جدال سردکننده ها در روزهای گرم سال

شمار نشریه : 209

گروه گزارش‌: اگر همه جنگ و جدال‌ها در دوران اوج خود‌، «گرم» مي‌شوند‌، سيستم‌ها و دستگاه‌هاي خنک‌کننده و تهويه هوا اين روز‌ها که هوا به سمت هر چه گرم‌تر شدن مي‌رود‌، جنگ سردي را آغاز کرده‌اند و هرکدام‌شان هم مدعي هستند‌: من بيشتر و بهتر سرد مي‌کنم‌! در اين شماره به دل بازار تأسيسات ساختمان زده‌ايم که براي خودش دنيايي است و بدون راه بلد خطر گم شدن در آن دور از ذهن نيست‌! از اين به بعد قصد داريم در هر شماره به يکي از اين بازار‌ها سر بزنيم و با افراد شاغل و فعال در آن حوزه گفتگو کنيم‌.
اين مردم مطلع‌!
فروشندگان اولين فروشگاهي که وارد آن مي‌شوم چند جوان هستند که تي شرت‌هاي رنگي پوشيده‌اند و دارند درباره فوتبال صحبت مي‌کنند‌. وقتي به آنها مي‌گويم مي‌خواهم براي راهنمايي خوانندگان نشريه‌، گزارشي درباره تفاوت‌هاي کولر‌هاي آبي و گازي تهيه کنم استقبال مي‌کنند ولي يکي از آنها مي‌گويد‌: مردم وقتي براي خريد اين محصولات به ما مراجعه مي‌کنند معلوم است که خود‌شان کاملا وارد هستند و حتي مدل و نوع محصولات کارخانه‌هاي سازنده را هم مي‌شناسند‌! ديگر کسي بدون اطلاعات براي خريد جنسي وارد بازار نمي‌شود‌.
همکار اين فروشنده جوان براي منازل کولرگازي و براي مغازه‌ها و ساختمان‌هايي که براي مراجعه و مصارف عموم است کولرآبي را توصيه مي‌کند و مي‌گويد‌: براي مغازه‌هايي مثل ما که يا در‌هاي آنها هميشه باز است و يا مدام باز و بسته مي‌شود کولر آبي به صرفه‌تر است‌.
ديگري ادامه مي‌دهد‌: بزرگ‌ترين مشکل کولر‌هاي آبي‌، مصرف آب بسيار زياد است چون ما الآن در همه کشور مشکل کم آبي داريم‌. من شنيده‌ام که در جا‌هايي مثل استان‌هاي کويري که مشکل کم آبي شديد دارند قرار است استفاده از کولر آبي ممنوع شود‌.
اينورتردار بخريد
مدير دومين فروشگاه‌، مردي است با عينکي ظريف که باتجربه مي‌نمايد و دانش فني خوبي هم دارد‌. او مي‌گويد‌: کولرگازي يا دستگاه اسپيلت هزينه اوليه بيشتري نسبت به کولرآبي دارد‌، ضمن اينکه مصرف برق بيشتري هم دارد‌. البته چند سالي است که «اينورتر» را به اين دستگاه اضافه کرده‌اند که مصرف برق را کاهش مي‌دهد ولي بازهم مصرف آن به نسبت کولرآبي بيشتر است‌.
وي در مورد رنج قيمت اين محصولات مي‌گويد‌: «قيمت اسپيلت بدون اينورتر از دو ميليون تومان تا حدود 4 ميليون تومان و اسپيلت با اينورتر از دو ميليون و 500 هزار تومان تا 5 ميليون تومان است‌. درحالي که مي‌توان کولرآبي را از 500 هزار تومان تا يک ميليون تومان تهيه کرد»‌.
از او مي‌خواهم که کمي بيشتر از اينورتر و فوايد آن بگويد و او اينگونه پاسخ مي‌دهد‌: کولر‌هاي گازي ازلحاظ سيستم کمپرسور و مصرف برق دو نوع هستند‌: اول سيستم قديمي که در اين نوع‌، کمپرسور هميشه با يک دور ثابت کار مي‌کند و از 100 درصد توان دستگاه در همه زمان‌ها استفاده مي‌شود‌. درنتيجه مصرف برق بالا مي‌رود و براي هر بار خاموش و روشن شدن دستگاه (‌تا زماني که اتاق به دماي موردنظر برسد‌) نياز به توان زياد و به اصطلاح آمپر کشيدن است‌. سيستم دومي و جديدتر که به «اينورتر» مشهور است داراي کمپرسوري با دور متغير است که اين عمل باعث صرفه جويي در مصرف برق بين 40 تا 60 درصد نسبت به نوع معمولي مي‌شود‌.
وي ادامه مي‌دهد‌: وقتي اتاق به دماي موردنظر شما مي‌رسد‌، دستگاه به صورت 100 درصد خاموش نمي‌شود و فقط دور کمپرسور به حداقل مي‌رسد و در زمان نياز به بار برودتي بيشتر‌، دور کمپرسور بالا مي‌رود که اين عمل باعث افزايش راندمان و کاهش مصرف برق مي‌شود‌.
اين فعال بازار کولر توان برودتي اسپيلت‌هاي مختلف را از ظرفيت 9000‌، 12000‌، 18000‌، 24000‌، 30000 و 36000 بي‌تي يو (‌BTU‌) در انواع مختلف ذکر کرده و مي‌گويد‌: حجم کولر‌هاي آبي از 3500 تا 7000 است و نوع مناسب آن بسته به متراژ ساختمان دارد‌...
این مطلب ادامه دارد