هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   209   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

پرداخت مطالبات پیمانکاران در عراق

صادرکنندگان خدمات فني ـ مهندسي ايران مشکلات خاصي دارند که در هيچ کشوري وجود ندارد‌. اين مسئله را بار‌ها بسياري از فعالان حوزه صادرکنندگان خدمات فني مهندسي عنوان کرده‌اند‌. به گفته اين فعالان اقتصادي بسياري از شرکت‌هاي فني‌مهندسي ساير کشور‌ها همچون ترکيه با ايران قابل مقايسه نيستند‌، چراکه ايراني‌ها با دست انداز‌هاي زيادي همچون صدور بخشنامه‌ها و قوانين نامناسب و نبود نمايندگي بانک‌هاي ايران در بسياري از کشور‌هاي هدف براي فعاليت و حتي مشکل عقد قرارداد مواجه‌اند‌.
در اين راستا‌، رئيس سازمان توسعه تجارت گفت‌: مطالبات قطعي پيمانکاران ايراني شاغل در بازار عراق با موافقت بانک مرکزي پرداخت خواهد شد‌. ولي الله افخمي راد همچنين از تمايل سازمان توسعه تجارت به پرداخت مشوق‌هاي صادراتي غير نقدي به جاي جايزه صادراتي خبر داد و افزود‌: اين امکان وجود دارد تا تمامي بهره بانکي وام‌هاي صادرکنندگان را متقبل شويم‌.
افخمي راد‌، در نشست آسيب شناسي صادرات خدمات فني مهندسي به کشور‌هاي آفريقاي جنوبي اظهار کرد‌: اخيرا در نشست شوراي عالي صادرات غيرنفتي که با حضور معاون اول رئيس جمهور برگزار شد‌، مشکلات صادرکنندگان خدمات فني مهندسي در عراق را توضيح داديم و در نهايت تصميم بر آن شد که روشي پيدا کنيم تا دولت مطالبات تجار را پرداخت کنند‌.
وي ادامه داد‌: رئيس بانک مرکزي پذيرفت که مطالبات قطعي پيمانکاران ايراني که در عراق فعاليت مي‌کنند‌، پرداخت شود‌. بايد روشي پيشنهاد شود که جانشيني براي وصول مطالبات تجار فني‌- مهندسي بيابيم و بايد فهرستي از شرکت‌ها به همراه مطالبات‌شان در اختيار سازمان توسعه تجارت قرار گيرد و خوش بين هستم که اين مطالبات پرداخت شود‌.
به گفـته رئيس سـازمـان تـوسعه تجارت معاون اول رئيس جمهور طرح پرداخت مطالبات قطعي پيمانکاران ايراني در عراق را خارج از نوبت در دولت مطرح خواهد کرد‌.
پرداخت کمک سود به تسهيلات بانکي صادرکنندگان
افخمي راد در رابطه با پرداخت جايزه صادراتي نيز يادآور شد‌: در گذشته براي دريافت جايزه صادراتي روش‌هايي به کار گرفته مي‌شد که بعضا بر اساس آمار‌هاي صحيحي نبود و سازمان توسعه تجارت تمايل به پرداخت مشوق صادراتي غير نقدي دارد‌.
وي تأکيد کرد‌: اين امکان هست تا تمامي بهره بانکي وام‌هاي صادرکنندگان را متقبل شويم‌. معتقدم اين روش مناسب‌تر از پرداخت وجه نقدي به اين قشر است چون تجارب گذشته خيلي موفقيت آميز نبوده و ممکن است با پرداخت وجه نقدي حجم صادرات بالا برود اما اين روند جاي بحث دارد‌.
رئيس سازمان توسعه تجارت با اشاره به موافقت سازمان مديريت و برنامه‌ريزي کشور براي پرداخت بخش اول منابع مشوق‌هاي صادراتي اظهار کرد‌: به گفته دکتر نوبخت با پرداخت بخش اول منابع مالي موافقت شده و قرار است براي تأمين بهره بانکي وام‌ها‌، اين مشوق‌ها به صادرکنندگان کالا و خدمات اختصاص يابد‌. اميدواريم هرچه سريع‌تر منابع تخصيص يابد و با بانک‌هاي توسعه صادرات و صنعت و معدن قرارداد ببنديم‌.
به گفته افخمي راد بنا بر نوع پروژه و منفعت کشور از طرح‌هاي مختلف‌، تا 100 درصد سود بانکي صادرکنندگان از اين محل تأمين خواهد شد‌.
سپرده گذاري بانک مرکزي براي صدور ضمانت نامه
وي با تأکيد بر اينکه پيگير حل مشکلات مربوط به صدور ضمانت نامه در خارج از کشور هستيم‌، تصريح کرد‌: بنا بر مصوبه شوراي عالي صادرات غيرنفتي‌، بانک مرکزي مبلغي معادل 200 ميليون دلار در بانک‌هاي کشور‌هاي هدف براي پشتيباني از شرکت‌هاي فني مهندسي و صدور ضمانت نامه سپرده گذاري خواهد کرد‌.
افخمي راد با اشاره به مشکلات ناشي از تحريم‌هاي بانکي ادامه داد‌: دکتر کامياب‌، معاون ارزي بانک مرکزي گزارشي از تسهيل صدور ضمانت نامه در کشور‌هاي عراق و ترکيه ارائه کرد‌. بر اساس مصوبه قبلي دولت‌، دو درصد از مبلغ صدور ضمانت نامه به صورت نقدي و 98 درصد در قالب وديعه دريافت خواهد شد‌.
وي به حضور شرکت‌هاي خدمات فني مهندسي در نمايشگاه اختصاصي ايران در لبنان تأکيد کرد و گفت‌: نمايشگاه لبنان در زمينه آب و برق‌، نفت و گاز و پتروشيمي و… يک ماه ديگر برگزار مي‌شود و شرايط خوبي براي بازسازي در کشور‌هاي لبنان و سوريه وجود دارد و بازار کار بزرگي فراهم است‌. در نيجريه هم نمايشگاه کالا 16 خردادماه برپا مي‌شود‌. شرکت‌هاي خدماتي در بخش نفت و گاز و ساخت وساز مسکن در بازار نيجريه فعال هستند و اگر تمايل به حضور در اين بازار‌ها وجود داشته باشد‌، مي‌توانيم شرايط لازم را پيش بيني کنيم‌.
پيشنهاد 3 ميليارد دلاري براي راه اندازي خطوط اعتباري
رئيس سازمان توسعه تجارت در مورد راه اندازي خطوط اعتباري يادآور شد‌: در آخرين جلسه شوراي عالي صادرات غيرنفتي در مورد راه اندازي خطوط اعتباري مصوبه‌اي در نظر گرفته شد که طبق آن بانک مرکزي براي کشور‌هاي هدف صادراتي يک خط اعتباري راه اندازي کند‌. پيشنهاد سازمان توسعه تجارت‌، تخصيص اعتبار سه ميليارد دلاري بود‌. اگر اين مهم عملياتي شود‌، گره کار بازخواهد شد‌.
افخمي راد با اشاره به کمبود اطلاعات از فعاليت‌هاي شرکت‌هاي ايراني در حوزه صادرات خدمات فني مهندسي خواستار ارائه رزومه شرکت‌ها با اهم فعاليت‌شان در بازار‌هاي مختلف شد تا در نشست با هيئت‌هاي تجاري کشور‌هاي مختلف‌، فعالان خدمات فني مهندسي ايران معرفي شوند‌.
صادرات يک ميليارد دلاري خدمات فني مهندسي
يغمور قلي زاده؛ معاون کمک‌هاي تجاري سازمان توسعه تجارت نيز در اين نشست با اشاره به صادرات يک ميليارد دلاري خدمات فني مهندسي به آفريقاي جنوبي تأکيد کرد‌: حضور ايران در اين عرصه در کشور‌هاي آفريقاي جنوبي پررنگ نبوده و بايد راهکار‌ها در قالب يک طرح در اختيار شوراي عالي صادرات غيرنفتي قرار گيرد تا زمينه‌هاي حضور جدي‌تر ايران فراهم شود‌.
سيامک دولتشاهي‌، دبير انجمن صادرکنندگان صادرات خدمات فني مهندسي با اشاره به صادر نشدن ضمانت نامه‌هاي بانکي در طول چهار ماه گذشته اظهار کرد‌: صدور ضمانت نامه‌ها تقريبا متوقف شده‌است‌.
دولتشاهي در مورد موانع ورود به بازار کشور‌هاي آفريقايي تصريح کرد‌: در انجمن دو کارگروه انگليسي و فرانسه زبان براي محدوده شرق و غرب آفريقا تشکيل شده تا اطلاعات ايـن کـشور‌ها را جمع‌آوري کنيم و بتوانيم حضور جـدي‌تـري در بـحث صادرات داشته باشيم‌.
وي با بيان اينکه بايد به شرکت‌هاي خـدمات فـنـي مهندسي کمـک کنـيم‌، ياد آور شد‌: شرکت‌هاي فني مهندسي با مشکلات عديده‌اي مواجه هستند‌. همين شرکت‌ها در کشور‌هاي آفريقايي سرمايه‌گذاري کرده‌اند و نبايد اجازه دهيم که نابود شوند‌. همچنين حدود 86 درصد از خدمات فني مهندسي ايران به عراق صادر مي‌شود و نزديک به 30 کشور بيش از 100 ميليون دلار در عراق هزينه کرده‌اند که به آنها پرداخت نشده‌است‌. در اين صورت بيش از 90 درصد صادرات خدمات فني مهندسي ايران لطمه مي‌خورد‌. اميدواريم دولت حمايت کرده و مطالبات قطعي شرکت‌هاي ايراني را پرداخت کند.