هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   209   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

دزفول همچنان مشکل ساخت‌وساز دارد

چهارم خرداد در تقويم كشور به نام يك شهر به ثبت رسيده است ؛ « دزفول!» دليل اين نام‌گذاری چيزي نبود جز پايداري مردمي كه براي دفاع از انقلاب اسلامي و تماميت ارضي ايران بزرگ ، هشت سال مقاومت كردند و جهانيان را به حيرت وا داشتند. به همین دلیل دولت جمهوري اسلامي ايران در  تاریخ 4/3/1366 این شهر را به‌پاس حماسه «مقاومتش به‌عنوان «شهر نمونه مقاومت معرفی کرد. شهری در جنوب غرب ایران و در استان خوزستان که در مدت 8 سال، 176 بار پیکر سترگش توسط موشک،2500 بار با شلیک توپخانه دوربرد دشمن و300 بار با راکت لرزید و2600 شهید را در 2700روز مقاومت ،در دو خاکریز، تقدیم کرد که از این تعداد شهید، 711 نفر در خاکریز شهر و در جنگ نابرابر شهرها به شهادت رسیدند و 1889 شهید نیز در خاکریز جبهه‌ها  نام دزفول را در تاریخ ماندگار کردند و این در حالی است که قریب به 100 جاویدالاثر این شهر مظلوم اما آشنا ، نشان در بی‌نشانی یافته بودند.
دزفول پس از  دوران دفاع مقدس
مردم شهر دزفول چندين بار در طول جنگ اين شهر را بازسازي كردند و بعد از جنگ نيز بار اصلي بازسازي بر عهده خود مردم بود و دزفول را با امكانات كم بار دیگر از اول ساختند اما وقتی شاخص‌های مختلف مربوط به توسعه شهرستان‌ها و استان‌های مختلف را با هم مقايسه می‌کنیم، می‌بینیم كه دزفول نيز در اين استان ازجمله شهرهایی است كه دچار عقب‌افتادگی‌های بسيار زيادي است.
بخش وسیعی از زیرساخت‌های دزفول که در دوران جنگ از بین رفت به شکل اصولی و منطقی بازسازی نشد و در حقیقت برای گذران اضطرارها بازسازی گردید. حاشیه دزفول کماکان به‌شدت مشکلات ساخت‌وساز، آب، برق، تلفن و ... دارد. علاوه بر اینها به دلیل کمبود اعتبارات در دوران دفاع مقدس، بخش سردشت و شهیون به‌شدت محروم هستند و به جرات می‌توان گفت که بعید است در کل کشور چنین منطقه محرومی وجود داشته باشند.
شهر دزفول ظرفیت‌های عظیمی در حوزه خدمات و گردشگری دارد که متأسفانه به‌جز مرکز شهر که اقدامات جزئی گردشگری در آن انجام‌شده، در اصلی‌ترین مناطق که بهشت گردشگری و میراث فرهنگی است کوچک‌ترین اقدامی تاکنون انجام‌نشده است.بنابراین لازم است مسئولان با نگاه ویژه به این شهر،آثارخرابی های ناشی از 8 سال دفاع مقدس را از چهره دزفول بزدایند.