هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   209   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

حضور در بازار جهانی رمز بالندگی مهندسی

كنفرانس منطقه آسيا - اقیانوسیه فدراسيون بين‌المللي مهندسان مشاور (فيديك)، در تهران برگزار شد. با توجه به تغيير نگاه بين‌المللي به ايران و احتمال توافق هسته‌اي و لغو تحريم‌هاي ناعادلانه اروپا و آمريكا  این رویداد می تواند فرصت خوبی برای کشورمان ایجاد کند و توجه بيشتر و جدی‌تر سرمايه‌گذاران، مشاوران و پيمانكاران بين‌المللي به پروژه‌هاي عمراني و توسعه‌ای ايران را در پی داشته باشد.
از سوی دیگر انتظار می رود برگزاری كنفرانس منطقه آسيا - اقیانوسیه فدراسيون بين‌المللي مهندسان مشاور (فيديك)، بستر مناسبی را برای شركت‌هاي مهندسي مشاور، پيمانكاران و سازندگان ايراني به‌منظور مشاركت در پروژه‌هاي بين‌المللي ديگر كشورها به‌ویژه كشورهاي اسلامي فراهم بیاورد.
فراهم شدن زمینه انعقاد توافقنامه‌هاي دو يا چندجانبه بين فيديك و بخش‌هاي دولتي و خصوصي ايران در موضوعات تخصصي از ديگر فرصت‌های برگزاري اين كنفرانس در ايران بود. اين موضوع مي‌تواند علاوه بر ايجاد تقاضا براي سرمايه‌گذاري و همكاري با ايران، ازنظر سياسي نيز اهرم مؤثری براي مقابله با تحريم‌ها به حساب آورده شود.
برای رقابت در عرصه جهانی آماده شویم
به گزارش خبرنگار پیام ساختمان، در جریان برگزاری کنفرانس سالانه منطقه‌ای آسیا - اقیانوسیه فیدیک، وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر اجرای تعهدات و قراردادها گفت: وزارت راه و شهرسازی کاملاً از مهندسان مشاور و تمام انجمن‌های مهندسی برای فعال شدن در انجمن‌های بین‌المللی پشتیبانی‌های قانونی به عمل می‌آورد.
عباس آخوندی افزود: مهندسان ایرانی کاملاً هوشمند بوده‌ و از سال 1353 یعنی حدود 40 سال پیش به فیدیک پیوسته‌اند. وی با بیان اینکه مهندسان با این کار برای حضور در عرصه رقابت جهانی آماده شدند ،افزود: حضور در بازارهای بین‌المللی نیازمند قواعدی است که می‌توانیم  با استفاده از جریان فیدیک خود را برای رقابت در عرصه‌های جهانی آماده کنیم.
آخوندی تاکید کرد: پذیرش رقابت و ایجاد آمادگی برای حضور در بازارهای جهانی و اکتفا نکردن به بازارهای محلی رمز بالندگی ما و زمینه‌ساز رشد مهندسی خواهد بود. وی از اجرای تعهدات به‌عنوان مهم‌ترین نقطه علم اقتصاد نام برد و افزود: کشوری دارای رشد اقتصادی است که قدرت اجرای قراردادهای خود را داشته باشد. هر کس قراردادی را امضا می‌کند باید به آن پایبند باشد و هر کشوری که نتواند طرف‌های قرارداد را متعهد به اجرای آن کند غیرممکن است که بتواند رشد اقتصادی داشته باشد.
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه باید بتوانیم فرصت آموزش قواعد و مقررات و استانداردهای بین‌المللی را برای مهندسان علاقه‌مند و توانمند فراهم نموده  و بستر حضور مهندسان ایرانی در بازارهای بین‌المللی را مهیا کنیم،افزود: مهندسان وقتی در كارگاه‌های بین‌المللی حضور پیدا می‌كنند باید رفتار آنها متناسب با مقتضیات بین‌المللی باشد اما  برخی خلط مبحث كرده و از كدهای ملی و حتی محلی به‌جای کدهای بین‌المللی استفاده می‌كنند.
آخوندی در پایان گفت: وزارت راه و شهرسازی کاملاً از مهندسان مشاور و تمام انجمن‌های مهندسی برای فعال شدن در انجمن‌های بین‌المللی پشتیبانی‌های قانونی به عمل می‌آورد.
مسئولیت ویژه مهندسان مشاور
عضو هیئت‌رئیسه و دبیر دوم جامعه مهندسان مشاور به خبرنگار پیام ساختمان گفت: استقبال خوب بیش از 70 نفر مهمان خارجی از کشورهای آسیا و اقیانوسیه و مشارکت‌های دولتمردان ما در این کنفرانس پیام بسیار مهمی را برای فیدیک، اسپک و جامعه مهندسان در بر داشت و با طرح موضوعات مربوط به جوامع اقتصادی آسیا، مسئولیت ویژه‌ای را متوجه مهندسان مشاور نمود.
ادموند میرزاخانیان افزود: رویکردهای پایدار در بازارهای نوظهور که تم اصلی کنفرانس است نشان می‌دهد؛ ما فرصتی تاریخی پیدا کردیم تا بازار ایران و پتانسیلی که پس از پیروزی انقلاب به‌عنوان دستاورد مهندسی در کشور به‌دست‌آمده را به دنیا معرفی و اثبات کنیم؛ فرصتی که نه‌تنها در داخل کشور بلکه در منطقه نیز می‌توان از آن بهره‌مند شد.
میرزاخانیان در خصوص سطوح حرفه‌ای مهندسان داخلی در مقایسه با استانداردهای دنیا تصریح کرد: یکی از موضوعات اصلی که وظایف نهادهای صنفی را مشخص می‌کند، مقوله «ظرفیت‌سازی» است و یکی از المان‌های آن، آموزش است. نمی‌توان گفت شرکت‌های ایرانی در استانداردها از همتاهای خارجی خودشان عقب‌تر هستند بلکه معتقدم ما قادر نیستیم مهندسان و شرکت‌های ایرانی توانمند را با توجه به دانش پایه بودن آنها حفظ کنیم و می‌بینید که فرار مغزها شتاب گرفته است.
دبیر دوم هیئت‌رئیسه جامعه مهندسان مشاور با بیان اینکه امیدوارم با طرح‌ریزی درست میان آموزش و ظرفیت بازار، قابلیت‌ها ایجاد شود، افزود: واقعیت تلخ دیگر این است که ما به دور خودمان سیم‌خاردار کشیده‌ایم و این امکان را ایجاد نکردیم تا نیروهای ما در ارتباط با بیرون رشد کنند و فقط رشد درون‌زا داشتیم، درحالی‌که دنیا نیازمند رشد برون‌زاست و می بایست تعاملات دوجانبه با دنیای خارج اتفاق بیفتد.
فرصتی برای دریافت کمک‌های بلاعوض
عضو کمیته راهبری کنفرانس فیدیک نیز دراین‌باره توضیح داد: این اولین بار است که جمع بزرگی از متخصصان و صاحب‌نظران صنعت ساخت‌وساز دنیا در قالب یک کنفرانس بین‌المللی در ایران گرد هم آمده‌اند. خوشبختانه ما توانسته‌ایم در شرایط تحریم با فعالیت‌هایی که از طرف شاخه مدیران جوان جامعه مهندسان مشاور در فیدیک داشتیم در واقع هیئت‌رئیسه فیدیک، بانک‌های توسعه‌ای، نهادهای توسعه‌ای سازمان ملل را به کشورمان دعوت کنیم تا از نزدیک با توان مهندسان و شرکت‌های ایرانی آشنا شوند.
شهرام سندیانی با بیان اینکه تفاهم‌نامه‌هایی که در این کنفرانس شکل بگیرد می‌تواند در آینده به عقد تفاهم‌نامه‌های مشترک و قراردادهای مستقیم با نهادهای بین‌المللی کمک ‌کند، افزود: به‌عنوان‌مثال مسئول طرح برنامه «بازاندیشی شهرها» که مرتبط با تغییر نگرش در زندگی شهرهای بزرگ است اینجا حضور دارد و بناست با شهردار تهران تعاملات گسترده‌ای در زمینه توسعه پایدار، آلودگی محیط‌زیست و رفاه شهروندان تهرانی داشته باشد.
عضو کمیته راهبری کنفرانس فیدیک افزود: بناست حدود 20 شهر دنیا از کمک‌های تکنولوژیک رایگان و مالی بلاعوض بهره‌مند شوند و این فرصت خوبی است برای عقد قرارداد که تهران هم در زمره این شهرها قرار گیرد.
لزوم توجه به پروژه‌های زیربنایی بزرگ
رئیس سابق شورای مدیریت جامعه مهندسان مشاور نیز در حاشیه برگزاری این رویداد گفت: این کنفرانس‌ها در حقیقت محل ملاقات افراد حرفه مند در حیطه مهندسی مشاور از قسمت‌های مختلف جامعه است و فضایی برای ایده و بستری برای برگزاری کنفرانس‌های آتی با اهداف بالاتر است که در کنفرانس بعدی بررسی می‌شود.
منوچهر فخر صمدی افزود: معضل بزرگ ما چالش‌های سیاسی است و اختلافات ما با ممالک خارج، اقتصاد را قفل کرده است. اگر اوضاع بهبود یابد گشایشی در تمامی صنایع به وجود می‌آید. علی رغم اینکه ایران نیازمند انجام پروژه‌های زیربنایی بزرگ است اما از لحاظ مالی مشکلات زیادی وجود دارد که اگر حل شود حرفه احداث و مهندسی تحت تأثیر آن خواهد بود.
گفتنی است؛ فيديك متشكل از جوامع و انجمن‌هاي مهندسي مشاور حدود 100 كشور جهان است كه اهميت آن ناشي از ارتباطات بنيادين آن با نهادهاي بین‌المللی حقوقي و مالي ازجمله بانك جهاني ، بانك‌هاي توسعه بين‌المللي و منطقه‌اي، سازمان ملل، اتحاديه اروپا، موسسه بين‌المللي داوري و ديگر نهادهاي تأثیرگذار در حوزه‌هاي فني و حقوقي در جهان است. اين نهاد بين‌المللي سالانه يك كنفرانس بين‌المللي و دو كنفرانس منطقه‌ای برگزار مي‌كند كه امسال كنفرانس منطقه آسيا - اقیانوسیه در تهران برگزار شد. لازم به ذکر است این کنفرانس به همت و میزبانی جامعه مهندسان مشاور ایران که خود عضو 40 ساله فدراسيون بين‌المللي مهندسان مشاور (فيديك)هستند برگزار شد.