از مرزها فراتر رفته ايم

شمار نشریه : 210

گروه تأسیسات: كنفرانس گرمايش، سرمايش و تهويه مطبوع ازجمله رويدادهايي است كه در صنعت تأسیسات ايران جاي خود را بازكرده و كارشناسان اين رشته را براي اطلاع از آخرين دستاوردهاي اين شاخه از صنعت به تهران مي‌كشاند. ششمين دوره اين كنفرانس امسال در محل همايش‌هاي پژوهشگاه نفت 5 تا 7 خردادماه برگزار شد. اين موضوع بهانه‌اي شد تا با علي شالباف؛ دبیر اجرایی كنفرانس گرمايش، سرمايش و تهويه مطبوع گفتگوي كوتاهي داشته باشيم: 
پيام ساختمان: ارزيابي شما از سطح كمي و كيفي کنفرانس امسال چه بوده است؟
ما در اين كنفرانس به يك بلوغ رسيدیم و حتي از مرزهاي كشور فراتر رفتيم و به معناي واقعي جنبه بين‌المللي پيدا كرديم. در دوره‌هاي قبلی از بيست استان كشور نمايندگاني در اين كنفرانس داشتيم اما در اين دوره نمایندگان 6 كشور مختلف ازجمله ایالات‌متحده آمريكا، آلمان، فنلاند، تركيه و عمان  نیز در قالب سخنراني‌هاي كليدي، ارائه مقالات، نشست‌هاي تخصصي و برنامه‌هاي مختلف اين كنفرانس حضور داشتند. 
ازنظر مقالات و مباحث علمي ما رشد مناسبی داشته‌ايم و در بخش اجرا نيز افزایش تعداد مشاركت‌كنندگان و نیز تعداد بازدید از نمايشگاه جانبي كه همه‌ساله در كنار كنفرانس علمي با حضور تعداد معدودي از شركت‌هاي شاخص و صاحب‌نام در صنعت تأسیسات برگزار می‌شود را شاهد بودیم که نشان می‌دهد امسال در اين حوزه 30 درصد رشد كمي داشته‌ايم. فضاي نمايشگاهي امسال نيز هم ازنظر تعداد مشاركت‌كنندگان و هم ازنظر فضاي تحت پوشش گسترده‌تر شده است. ازنظر جمعیت كنفرانس نيز رشد 20 درصدی را نسبت به سال‌هاي گذشته داشته‌ايم، به‌گونه‌ای که جمعيت كنفرانس بين 400 تا 500 نفر در 5 دوره قبلي شناور بود ولي امسال جمعيت كنفرانس ما به 600 نفر رسيده است. 
پيام ساختمان: يكي از انتقاداتی كه كارشناسان به همايش‌ها وارد مي‌كنند عدم تداوم و تأثیر ناچيزي است كه بر رويكردهاي صنعت دارد،نظر شما در این خصوص چیست؟
يكي از دلايلي كه اين آفت و آسيب گريبان همايش‌ها و كنفرانس‌ها را مي‌گيرد، تغيير و تحولات مديريتي است. دبيرخانه علمي و اجرايي كنفرانس سرمايش، گرمايش و تهويه مطبوع از ابتدا تاكنون ثابت بوده است. سعي كرده‌ايم از طريق پيشنهاد و انتقاداتي كه از طرق فرم‌هاي نظرسنجي در اختيار شركت‌كنندگان گذاشته‌ايم از هر تجربه‌اي استفاده كنيم. بلافاصله بعد از كنفرانس تعامل‌مان را با كميته‌هاي سياست‌گذاري، شركت‌ها و متخصصان و صاحب‌نظران كه تعداد زيادي هم هستند ادامه مي‌دهيم و سعي مي‌‌كنيم بعد از برگزاري اين كنفرانس رها نشود. در حد بضاعت و توانمان سعي کرده‌ایم نقاط قوت تقويت و نقاط ضعف مرتفع شود. ثبات دبيرخانه علمي، اجرايي و شوراي سياست‌گذاري اين كنفرانس موجب شده است يك انرژي در اين كنفرانس ايجاد شود. 
 يكي از مشكلات ديگر كنفرانس‌ها تغيير در دبيرخانه علمي، اجرايي و كميته‌هاي سياست‌گذاري است و هنگامی‌که گروه جديدي وارد عمل می‌شود سعي مي‌كند از ابتدا كار را شروع كنند و هیچ‌گاه ادامه كار گذشته را پي نمي‌گيرند و اتفاق‌هايي كه در دوره‌هاي پيش انجام‌شده را دنبال نمی‌کنند . حتي از مشاوره و تجارب دوره قبلي استفاده نکرده و همه كارها کنار گذاشته مي‌شود. اين موضوع در مورد كنفرانس سرمايش گرمايش و تهويه مطبوع مصداق ندارد و نگذاشته‌ايم كنفرانس رها شود. البته در اين راه مشكلات زيادي را از پيش رو برداشته‌ايم. اين كنفرانس كاملاً خودگردان است و هیچ‌گونه حمايت دولتي ندارد و با استفاده از يك خرد جمعي و مشاركت فعالان اين صنعت است كه توانسته‌ است قدم‌هايي را روبه‌جلو بردارد. اميدواريم  با توجه به پتانسيلی كه اين بخش از صنعت ساختمان دارد جایگاه خود را در سطح خاورميانه پيدا كند. همچنان که امروز از كشورهاي منطقه و همسايه با دبيرخانه ما ارتباط دارند.