هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   210   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

ساختمان هوشمند گران نیست

خبر بسیار جذابی است: برای اولین بار یک مجتمع مسکونی 832 واحدی، به شکل «تمام پیش‌ساخته» و «تمام هوشمند» در تهران در حال ساخت است. این خبر را مدیرعامل شرکت «آناد صنعت سپهر» به ما می‌دهد که طرف قرارداد سازنده برای هوشمندسازی آن واحدهاست. اکبر براتی، مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه علم و صنعت دارد و در حال حاضر دانشجوی مقطع دکتراست. از دوران دانشجویی با دوستان دانشگاه این شرکت را به ثبت رساندند که تابه‌حال دو بار کارآفرین برتر شده و اختراع دستگاه مکمل دزدگیر را در رزومه کاری‌اش دارد. آناد صنعت سپهر دفتری نیز در کشور چین تأسیس کرده و اکنون در حال راه‌اندازی کارخانه‌ای در شهرک صنعتی محمودآباد قم است. با مهندس براتی در خصوص اختراع مذکور که مبنای آن هوشمند سازی ساختمان است، گفتگو کردیم:
پیام ساختمان: اختراع مجموعه شما به شکل دقیق چه می‌کند؟
این اختراع مکمل سیستم‌های دزدگیر فعلی است که به آنها متصل شده و سبب هوشمند شدن آنها می‌شود. الآن در ساختمان‌ها دزدگیرهایی نصب می شودکه برای ایمنی مفیدند ولی با اتصال به سیستم مکمل ما و هوشمند شدن آنها، با استفاده از نرم‌افزارهایی، از بیرون قابل‌کنترل می‌شوند و می‌توان آنها را فعال یا غیرفعال کرد. این دستگاه اطلاعات را از طریق کابل می‌گیرد و به داخل سیستم می‌آورد که نرم‌افزار تحت وب و اندروید دارد و روی گوشی و لپ تاپ قابل‌نصب است و استفاده‌کننده می‌تواند از این طریق خانه‌اش را کنترل کند و در مواقع لزوم ببیند که مثلاً پنجره کدام اتاق می‌لرزد، می‌تواند آژیر را به صدا در بیاورد یا آن را خاموش کند یا به مرکز پلیس اطلاع دهد و هر کار دیگری ولی از راه دور. در حقیقت دزدگیرهای معمولی، دستگاه کنترل از راه دور دارد که ما کارآیی آن را به گوشی تلفن همراه منتقل کرده‌ایم تا از هر نقطه قابل‌استفاده باشد. وجود این سیستم در خانه‌های هوشمند بسیار مهم است.
پیام ساختمان: نظرتان درباره هوشمند کردن ساختمان‌ها چیست؟ 
برخلاف آنچه در ذهن افراد وجود دارد و به خاطر همین دنبالش نمی‌روند ساختمان هوشمند گران نیست. اگر بنای اولیه ساختمان بر اساس هوشمندسازی باشد قیمت‌ها واقعاً منطقی است و مثلاً به‌جای کلید و پریز معمولی، می‌توان کلید و پریز هوشمند با همان قیمت و بدون حتی یک ریال تفاوت تهیه کرد. با این کار بستر هوشمند سازی ساختمان فراهم می‌شود و می‌توان روی آن نرم‌افزارهای مورد نیاز را نصب کرد. علت دیگر مقاومت سازندگان این است که در کشور ما ساخت‌وساز در دست مهندسان و افراد متخصص و فنی نیست بلکه دست کسانی است که به دلایل اقتصادی به این کار روی آورده‌اند. این افراد به‌روز نیستند و بیشتر ترجیح می‌دهند به همان روال سنتی کار کنند و نسبت به فناوری‌های جدید و نوآوری‌ها جبهه‌گیری دارند؛ چون احساس می‌کنند با این فناوری‌ها کار از دستشان در می‌رود. الآن یک شرکت خارجی در حال ساخت مجتمعی 832 واحدی در نیاوران است و با مجموعه ما برای هوشمند کردن ساختمان‌ها قرارداد بسته‌اند. این شرکت طی مدت کوتاهی با هزینه کم، این حجم از ساخت‌وساز را به شیوه «پیش‌ساخته» و با تاب‌آوری تا 8 و نیم ریشتر در برابر زلزله پیش برده‌اند. 
پیام ساختمان: مکمل دزدگیر شما روی همه دزدگیرها قابل‌نصب است؟
بله، به هر سیستمی می‌خورد. چون این دستگاه ورودی و خروجی‌هایی دارد که به دستگاه‌های عادی وصل می‌شود. نصابی که حرفه‌ای باشد در هر جایی، روی ساختمان و یا حتی روی خودرو می‌تواند آن را نصب کند. این مزیت بزرگی است که سیستم ما محدودیتی ندارد و با نوع خاصی از دزدگیر کار نمی‌کند. الآن تمایل به استفاده از سیستم‌های هوشمند در استفاده‌کنندگان خودرو وجود دارد ولی سیستم‌های دزدگیر فعلی خیلی پرهزینه است و حدود سه میلیون تومان هزینه خواهد داشت. درحالی‌که می‌توان برای تمام خودروهایی که دزدگیرهای معمولی 100 هزار تومانی دارند سیستمی 250 هزارتومانی تعریف و نصب کرد که آن خودرو هم آن قابلیت‌های کنترل از راه دور را (مانند اینکه الآن کجاست و در چه مسیری درحرکت است) داشته باشد. یعنی می‌توان این شکاف بزرگ هزینه‌ای را با تولید داخل و قیمت پایین پر کرد و نیاز به تعویض دزدگیرهای قدیمی هم نیست.نکته آخر این که افرادی که تمایل دارند می توانند از طریق نشانی الکترونیکی 
info@anadsanat.com
و یا وب ســــایت ما بـــه نشـــــانی 
WWW.anadsanat.com
بـــــا ما ارتبــــــاط برقـــرار کنند.