هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   160   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

فرصت صادراتی در چینی بهداشتی

گروه بازار ساختمان:کشور عراق بازار بزرگی برای انواع کالاهای ساختمانی است اما نکته جالب این است که به دلیل تمرکز بر روی کالاهای دیگر به ویژه مصالح سازه‌ای، خطوط تولید کالاهایی مانند چینی بهداشتی در این کشور هنوز راه‌اندازی نشده و جالب تر اینکه کشورهای صاحب نفوذ در بازار این کشور مانند ترکیه و چین از این بازار دور هستند و صادرات چندانی به این کشور ندارند. از این رو عجیب نیست که بازرگانان عراقی به دنبال صادرکننده‌ای هستند که بتواند تقاضاهای کشورشان را تأمین کند و همین کالای ساده چینی بهداشتی در رأس کالاهایی قرارگرفته که درخواست‌های زیادی دارد.

ساخت‌وساز گسترده (از بازسازی تا نوسازی و حتی شهرک‌سازی‌های جدید) تقاضایی بیش از میزان تولید داخلی چینی بهداشتی در عراق را بر بازار این کشور تحمیل کرده است. نکته جالب در این زمینه نیز تفاوت در فرهنگ این کشور با کشورهای دیگر جهان و قرابت فراوان با ایران است، از این رو بخشی از انواع چینی بهداشتی که عراق نیاز دارد در کشورهای دیگر تولید نمی‌شود یا ظرفیت تولید آن به دلیل نبود بازار داخلی در همان کشورها مانند ترکیه و چین پایین است اما ایران دارای قابلیت بالایی در تولید و نیز صادرات این کالا می‌باشد.

اگر چه این کالا نیز بخشی از محصولات بهداشتی ساختمان است اما با صنایع دیگر مانند کاشی و سرامیک و نیز شیرآلات بهداشتی تفاوت بسیاری دارد و فرهنگ یک کشور در نوع استفاده و در نتیجه میزان تقاضای آن در بازار تفاوت ایجاد می‌کند؛ بنابراین تولیدکنندگان و بازرگانان ایرانی نباید این فرصت بکر را از دست بدهند تا کشورهای رقیب آن را به دست آورند، زیرا آنان با تولید محصولات جدید (حتی اختصاصی) منطبق بر نیاز و سلیقه مردم این کشور هم که شده، از این فرصت سودآور نمی‌گذرند.

اگر بتوان نیازهای سنتی این کشور در خصوص این کالای ساختمانی را پوشش داد، می‌توان برای رقابت در بازار چینی‌های لوکس ساختمانی نیز امیدوار بود؛ اما نکته دیگر نیز علاقه عراقی‌ها برای داشتن کارخانه‌های تولید محصولات بهداشتی است که این اقدام نیز برای صنایع کاشی و سرامیک و نیز چینی بهداشتی که با مازاد تولید داخلی روبه رو هستند، می‌تواند راهگشای بسیاری از مشکلات مانند رقابت کمرشکن برای حفظ سهم بازار داخلی باشد.