هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   210   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

کاهش تخصیص اعتبارات عمرانی از سال 89‌

در حالی که اعتبارات عمرانی وزارت راه در سال 84 حدود 3.65 درصد کل بودجه کشور بود اما این رقم در سال 93 به 1.4 درصد کل بودجه رسید. همچنین بدهی وزارت راه به پیمانکاران از 4 هزار میلیارد تومان سال 92 به 7 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است. 
بر این اساس، وزیر راه و شهرسازی در سفر اخیر خود به استان فارس از پرداخت بخشی از طلب پیمانکاران از محل انتشار اسناد خزانه اسلامی تا پایان خرداد خبر داد.بنا به گفته عباس آخوندی ‌پیمانکاران راه شهرسازی 5 هزار میلیارد تومان مطالبه دارند که با تصویب هیئت دولت یک‌هزار میلیارد تومان از آن تا پایان خرداد‌ماه پرداخت می‌شود.
‌اما امروز دبیر انجمن شرکت‌های راهسازی می گوید: با احتساب پروژه‌های در حال اجرا که درواقع بدهی‌های در راه محسوب می‌شود، بدهی وزارت راه به پیمانکاران حدود 7 هزار میلیارد تومان است.
بنا به گفته علی آزاد وزارت راه و شهرسازی از آبان‌ماه سال گذشته تاکنون پرداختی به پیمانکاران جاده‌‌سازی نداشته است‌ این در حالی است که پیمانکاران تلاش کرده‌اند پروژه‌ها تعطیل نشود و با وجود آنکه پولی دریافت نشد، اما اجرای پروژه‌ها ادامه دارد.
وی این را هم گفت که بسیاری از پیمانکاران نتوانستند شب عید، حقوق و دستمزد کارگران خود را متناسب با هزینه‌های آنها پرداخت کنند، زیرا هزینه‌هایی نظیر مصالح ساختمانی، لوازم یدکی، سود تسهیلات بانکی و از این قبیل زیاد است.
ادعای طلب 7 هزار میلیارد تومانی پیمانکاران از وزارت راه و شهرسازی در حالی عنوان می‌شود که وزیر راه معتقد است این رقم 5 هزار میلیارد ‌تومان است.

افزایش 3هزار میلیارد تومانی بدهی وزارت راه از سال 92 تا 94
بنابراین گزارش یکی از اعضای هیئت‌مدیره انجمن شرکت‌های راه‌سازی هم دراین‌باره می‌گوید: در بودجه عمرانی 93 سهم وزارت راه حدود 73 درصد پرداخت‌شده ، این در حالی است که تا پایان سال 92 بدهی وزارت راه به پیمانکاران حدود 4 هزار میلیارد تومان بود.
وی با بیان اینکه حدود 8 ماه است، دولت تخصیص عمرانی نداشته است، گفت: در بودجه 93 اعتبارات عمرانی نسبت به سال 92 حدود 30 درصد کمتر است و این 30 درصد در حالی کم شده که 25 درصد آن را هم پرداخت نکرده‌اند.
این پیمانکار راه‌سازی ادامه داد: این بدهی شامل حدود دستمزد یک‌میلیون نفر کارگر است که باید پرداخت شود؛ به‌عنوان‌مثال این‌جانب به‌عنوان ‌یکی از ‌پیمانکاران راه سازی برای وزارت راه، از بهمن‌ماه سال گذشته حقوق کارگران خود را پرداخت نکرده‌ام.
این پیمانکار جاده‌سازی به افزایش نرخ حامل‌های انرژی اشاره کرد و گفت: قبلاً ماهیانه حدود 30 میلیون تومان گازوئیل و بنزین برای تردد ادوات راه‌سازی و خودروها نیاز داشتیم اما امروز این رقم به 60 میلیون تومان افزایش‌یافته و این کمترین هزینه ما است ضمن آنکه باید هر 3 ماه یک‌بار نیز ارزش‌افزوده پرداخت کنیم.