هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   209   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

معمار طرح های شاعرانه

سانتیاگو کالاتراوا بدون شک یکی از اُعجوبه های معماری قرن حاضر است که پروژه های چشمگیری از وی در گوشه و کنار جهان به ثبت رسیده است.
این هنرمند برجسته در 28 جولای سال 1951 در شهر والنسیای اسپانیا متولد شد. در 8 سالگی وارد مدرسه هنر و صنعت این شهر شده و مهارت های فرم و نقاشی را آموخت. بعد از اتمام دوران تحصیل در والنسیا، به آموختن رشته بوم شناسی در پاریس پرداخت اما خیلی زود متوجه شد علاقه ای به این رشته ندارد. پس به شهر خود بازگشته و در دانشکده تکنیک های ساختمانی والنسیا ثبت نام کرد. او در این دانشگاه تحقیقات و تالیفات زیادی به انجام رسانیده است.
آنچه این هنرمند معمار را از دیگر هم مسلکانش در حوزه معماری متمایز می سازد خلق آثار بی شماری ست که علی رغم فرم های انعطاف پذیر در همان نظر اول قدرت و ایستایی فوق العاده طرح را به مخاطب القا می کنند و این، ویژگی بارز همه آثار وی می باشد.
به جرات می توان گفت کالاتراوا این افق چشمگیر را علاوه بر تیز هوشی، مدیون تحصیلات آکادمیک توام خود در زمینه معماری و عمران است. وی با اتکا بر این امر توانسته به راحتی بر یکی از معضلات عمده ای که در روند ایجاد یک پروژه از لحظه زایش در ذهن معمار تا مرحله پیوستن به واقعیت و احداث وجود دارد فائق آمده و بدون درگیری با چالش ها و موانع موجود، به سادگی رویاهای خود را جامه عمل بپوشاند.
کالاتراوا به دلیل برخورداری از دیدی وسیع در معماری و اینکه امکان تلفیق این گستره عمیق ذهنی را با آموزه های فنی و اجرایی داشته تبدیل به معماری قدرتمند در زمینه طراحی و اجرا شد.
او همچنین متمایل به معمارانی است که از قوانین سخت ریاضی استفاده می کنند.
همانطور که گفته شد دلیل شهرت و محبوبیت این معمار به کارگیری تکنولوژی در کنار زیبایی شناختی سرشار می باشد و نمونه بارز این تعامل به راحتی در همه آثار وی و از جمله ساختمان تُرنینگ تورسو و نیز موزه هنر میلواکی دیده می شود.
موزه هنر میلواکی در ایالات متحده نیز که شاید بتوان گفت شاخص ترین اثر کالاتروا در اوایل قرن 21 محسوب می شود از ایده ای شاعرانه برخوردار است که ترکیب هنر و فن را با قابلیتی وصف ناپذیر به ادعا می نشاند. موزه دارای سقف های متحرک و نورپردازی شگفت انگیزیست که همچنان پلی معلق را در مجموعه شامل است. این موزه در ردیف شاهکارهای معماری جهان قرار می گیرد.
فرم های کالاتراوا با عنوان "خالص و موسیقیایی" معرفی شده اند.
همچنین بلند پروازی های کالاتراوا در طراحی و اجرای پل های بی نظیری که در سراسر جهان ساخته است همواره تحسین بین المللی را در بر داشته است.
از شاخص ترین این پل ها می توان به پل صلح اشاره کرد که وظیفه ارتباط دو طرف رودخانه  "دِباو" the bow را بر عهده دارد.
 این پل دارای 130متر طول بوده و به خاطر طراحی مارپیچش دکل و یا هر گونه تکیه گاهی ندارد.
مجموعه ورزشی المپیک آتن، موزه علوم و هنر والنسیا، تالار موسیقی تنریف در اسپانیا و منار شیکاگو از آثار دیگر این معمار نابغه به شمار می آیند.