راه‌حل بحران آب

شمار نشریه : 209

گروه تأسیسات: وضعيت آب كشور خوب نيست و نه‌تنها كارشناسان و مسئولان بلكه خود مردم نيز به اين امر اذعان دارند چرا که آب دشت‌ها پايين رفته و از بسياري از چاه‌ها آب شوري بيرون مي‌زند كه باغ‌ و زمین‌های كشاورزي را به شوره‌زار تبديل كرده است. در اين ميان انگشت اتهام همه به سمت مديريت منابع آب است كه در 35 تا 40 سال اخير نسبت به ظرفيت آبي كشور  بي‌اعتنا بوده است. راهكارهاي زيادي برای مقابله با اين بحران ملي پیشنهادشده كه يكي از آنها نصب سيستم‌هاي آب‌شیرین‌کن براي مناطق مجاور خلیج‌فارس و درياي عمان است. اين سيستم همانگونه كه براي تأمین آب شرب شهرهاي پرجمعيت حاشيه جنوبي خلیج‌فارس كارنامه خوبي داشته است، مي‌تواند براي ساکنان شمالي آن نيز  اثرگذار باشد. 
محمود تازه‌رو؛ مديرعامل يكي از شركت‌هاي توليد و اجراي سيستم آب شيرين کن است، براي اطلاع بیشتر در خصوص اين سیستم‌ها مصاحبه كوتاهی با وی داشتیم که در ادامه می‌خوانید:
پيام ساختمان: نحوه كاركرد سیستم‌های آب‌شیرین‌کن چگونه است؟
در اين سيستم از اسمز معكوس استفاده مي‌شود و آب از يك فيلتر عبور مي‌كند كه اندازه روزنه‌هاي آن به‌اندازه یک‌هزارم ميكرون است. در این فرایند يون‌ها و ذره‌هاي محلول پشت فيلتر مي‌مانند و آب خالص قابل شرب از آن‌طرف خارج مي‌شوند. تفاوت آن با سيستم تصفيه آب اين است که براي آب‌هايی مانند آب دريا میزان نمك فوق‌العاده بالاتر است و فشار اسمزي بسيار بالايي را مي‌طلبد. مثلاً ميزان املاح محلول در آب تهران هزار و 500 پي‌پي‌ام است كه اين نسبت در آب دريا 35 هزار پي‌پي‌ام است، به‌این‌ترتیب فشار اسمزي لازم براي آب دريا 20 برابر فشار اسمزي لازم براي آب تهران است.   
پيام ساختمان: سيستم آب‌شیرین‌کن چه مزيت‌هايي دارد؟
با توجه به اينكه منابع آبي كشور در وضعيت بحراني قرار دارد و در سال‌هاي گذشته با 10 میلی‌متر كاهش بارندگي مواجه بوده‌ايم ، اين سيستم‌ها مي‌توانند در مقابله با اين شرايط مؤثر واقع شوند. آب‌های غيرمتعارف و همچنين آب‌های شور مانند آب‌ دريا به اين وسيله شيرين‌سازي مي‌شوند و دوباره به چرخه توليد مصرف و طبيعت بازمي‌گردند. البته به‌جز آب دريا مي‌توان آب‌هاي پساب كه آن را به‌عنوان فاضلاب رها مي‌كنيم به‌وسیله همين سيستم‌ها بازيافت و تصفيه کرده و دوباره به چرخه مصرف بازمي‌گردد كه مورد دوم در كارخانه‌هايي كه به آب نياز دارند همانند كارخانه‌هاي فولادسازي و همچنين صنايع نفت و گاز و پتروشيمي  استفاده مي‌شوند. 
پيام ساختمان:به‌این‌ترتیب آب‌شیرین‌کن‌ها در سه مورد كاربري دارند، يكي مصارف شرب، مصارف صنعتي و  همچنين تصفيه آب‌های غيرمتعارف براي مصارف كشاورزي؟
آب‌شیرین‌کن به معني شيرين‌كردن آب است و با اين تكنولوژي هر آبي مورداستفاده قرار مي‌گيرد، اما اينكه نتيجه چه مي‌شود و در كجا از آن مي‌توان استفاده كرد موضوع ديگري است. هر نوع آب غیرقابل‌شرب كه به آب‌های غيرمتعارف معروف هستند را مي‌توان تصفيه كرد . اين تصفيه هم مراحل مختلف دارد كه يك بخش از آن حذف نمك و بخش ديگر حذف املاح ديگر است. اين آب مي‌تواند آب دريا، آب فاضلاب و يا پساب باشد. در تهران و ديگر شهرهاي بزرگ به دليل بالا رفتن مصرف و استخراج آب از چاه، شوري آب و همچنين املاح محلول در آن زياد شده است که اين مشكل با آب‌شيرين‌كن حل مي‌شود. 
پيام ساختمان: آيا محاسبه‌اي از ارزش ريالي آبي كه به اين طريق تصفيه مي‌شود، داريد؟
به ازاي هر هزار ليتر آبي كه به اين طريق تصفيه مي‌شود نزديك به 150 تومان هزینه مي‌شود، به‌این‌ترتیب آب‌شيرين‌كن سيستم به‌صرفه‌ای است. تنها مشكلي كه اين سيستم دارد مقداري پساب و فاضلاب است كه به محيط‌زيست آسيب وارد می کند كه آن پساب را هم مي‌توان مديريت كرد تا آسيب‌زا نباشد. چون اين پساب چگالي بالايي دارد و بهتر است درجایی تخليه شود كه مثلاً در آب درياي آزاد حل شود، اما آب حاصل‌شده از اين روش ازنظر كيفيت هيچ مشكلي ندارد و استاندارد آن بالا است.
پيام ساختمان: به نظر مي‌رسد اين سيستم با توجه به نزديكي به آب دريا براي مناطق جنوبي كشور بسيار مناسب است؟
با وزارت نيرو به لحاظ بحث‌هاي سرمايه‌اي ارتباط داريم و آب‌هايي كه قابليت شرب دارند را تصفيه مي‌كنيم و به شهرهايي كه نزديك به آن منبع هستند انتقال مي‌دهيم. مناطق جنوبي ازلحاظ آب در شرايط بحراني هستند و تنها راهكار استفاده از آب دريا است اما با توجه به اينكه تجهيزات تصفيه و شیرین کردن آب دريا بسيار هزينه‌بردار است با توجه به مذاکرات با شركت‌هايي که در این مناطق سرمايه‌گذاري مي‌كنند، ظرفيت تصفيه و بارگذاري اين سيستم آنجا ايجاد خواهد شد. در مورد تهران مشكل اين است كه ما آب نداريم البته سيستم گذاري هم در جاي خودش اهميت دارد ولي آنچه از اولويت برخوردار است مديریت منابع آب است.