رونق ساخت و ساز در کیش

شمار نشریه : 209

در شرایطی که وضعیت ساخت‌وساز و معاملات مسکن تقریباً در تمام شهرها و اغلب کلانشهرهای کشور، در حالت رکود به سر می‌برد، در یکی از جزایر ایرانی، استقبال سازندگان برای برج‌سازی و ساخت‌وسازهای مسکونی، اداری و تجاری روزبه‌روز رونق می‌گیرد.
به گزارش خبرنگار پیام ساختمان، جزیره کیش در روزهای ۵ تا ۸ خرداد میزبان یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی عمران و صنعت ساختمان با شرکت ۱۱۰ شرکت داخلی و۱۰ نمایندگی شرکت‌های خارجی خواهد بود. برگزاری همایش نظام کاردانی با عنوان صنعتی سازی و مدیریت پروژه در صنعت ساختمان نیز از بخش‌های جنبی این نمایشگاه است.برگزاری این رویداد بهانه‌ای شد تا به فرصت‌های سرمایه‌گذاری که  در این جزیره در دسترس همگان قرار گرفته بپردازیم.
 گزارش‌های خبرنگار ما حاکی است، با رویکردهای جدیدی که طی سال‌ها و حتی ماه‌های اخیر روی داده، درهای جزیره کیش به روی سرمایه‌گذاران باز است و برخلاف کاهش سرمایه‌گذاری سازندگان و انبوه‌سازان در سایر نقاط کشور، بسیاری از هموطنان داخل و خارج کشور و نیز شرکت‌های خارجی در شرایط مناسب‌تری در روند توسعه این جزیره سهیم می‌شوند.
به‌این‌ترتیب، علی رغم رکودي که میان سازندگان و انبوه‌سازان پايتخت و ساير شهرهاي کشور وجود دارد، در کیش نه‌تنها چندان خبري از رکود فعالیت‌ها نيست بلکه طي سال‌های اخير با شدت گرفتن ساخت‌وساز در اين جزيره، بر حجم و تعداد واحدهاي مسکوني نیز افزوده‌شده است.چنانکه در این راستا چندی پیش برنامه دولت براي ساخت شهرک مسکوني با ظرفيت 1300 واحد مسكوني در جزيره کيش، با اعلام يك فراخوان رسمي به انبوه‌سازان رونمايي شد. گفته می‌شود آورده دولت در اين طرح مشارکتي ارزش زمين و هزينه صدور مجوزهاي ساخت عنوان‌شده است، اين در حالي است که مطابق با اکثر قريب به‌اتفاق قراردادهاي مشارکت دولت با بخش خصوصي، تعهد براي پرداخت تمامی هزینه‌های ساخت و تکميل پروژه تا مرحله بهره‌برداری، به‌عنوان آورده شريک يا همان سرمایه‌گذار تعیین‌شده است.
دراین‌باره یک فعال ساختمانی در این جزیره به پیام ساختمان گفت: جزیره کیش به‌واسطه اینکه جزو اولین مناطق آزاد ایران بوده تقریباً دو نوع سرمایه‌گذاری در آن انجام می‌شود؛ یکی سرمایه‌گذاری به‌صورت کلان که افراد مستقل در مجتمع‌های تجاری و اداری بزرگ ساخت‌وساز انجام می‌دهند، دیگری سازندگانی که با استفاده از سرمایه‌های خرد آپارتمان‌سازی می‌کنند.
محسن پروان ،درباره ویژگی‌های سرمایه‌گذاری در این جزیره افزود: به دلیل حمایت‌های ویژه و تسهیلات برای سرمایه‌گذاران در این جزیره، ساخت‌وساز نسبت به مرکز کشور رونق بسیاری دارد. دلیل دوم اینکه ارزش‌افزوده موجود در سرمایه‌گذاری به‌قدری وسوسه‌انگیز است که هر کس یک‌بار در این جزیره فعالیت کند برای ادامه کار در این جزیره ترغیب می‌شود.
وی با بیان اینکه جزیره کیش با 90 کیلومترمربع مساحت فضای محدودی است و بسیاری از اراضی واگذارشده است، افزود: یکی از دلایل اشتیاق سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در این جزیره، سهولت در فرایند دریافت پروانه ساختمانی است. علاوه بر آن بانک‌هایی هم که در مناطق آزاد فعالیت دارند، موظف‌اند هرگونه تسهیلاتی برای ساخت‌وساز در این جزیره ارائه کنند.
این سازنده ادامه داد: ساختمان‌های مسکونی ، تجاری و اداری به‌صورت معکوس در برخی از ماه‌های سال با شیب افزایش قیمت‌ها مواجه‌اند که این موضوع اشتیاق سرمایه‌گذاران خارجی و داخلی را بیشتر و ارزش‌افزوده‌ای در سرمایه‌گذاری موردنظر ایجاد می‌کند. به‌عنوان‌مثال آپارتمانی که متری 3 میلیون و500 هزار تومان خریداری می‌شود به دلیل افزایش تقاضا در برخی ماه‌ها شاید در کمتر از یک سال قیمت آن به متری4 میلیون و 500 هزارتا 5 میلیون تومان برسد.
پروان با اشاره به اینکه شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه کیش از طرح‌هایی که توجیه اقتصادی داشت باشد استقبال می‌کند، گفت: همچنین ساخت‌وساز در این جزیره از قوانین خاصی پیروی می‌کند. مثلاً سازنده‌ای که زمینی را برای ساخت واحدی مسکونی خریداری کند، طبق قرارداد 2 ساله ملزم به ساخت در دوره زمانی تعیین‌شده است، در غیر این صورت مشمول جریمه‌شده و در صورت عدم پرداخت جریمه زمین موردنظر به همان قیمت اولیه بازپس گرفته می‌شود. ضمن آنکه طبق برنامه ارائه‌شده پیشرفت فیزیکی پروژه در هر مرحله از ساخت نظارت و بازرسی می‌شود.
وی با بیان اینکه جزیره کیش به‌عنوان تنها منطقه در کشور است که به آب‌های آزاد راه دارد و نزدیک‌ترین محل برای ارتباط با تمام دنیاست، گفت: اگر مذاکرات هسته‌ای به نتیجه برسد، مطمئناً این جزیره با سیل ورود سرمایه‌گذار داخلی و خارجی مواجه خواهد شد.
این سازنده با اشاره به نبود مقررات دست و پاگیر در حوزه صادرات و واردات، اظهار داشت: همچنین با توجه به همجواری این جزیره با کشورهای همسایه نظیر امارات و ... ، کیش بهشت سرمایه‌گذاری است و به‌راحتی می‌توان ارزش‌افزوده ایجاد کرد.
پروان همچنین به کیفیت فوق‌العاده سازه‌ها در این جزیره اشاره و تأکید کرد: با توجه به اینکه بسیاری از شرکت‌های سرمایه‌گذار آماده استقرار و ایجاد دفاتر کاری در این جزیره می‌شوند، دولت باید از هم‌اکنون امنیت سرمایه‌گذاری را تأمین و بسترهای بیشتری برای حضور آنان فراهم کند.