هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   160   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

فولاد ساختماني در ثبات قيمت


گروه بازار ساختمان:بازار فولاد جهان به دليل بالا بودن موجودي انبارها و بنادر چين با كاهش تقاضاروبه رو است و روزهاي خوبي را سپري نمي كند. شايد اين فرصت خوبي باشد تا توليدكنندگان مقاطع فولادي در ايران كه سالانه به ميليون ها تن فولاد خام نياز دارند از فرصت استفاده كرده و انبارهاي كارخانه ها را از فولاد خام انباشته كنند اما آنها نيز با مشكل كمبود تقاضا در بازار داخلي ايران مواجه اند.

محمدصادق چیت‌ساز، از كارشناسان بازار فولاد در خصوص وضعيت حال حاضر بازار فولاد به خبرنگار پيام ساختمان گفت:» بازار فولاد تا اواسط خردادماه جاري باثبات قيمت مواجه است زیرا با توجه به ميزان بالاي عرضه مقاطع فولادي از مبادي توليدي و نيز ميزان مصرف پايين در ماه‌های گذشته ، موجودي بازار و انبارها به حدي است كه افزايش تقاضا و متعاقب آن بالا رفتن قیمت‌ها را نمی‌توان تا اين زمان انتظار داشت. وي در خصوص افزايش قيمتي كه در تیرآهن 18 تا 27 در اوايل خرداد ماه ایجادشده تاكيد كرد: اين افزايش قيمت امري جدي و پایه‌ای نبوده و به یقین در كوتاه مدت قيمت تیرآهن سنگين در بازار آزاد كاهش می‌یابد. «

چيت ساز كه از فعالان بازار آزاد و بورس كالا است افزود: «اين نوع تیرآهن‌ها بيشتر براي برج‌سازی استفاده می‌شود و نمی‌توان پذيرفت كه در نيمه دوم فروردين و در ارديبهشت ماه به حدي اين كالا مصرف شده باشد كه با افزايش تقاضا بازار را به سمت بالا رفتن قيمت سوق داده باشد. از اين رو تا پايان خردادماه بازار فولاد با فرض ثبات نرخ ارز باثبات قیمت مواجه خواهد بود.»

از طرف ديگر خبرها حاكي است ؛ قيمت سنگ آهن در بازار هاي جهاني نيز با كاهش شديدي مواجه شده است.