هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   210   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

تهويه مطبوع شاگرد اول مصرف انرژي ساختمان

گروه تأسیسات: ششمين همايش بين‌المللي سرمايش، گرمايش و تهويه مطبوع از 5 خرداد در پژوهشگاه نفت آغاز به كار كرد. در این همايش 4 روزه‌ تعدادي از كارشناسان خبره اين عرصه حضور داشتند كه نه‌تنها از جنبه فني بلكه به دليل نقش اين رشته صنعتي در مصرف انرژي، مباحث مديريت انرژي را هم پوشش دادند. همايشي كه ادعا داشت ؛ مديريت، برنامه‌ريزي و كمك‌هاي مالي خود را تنها از بخش خصوصي دريافت كرده و اين نويد را مي‌دهد كه بخش خصوصي كشور هم به اهميت مبحث انرژي و استانداردهاي فني پي برده است و به اين جمع‌بندي رسيده كه پشتوانه مالي چنين همايش‌هايي باشد. 
ترجيح منافع فردي بر منافع ملي در ساختمان‌سازي
رئيس انجمن شركت‌هاي خدمات انرژي با اشاره به  برگزاري این همايش كه حمايت‌كنندگان آن همگي شركت‌هاي خصوصي هستند گفت: بايد در هر شاخه اتحاديه‌هايي وجود داشته باشد كه در بخش خصوصي براي بخش خصوصي كشور برنامه‌ريزي كنند. 
وي افزود: ما دو ويژگي برجسته در اين بخش داريم، يكي اينكه سيستم‌هاي دولتي فعال در اين زمينه نداريم، بنابراين بخش خصوصی اين توان را دارد  كه با انعطاف بيشتري فارغ از مقررات دولتي وارد عمل شود. دوم اينكه سقف دانش فني و تكنولوژيك در اين بخش بسيار بالاست و اين سرمايه‌ بزرگي است كه اگر از آن استفاده شود اين بخش متحول خواهد شد. 
غلامعلی نجفي با اشاره به اشكالات موجود در اين بخش از صنعت گفت: با اينكه ساختمان شاگرد اول مصرف انرژي كشور است و تهويه مطبوع شاگرد اول مصرف انرژي در ساختمان است اما سياست‌هاي راهبردي در اين زمينه وجود ندارد؟ مشكل اينجاست كه كشور فاقد برنامه استراتژيك انرژي است و ما طرح‌هاي جامع انرژي بر مبناي آن نداريم درنتیجه بازار مشاوره در اينجا بسيار آزاد است و پيمانكاران و سازندگان اين بازار مشاوره نيز تبعیت نمي‌كنند و خودشان هر کاری كه مي‌خواهند انجام مي‌دهند.
رئيس انجمن شركت‌هاي خدمات انرژي با بيان اينكه در برج‌سازي و شهرك‌سازي منافع فردي بر منافع ملي مي‌چربد، گفت: ما از سه ديدگاه با اشكال روبه‌رو هستيم؛ نخست اينكه منافع کوتاه‌مدت در بسياري از مواقع بر منافع بلندمدت ترجيح دارد اما اصل  بقا حكم مي‌كند كه منافع بلندمدت ارجح باشد. ديدگاه مضر ديگر اين است كه منافع مالي بر همه منافع ديگر غلبه دارد، يعني منافع اجتماعي و منافع ارتباط با مشتري به‌عنوان يك سرمايه در كشور به حد كافي موردتوجه نيست. ديدگاه سوم غلبه ديد فني و خالي بودن ديد اجتماعي در توسعه تكنولوژيك است درحالی‌که كاربرد هر ابزار فني با عادت است كه اين عادت رفتار اجتماعي دارد. اگر اين اشكالات و اين ديدگاه‌ها را كنار هم قرار بدهيم نتيجه مي‌گيريم نوعي آشفتگي و ابهام پنهان در اين بخش وجود دارد. 
نجفی ادامه داد: اين آشفتگي منجر به بروز مشكلاتي درحوزه خرد و كلان تهویه مطبوع و انرژی شده است به‌نوعی كه در بخش خرد استاندارد و در بخش كلان راهبردي نداريم لذا هرکس هر كاري كه بكند درست است، اما وجود اين مشكلات از دو جهت افزايش جمعيت و رفاه داراي فرصت‌هاي گرانبهاست. فرصت دیگر تعدد همسايگان ماست كه به‌نوعی ازنظر تكنولوژيك، دانش فني و نيروي انساني در موقعيتي پايين‌تر از ما قرار دارند. پس اگر اين فرصت‌ها را كنار هم قرار دهيم، مي‌بينيم كه ما يك بازار مستعد داخلي و يك بازار بزرگ خارجي پیش رو داريم. الآن همه كشورها به دنبال بازار خاورميانه هستند،اما هراس من اين است كه در مباحث پساتحريم ما به دنبال سرمايه‌گذاري توليد نرويم و انتقال تكنولوژي نصيب ما نشود. 
صادرات كليد همه مشكلات
مديرعامل مركز ملي شماره‌گذاري كالا و خدمات با طرح‌ اين سؤال كه در يك سال گذشته چه تغييري در عرصه تهويه مطبوع كشور رخ داد،  گفت: آيا سال ديگر مي‌توانيم اينجا بنشينيم و بگوييم اين اتفاقات با ميل و اراده ما صورت گرفته است؟ 
بهزاد عمراني با بیان اینکه مشكلات زيادي در زمینه اقتصاد و توليد داريم ،گفت: يكي از راهكارها براي اين مشكلات رونق صادرات است. اگر صادرات را راه بيندازيم ركود و بيكاري را از بين برده‌ايم . ضمن اینکه مجبوريم با بهترين تكنولوژي‌ها در بازارها حاضر شويم كه به معني بهره‌وري بيشتر و اشتغال بيشتر و رهايي از نوسانات بازار داخلي و مصرف كمتر انرژي و توسعه پايدار است. 
عمراني گفت: در اين حوزه نيازمند كانون‌هاي تفكر و برنامه‌ريزي هستيم و بايد نگرش‌ها در اين حوزه را تغيير دهيم كه مسئولان اين حوزه همين گروه‌ها و نهادهاي خصوصي مانند انجمن تأسیسات است. 
پس از عمراني الساندرو آمادو نماينده سازمان UNIDO در ايران در مورد برنامه‌هايي كه سازمان متبوعش در ايران انجام داده است به ايراد سخنراني پرداخت. 
ارتباط دانش و صنعت
آخرين سخنران همايش محمد شكرچي‌زاده معاون وزير و رئيس مركز تحقيقات راه، مسكن و شهرسازي بود. وي با بيان اينكه  از نظر شدت مصرف انرژي در ميان 4 كشور پرمصرف جهان قرار گرفته‌ايم، گفت: در تعريف شدت انرژي درآمد سرانه هم قرار دارد و مفهوم شدت انرژي با رشد سرانه كاهش مي‌يابد. 
وي ادامه داد: رشد جمعيت و مبحث انرژي و محيط‌زيست الزام مي‌كند كه توجه بيشتري بر روي مبحث تأسیسات در ساختمان داشته باشيم. الآن 40 درصد اقتصاد ملي ما به مسكن اختصاص پيدا كرده و مي‌دانيم که 10 درصد اين بخش مربوط به تأسیسات است يعني 10 درصد اقتصاد ملي كشور به بخش تأسیسات ارتباط دارد. 
شکرچی زاده با بيان اينكه نسبت به استانداردها فاصله زيادي داريم، گفت: در سازمان تحقيقات بخش تأسیسات را به چند بخش تقسيم‌بندي كرده‌ايم؛ در حوزه آموزش كاستي‌های بسيار جدي داريم و آنچه آموزش داده مي‌شود با همه مشكلات و عقب‌ماندگي‌ها با آنچه اجرا مي‌شود بسيار فاصله دارد.البته دانشجويان نيز با مباحث تأسیساتی چندان آشنا نيستند چراكه تنها چند واحد درس در اين زمينه مي‌گذرانند. 
رئيس مركز تحقيقات راه، مسكن و شهرسازي با اشاره به لزوم آموزش‌هاي تكميلي براي مهندسان و تكنسين‌ها گفت: آزمايشگاه‌هاي جامع انرژي و ارتباط دانش و صنعت بايد موردتوجه ويژه قرار گيرد تا بتوانيم ارتقاي كيفي را در صنعت ساختمان شاهد باشيم.