پاریس کوچولوی اروپا

شمار نشریه : 209

بخارست شهری است با ویژگی‌های مخصوص به خود. اگر بخواهیم به‌عنوان یک تازه وارد این شهر را در یک عبارت توصیف کنیم بهترین عبارت «رنگارنگی و تنوع حیرت‌انگیز» در بخارست است. بلوک‌های عظیم سیمانی و خاکستری رنگ مربوط به دوران بازسازی‌های چائوشسکو و دوران خاکستری رنگ کمونیسم، کاخ‌های سبک باروک فرانسوی با سرستون‌های باشکوه و پرتزئین، بقایای محدودی از کلیساهای قرون‌وسطایی، ساختمان‌های اداری و دفتری مدرن و قرن بیست و یکمی، همگی مناظری هستند که هم‌نشینی آنها هر تازه واردی را متحیر  می‌سازد. با یک پیاده‌روی کوتاه در خیابان‌های بخارست و با نگاهی به اطراف می‌توان تاریخ را در این شهر مرور نمود.
بخارست با جمعیتی در حدود 2 میلیون نفر بزرگ‌ترین شهر رومانی و پایتخت سیاسی، اقتصادی و فرهنگی کشور محسوب می‌گردد. همه افرادی که در دهه 1930 از این شهر زیبا بازدید نمودند به آن لقب پاریس کوچک یا پاریس شرق دادند. حتی تاق نصرت بخارست نیز که یادبود استقلال این کشور است در یک نگاه شباهت‌های بسیاری با تاق نصرت پاریس دارد. بلوارهای عریض و پرگل نیز انسان را به یاد شانزه لیزه و بلوارهای منشعب از آن در پاریس می‌اندازد.
پاریس کوچولوی اروپا مخلوطی از معماری نئوکلاسیک، برج‌های کهن رومی و ساختمان‌های عصر کمونیست را به گردشگران نمایش می‌دهد که همواره به این سبک به فریفتن آنها می‌پردازند.
بهترین موزه‌های رومانی در این شهر قرار دارند، خصوصاً موزه‌هایی که زندگی روستائیان رومانی را به بازدیدکنندگان معرفی می‌کنند.
در قرن نوزدهم، ساختمان‌های نئوکلاسیک شهر، پارک‌های سبک روز، خیابانی مشابه شانزه لیزه و تاق نصرت، توسط مهندسین آموزش‌دیده در فرانسه و خود فرانسویان، مشابه پاریس، در بخارست ساخته شد و به همین دلیل یکی از زیباترین شهرهای اروپای شرقی به‌حساب می‌آید.
 جاذبه‌های تاریخی
از جذابیت‌های تاریخی رومانی، قلعه‌ها، قصرها و کلیساهای مربوط به دوران گوتیک و رنسانس است که با تنوع معماری، از زیبایی و یا عظمت بی‌نظیری برخوردار است.
 سه قصر و قلعه منسوب به ولاد سوم(Vlad III)، یکی از شاهان رومانی در دوره جنگ‌های صلیبی ملقب به دراکولا، به دلیل شهرتی که به‌واسطه کتاب «برام استوکر» پیدا کرده است، از پر طرفدارترین اماکن توریستی رومانی به شمار می‌رود.