به جای انبار کردن این کاغذها در کمد، آنها را قاب کنید و به معرض نمایش بگذارید. از آنجا که کودکان هر روز نقاشی‌های بیشتری می‌کشند، می‌توانید هر چند وقت یکبار طرح قاب‌ها را عوض کنید.