اتحادیه های تعاونی مسکن شمال رو به ورشکستگی

شمار نشریه : 210

شرکت‌هاي تعاوني را مي‌توان از جمله تشکل‌هاي مردمي دانست که امکان يکپارچه‌کردن نیروی انساني، تجميع سرمايه‌هاي کوچک، ايجاد اشتغال با شرايطی آسان و در نتيجه بالا بردن توان اقتصادي و جلب مشارکت فعال اين افراد را فراهم کنند. بنابراین حمایت از تعاونی ‌های غیردولتی به ویژه مسکن و استفاده از ظرفیت‌ های این نهادها در صنعت ساختمان کشور یک فرصت است، اما در شرایطی که مشکلات پیش روی آنها همچون کمبود منابع و تسهیلات برداشته شود، نه آنکه حمایت دولت از تعاونی ها به خصوص در استان های کشورمان به فراموشی سپرده شود.  یکی از این موارد اتحادیه مسکن مهر گرگان است. 
آقا پور درباره فعالیت‌های ساخت‌وساز تعاونی‌های تحت مدیریت آن اتحادیه به پیام ساختمان گفت: درمجموع برای تعداد 192 واحد مسکونی، زمین خریداری شده و با پایان یافتن عملیات اجرایی ساختمان‌ها، این پروژه به اعضای تعاونی تحویل گردیده است. این واحدها برای8 شرکت تعاونی در قالب تعاونی مسکن مهر بازنشستگان شهرستان گرگان احداث و به اعضای جهاد کشاورزی، منابع طبیعی دانشگاه علوم پزشکی، اداره پست و ... تحویل شد.
رئیس اتحادیه مسکن مهر گرگان در پاسخ به این سؤال که آیا در طرح‌های جدید ساخت مسکن مشارکت خواهید کرد، افزود: خیر، در حال حاضر یک پروژه 115 واحدی که توسط بنده در دست ساخت است، به دلیل عدم اعطای تسهیلات بانکی همچنان ناتمام مانده و قادر به اتمام آن نیستم.ضمن اینکه بانک مسکن از ارائه 10 میلیون تومان تسهیلاتی که از سوی سازمان مسکن و شهرسازی تصویب‌شده، خودداری می‌کند.
وی در خصوص برجسته‌ترین مشکل اتحادیه‌های استان توضیح داد: عمده‌ترین مشکل ما عدم پرداخت وام بانکی است، آن‌هم در شرایطی که اعضا یا متقاضیان خانه حاضر نیستند بیش از آورده اولیه تا زمان تحویل مبلغ دیگری پرداخت کنند. از طرفی بانک‌ها نیز حاضر به ارائه وام بانکی نیستند، به‌این‌ترتیب مشکلات ما ازآنجا آغاز می‌شود که در صورت اتمام و تحویل پروژه نمی دانیم از چه طریقی مبالغ هزینه شده را دریافت کنیم؟ مگر آنکه بانک مسکن مبلغ 10 میلیون تومان مصوب را بپردازد.
رئیس اتحادیه مسکن مهر گرگان با بیان اینکه در حال حاضر این اتحادیه 600 عضو دارد، اظهار داشت: اگرچه برای تأمین مسکن این تعداد عضو طی مذاکره با سازمان مسکن و شهرسازی استان، تقریباً زمین موردنظر تأمین‌شده اما با شرایط فعلی کسی تمایل ندارد برای ساخت همکاری کند. 
وی در خصوص حمایت‌های دولت گفت: من به‌عنوان رئیس اتحادیه مسکن مهر گرگان و سازنده از سوی دولت هیچ‌گونه حمایتی نشدم . در حال حاضر نیز تسهیلات موردنظر را تنها به تعاونی‌های دولتی می‌پردازند و اعلام کرده‌اند، تسهیلات وام به تعاونی‌های آزاد تعلق نمی‌گیرد.
آقاپور با هشدار به ورشکستگی اغلب تعاونی‌ها، افزود: هم‌اکنون 3 پروژه اتحادیه مسکن کارکنان دولت مازندران خوابیده است.
وی معتقد است: اگر دولت می‌خواهد ساخت مسکن ادامه یابد، باید بانک مسکن را به پرداخت وام مجاب کند در غیر این صورت نتیجه همانی است که فعلاً گرفتار آن هستیم.یعنی هر روز در حال درگیری با اعضای تعاونی‌ها هستیم و در راهروهای دادگاه و شورای حل اختلاف فرصت می‌گیریم تا مشکلات را حل کنیم.
با توجه به اظهارات آقاپور در خصوص مشکلات اتحادیه مسکن کارکنان دولت مازندران، با یکی از مدیران این اتحادیه نیز گفتگویی کردیم. وی با تأیید صحبت‌های رئیس اتحادیه مسکن مهر گرگان گفت: با آغاز پروژه‌های مسکن مهر، ما تعاونی‌های غیردولتی مورد بی‌مهری قرار گرفتیم و به دلیل عدم پرداخت تسهیلات بانکی به تعاونی‌هایی غیر از مسکن مهر، بیش از یک دهه است که با مشکلات زیادی مواجه هستیم.
عدم توانایی در پاسخگویی به تعهدات اعضا
به گفته وی مشکلاتی همچون عدم تخصیص اعتبار، بی‌توجهی دولت به این نوع تعاونی‌ها، چک‌های برگشتی و ممنوع‌الخروجی شرایط را به‌گونه‌ای رقم‌زده که این احتمال می‌رود به دلیل عدم توانایی در پاسخگویی به تعهدات اعضا به‌زودی روانه زندان شویم.
این مدیر اتحادیه افزود: اکنون نیز با توجه به مشکلات اقتصادی، ممانعت از پرداخت وام توسط بانک‌ها و دوندگی ،کارگزاران موفق به دریافت تسهیلات برای اتمام پروژه‌ها نشده و عملاً تمام پروژه‌ها خوابیده است. از طرفی اعضای تعاونی توان مالی کافی ندارند و همه تعاونی‌ها به‌نوعی گرفتار مشکلاتی همچون افزایش چندین برابری دستمزد و قیمت مصالح و ... شده‌اند.
بر این اساس ، در شرایطی که مشکل مالی منجر به تعطیلی تعاونی‌ها شده است، دولت باید توجه بیشتری به این بخش از حوزه اقتصادی کشور نشان دهد چراکه زمان بسیاری از رکود اقتصادی در کشور می‌گذرد و تولیدکنندگان، سرمایه‌گذاران، تعاون گران و همه و همه در هیاهوی مشکلات مالی در مسیر تولید دست‌وپا می‌زنند تا جایی که بسیاری در این راستا از پای درآمده و یا در آستانه ورشکستگی هستند.