نشریه شماره   209   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

روستای شناور در آب

روستای شناور در آب توسط طراحی ایتالیایی به نام کریستین گرین با عنوان پروژه Abifloat  طراحی شد. با نگاهی به روستای شناور در پرو می‌توان درک کرد که همراه  و همسو بودن با طبیعت یکی از مباحثی است که در جای‌جای خانه‌های این روستا به چشم می‌خورد.
روستای شناور شامل مجموعه‌ای از منازل با  طراحی پایدار است. مجموعه‌ای از ده خانه در ابعاد 6.5 در 3.25 متر که همگی انشعاب‌هایی از یک راهروی مرکزی هستند. درهای شیشه‌ای سرخورنده از کف تا سقف خانه‌ها، فضای نشیمن را به یک عرشه خارجی متصل می‌کنند. بخش‌های دیگر شامل تراس پشت‌بام، اتاق نهارخوری بیرونی و نواحی نشیمن خصوصی هستند.
 هر خانه شناور دارای یک ورودی خصوصی و مبلمان ثابت است .نمای بیرونی این خانه‌ها با پنل‌های جذابی پوشیده شده و دارای سقف مسطح آلومینیومی مجهز به پنل‌های خورشیدی برای نگهداشت انرژی هستند. کف خانه‌ها طوری طراحی‌شده که سیستم‌های لوله‌کشی و الکتریکی مانند لوله‌ها، کمپرسورها، مخزن زباله و همچنین بخش‌های توخالی ویژه برای عایق صوتی و گرمایی را در خود جای می‌دهد. با قرار دادن مجموعه‌ای از این خانه‌ها در کنار یکدیگر، می‌توان به‌آسانی دهکده‌ای شناور، مرکز تفریحی، مرکز خرید و حتی دفتر کاری را بر روی ‌آب خلق کرد.