شهر گلبهار فراموش شده است

شمار نشریه : 209

در حالی این روزها از مشارکت تعاونی‌های مسکن در طرح مسکن اجتماعی سخن گفته می‌شود که به نظر می‌رسد مشکلات ناشی از عدم‌حمایت دولت از تعاونی‌های مسکنی که در طرح مسکن مهر مشارکت داشتند همچنان پر بحث‌ترین موضوع این تشکل مردم‌نهاد باشد. تجربه كشورهاى توسعه‌یافته نشان داده که تعاونی‌ها بهترين سازمان‌هایی هستند كه می‌توانند زمینه تجمع نيروهاى پراكنده و متفرق و درعین‌حال باانگیزه را فراهم کنند. بااین‌حال بسیاری از تعاونی‌های مسکن مشکلات اساسی دارند و همچنان از کمبود سرمایه رنج می‌برند.
به گفته محمود فدائی مقدم؛ مدیرعامل اتحادیه مسکن فرهنگیان استان خراسان رضوی آنچه در شرایط فعلی برای احیای تعاونی‌های مسکن مهر به‌ویژه در شهرهای جدید نیاز است، فعال‌سازی ظرفيت موجود است تا مشارکت در امور اقتصادی کشور و انگيزه مالكيت در مردم ايجاد شود. او معتقد است اعطای وام به تهران راه‌حل مناسب برای حل مشکل مسکن نیست و لازم است دولت به‌جای این کار استان‌ها را نیز در ساخت مسکن یاری کند.آنچه در ادامه می‌خوانید حاصل گفتگوی ما با فدایی مقدم است:
در شرایط کنونی فعالیت‌ها و پروژه‌های اتحادیه مسکن فرهنگیان استان خراسان رضوی در چه وضعیتی است؟
در سال 86 که طرح احداث مسکن مهر در کشور اجرایی شد این تعاونی نیز از سال 89 عملیاتی کردن ساخت 2506 واحد مسکونی مهر فرهنگیان استان خراسان در شهر جدید گلبهار را در دستور کار قرار داد که در سال 93 ساختمان‌ها در مرحله فروش و واگذاری قرار گرفت. با این‌حال در حالی بهره‌برداری از این واحدهای مسکونی مهر صورت گرفته که متأسفانه در این شهر جدید هیچ‌گونه خدمات رفاهی وجود ندارد.
چه تعداد از پروژه شهر جدید گلبهار تکمیل شده است؟
از تعداد 2506 واحد مسکونی حدود 2170 واحد واگذارشده و مابقی نیز در مرحله اتمام کار است و امسال واگذار می‌شود. در حال حاضر در اتحادیه مسکن فرهنگیان استان خراسان رضوی تعداد 36 شرکت تعاونی عضو این اتحادیه در امر ساخت‌وساز مشغول فعالیت هستند و علاوه بر این حدود 700 واحد نیز از واحدهای مسکن مهر واقع در شهرستان‌ها در دست اجرا قرار دارند. 
چرا اتمام پروژه‌هایی که نهایتاً باید سه‌ساله به بهره‌برداری می‌رسید، با تأخیر مواجه است؟
متأسفانه به علت عدم بضاعت مالی، همکاری اعضای تعاونی بسیار ضعیف بوده است چون همان‌طور که از وضعیت درآمد فرهنگیان مطلع هستید این اعضا از گروه‌های کم‌درآمد بوده و در شرایط مناسب مالی نیستند، درنتیجه توانایی پرداخت هزینه‌ها را ندارند. به همین دلیل اکنون نیز در پروژه‌ها شخصی‌ساز، مالکان آن نه توانایی پرداخت  اقساط آن را دارند و نه می‌توانند هزینه‌های ساخت و معوقه‌های خود را بپردازند در نتیجه نتوانسته‌اند از واحدها استفاده کنند. وضعيت امکانات رفاهي، آموزشي و خدماتي گلبهار نیز بسیار نامناسب است، به‌طوری‌که فاقد مرکز تجاری، امنیتی و سیستم حمل‌ونقل مناسب است.بنابراین اگر خوشبینانه نگاه کنیم تکمیل زیرساخت‌ها، ممکن است سه تا 5 سال زمان ببرد. البته فاز یک از 10 سال پیش سابقه سکونت دارد ولی در فاز مسکن مهر بعید به نظر می‌رسد بیش از هزار خانوار ساکن باشند درصورتی‌که 25 هزار واحد فقط در قالب مسکن در حال احداث است.
راهکارهای حل این مشکل چیست؟
پیش‌تر در دوره آقای نیکزاد پیشنهادهای زیادی مبنی بر افزایش تسهیلات مسکن مهر به 30 میلیون تومان داشتیم و مساعدتی هم برای افزایش میزان تسهیلات به 25 میلیون تومان صورت گرفت. اکنون نیز مصوب شده تسهيلات 30 ميليون توماني تنها به پروژه‌هايي تعلق خواهد گرفت كه بيش از 80 درصد پيشرفت فيزيكي داشته باشند و پروژه‌هاي آنها نيز فعال باشند. یعنی تعاونی‌هایی که به هر شکلی تلاش کرده و پروژه را به اتمام رساندند یا پیمانکارانی که مطالبات دارند و پروژه را تا پایان سال تکمیل خواهند کرد، شامل این تسهیلات نمی‌شوند. ضمن اینکه اخیراً هم اعلام شد برای شهر جدید پرند تسهیلات 2 میلیون تومانی علاوه بر 5 میلیون تسهیلات پرداخت خواهد شد. این در حالی است که شرایط شهر گلبهار بسیار بدتر از شهر پرند است. حتی ما طی نامه‌ای این موضوع را اعلام کردیم که اگر بناست تسهیلاتی اختصاص داده شود شامل این شهر نیز بشود اما متأسفانه هیچ پاسخی دریافت نکردیم.
به‌عنوان کسی که مدت 30 سال سابقه فعالیت در تعاونی‌ها را دارم، در طرح‌های دولتی مثلاً طرح مسکن اجتماعی، دخالت تعاونی‌ها مناسب‌تر است به دلیل اینکه هزینه تمام‌شده را در اختیار اعضا می‌گذارند و هیچ انتفاعی نمی‌برند. همچنین دقت ساخت در تعاونی‌ها به دلیل استفاده از مهندسان مجرب و رعایت مقررات ساختمان بیشتر و دلسوزانه‌تر است.
آیا بناست در پروژه‌های جدید نیز مشارکت داشته باشید؟
امروز بحث حاشیه‌نشینی و گسترش حاشیه شهر مشهد به مشکلی بزرگ در این کلانشهر تبدیل‌شده و مسئولان استان به دنبال راهکارهایی برای سامان دادن به این روند هستند. اخیراً ما نیز برای کمک به این معضل به معاون اداره تعاون مشهد پیشنهاداتی دادیم مبنی بر اینکه می‌توانند تعاونی‌ها را در قالب طرح‌های تفضیلی در بافت فرسوده مشارکت دهند و اگر ظرفیت‌هایی در اختیار تعاونی در این مراکز فرسوده شهری قرار دهند بسیاری از تعاونی‌ها می‌توانند برای حل مشکلات حاشیه شهر همکاری کنند. ضمناً به‌جای آنکه مردم حاشیه‌های شهر بدون برنامه ساخت‌وساز کنند، دولت می‌تواند با وزارت راه و شهرسازی رایزنی کرده و این اراضی حاشیه‌ای را با کاربری مسکونی در اختیار تعاونی‌های مسکن قرار دهد.