هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   210   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

مجلس اميدوار به تلاش دولت

محمد دامادي *
طرح مسكن مهر طرح خوبي بود اما متأسفانه ضعيف اجرا شد. در خيلي از مناطقي كه پروژه‌هاي مسكن مهر اجرا شده مسائل فني رعايت نشده است و مشكل زيرساخت دارد و آقای آخوندي بايد تلاش كند تا زيرساخت‌ها را براي اين پروژه‌هاي نيمه‌تمام فراهم كند اما اكنون مسئله‌ای كه وجود دارد اين است كه اگر در جايي رودخانه و آب نباشد وزير چگونه مي‌تواند اين مشكلات را برطرف كند؟.
 به‌طور منطقي وقتي منطقه‌اي امكانات نداشته باشد ادامه كار تقریباً غيرممكن است. اين مشكلات از آغاز اجراي پروژه مسكن مهر زمان دولت گذشته وجود داشته است درحالی‌که اگر دولتي بخواهد طرح ساخت مسكن اجرا كند ابتدا بايد براي طرح جانمايي شود تا مشخص گردد سازه در كدام منطقه ساخته شود. بسيار مهم است كه مشخص شود آيا مي‌توان زيرساخت‌هاي پروژه ازجمله سيستم آب‌رسانی، برق‌رساني و خطوط انتقال گاز را براي آن فراهم كرد. زیرا نمي‌توانيم خانه بسازيم اما سيستم آب‌رساني، برق‌رساني و ساير ملزومات آن را تعريف نكنيم. در حال حاضر در برخي نقاط كه از ذكر نام آن خودداري مي‌كنم همچنان مشكل تأمین آب وجود دارد؛ اين مشكل را وزير چگونه مي‌تواند حل كند آن هم در شرايطي كه در هيچ جاي دنيا آب توليد نمي‌شود و از منابع زيرزميني و بارش به دست مي‌آيد. 
نبود زيرساخت‌ها مشكلاتي است كه اكنون وزير مسكن براي اتمام پروژه‌های مسكن مهر با آنها مواجه است. از طرف ديگر پروژه‌ها و تعهدات مسكن مهر به‌قدری بزرگ تعریف‌شده است كه براي تكميل سازه‌هاي آن حتي اگر كل مصالح كشور هم جمع‌آوري شود بازهم جوابگو نيست. اما در حال حاضر وزير به‌آرامی در حال رفع مشكلات و نواقص است و همچنان مجلس اميدوار است كه دولت با تمام تلاش اين مشكلات را مرتفع كند و مسكن مهر شكل درستي به خود بگيرد. مجلس هم به‌عنوان يك مرجع قانون‌گذار تنها مي‌تواند در لايحه بودجه از اعتبارات وزارتخانه راه و شهرسازي دفاع كند.
*عضو كميسيون عمران مجلس