چيني رفت تقلب ماند

شمار نشریه : 160


گروه بازار ساختمان: با كاهش واردات از چين، امیدها براي رهايي از واردات كالايي كه به سهولت در داخل توليد می‌شود، افزايش يافته است اما نه ارتقای ميزان توليد داخلي شيرآلات و نه بالا رفتن نرخ ارز هیچ‌کدام نتوانسته است از اشتهاي برخي در اختصاص ارز به اين كالاي ساختماني كم كند و شايد تنها برند سازي بتواند راهگشاي گريز بازار از كالاهاي وارداتي باشد.

فكر به جاي جنس چيني

محمدرضا ساروي، از فعالان بازار شيرآلات معتقد است: به دليل افزايش نرخ ارز، واردات شيرآلات چيني كاهش يافت و با افزايش هزينه واردات كالاهاي خارجي، توليدكنندگان شيرآلات بهداشتي اعتمادبه‌نفس بيشتري يافته و توانستند خودي در بازار نشان دهند. بنابراین توليد اين كالا هم به لحاظ كمي و هم از نظر تعداد تولیدکنندگان در كشور افزايش يافت و با توجه به ميزان نياز بالاي اين كالا در بازار به ويژه به دليل پروژه‌هایی مانند مسكن مهر تقاضاي براي اين كالا افزايش چشمگيري داشت. از طرف ديگر توليدكنندگان شيرآلات بهداشتي نيز معتقدند: پروژه‌های ساختماني لوكس و سوپر لوكسي كه در سطح کلان‌شهرها ساخته می‌شود همچنان از كالاهاي وارداتی اروپايي و محصولات مرغوب آسياي شرقي استفاده می‌کنند چرا كه خريداران اين ساختمان‌ها داراي منابع مالي کلان بوده و می‌توانند هزینه‌های سنگين را به آساني بپردازند و تاكيد دارند كه از برندهاي اروپايي استفاده كنند، در نتيجه لوكس سازان نيز براي آنكه نظر خريداران متمول را تأمین كرده باشند، حاضرند چند برابر كالاي ايراني قیمت بپردازند تا از شيرآلات با برندهای اروپايي استفاده كنند و به نوعي خانه و دفاتري را تحويل مشتري بدهند كه شيرآلات طلايي دارد .

تحت License

پيروزمند، كه از واردکنندگان این محصولات است ، می گوید؛ آنچه كه به عنوان برند اروپايي می‌شناسید همان كالاهاي ساخت تركيه است كه تحت مجوز (License ) شرکت‌های اروپايي توليد می‌شوند.

غلامي ايرواني، از تولیدکنندگان این محصول به خبرنگار ما می‌گوید: شيرآلات وارداتي خدمات پس از فروش ندارد و معلوم هم نيست كه اصالت داشته باشند یا نه چرا كه بسياري از آنها تنها با ظاهري زيبا از چين وارد می‌شوند و تنها تفاوتش با آنچه از چين می‌شناسیم قيمت بالاي آن است. همچنين برخي از شرکت‌های ايراني نيز تولیداتی برابر با محصولات لوكس به بازار عرضه کرده‌اند.

در اين زمينه به يك نكته اساسي می توان اشاره كرد ؛ اینکه با نجات نسبي بازار از شيرآلات چيني با مشکل دیگری مواجه هستیم كه بدتر از واردات كالا از چين است. يكي از تولیدکنندگان شيرآلات می‌گوید : استفاده از سرب نرم در گذشته ، در كالاهاي اروپايي ،تركيه ای و توليدات داخلي مشاهده نمی‌شد و تنها چینی‌ها به اين جرم شهره آفاق بودند اما با افزايش نرخ ارز و كاهش شيرآلات ارزان و غیراستاندارد چيني و از طرف ديگر افزايش رونق بازار اين كالا ، برخي را به فكر واردات شگردهای چيني انداخت و شيرهايي غیراستاندارد با همان روش‌ چيني ها در ايران توليد شد . البته اين مختص کسانی است كه يك شبه توليد را به راه انداختند و تولیدکنندگان اصيل شيرآلات بهداشتي كه داراي علامت استاندارد و مجوزهای قانونی هستند را در بر نمی‌گیرد چرا كه آنها فعاليتي قانوني و شفاف دارند.

با اين حال شايد يكي از نشانه‌های شيرآلات نامرغوب، غير از نداشتن علامت استاندارد همان قيمت پايين آن باشد. هر چند غير از آزمايش نمی‌توان از استاندارد بودن شيرآلات ، اطمينان قطعي حاصل كرد.