هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   209   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

احتمــال استـیضــــاح شهــردار تـهران

 گروه ساخت وساز‌: درحالي که محمدباقر قاليباف‌، شهردار تهران در نمايشگاه گل و گياه اعلام کرد؛ در ساخت هتل اسپيناس تخلفي رخ نداده‌است اما ابوالفضل قناعتي‌، عضو هيئت رئيسه شوراي شهر تهران با بيان اينکه پرونده اين هتل يک بار به کميسيون ماده 100 رفته‌، نسبت به اظهارات شهردار تهران گله مند است‌. او عنوان مي‌کند که قبلا به شهردار تهران در رابطه با تخلفات شهردار منطقه دو در ساخت وساز اين هتل تذکراتي داده که ظاهرا نه تنها اقدامي انجام نشده‌، بلکه شهردار منطقه پست بالا‌تري هم گرفته‌است‌. اين بي‌توجهي شهردار تهران باعث شده تا حالا قناعتي با برگزاري نشست خبري موضوع طرح سؤال و احتمالا استيضاح قاليباف را مطرح کند‌.
مخالف سرمايه‌گذاري نيستم
به گزارش خبرنگار پيام ساختمان‌، عضو هيئت رئيسه شوراي شهر تهران در اين نشست با بيان اينکه قصد بنده از طرح تخلفات هتل اسپيناس2 مخالفت با سرمايه‌گذاري در شهر تهران نيست‌، خاطرنشان کرد‌: ما از هرگونه فعاليت‌هاي توريستي و سرمايه‌گذاراني که سرمايه هایشان را در راه رونق شهر هزينه مي‌کنند‌، حمايت مي‌کنيم اما موضوع مورد بحث بنده تخلفات شهردار منطقه‌است نه تخلفات مالک‌.
نقض اظهارات شهردار تهران
وي ادامه داد‌: آقاي قاليباف در مراسم افتتاح نمايشگاه بين‌المللي گل و گياه‌، عنوان کرد؛ تخلفي در رابطه با ساخت هتل اسپيناس رخ نداده‌است‌. اين در حالي است که بنده سال گذشته در خصوص طبقات اضافه اين هتل تذکراتي را به شهردار محترم تهران ارائه کرده بودم و آقاي قاليباف عنوان کردند که پرونده هتل به کميسيون ماده 100 رفته‌است‌. پس اگر تخلفي در اين پروژه صورت نگرفته‌، چرا پرونده به کميسيون ماده ۱۰۰ ارسال شده‌است‌؟.
چگونه 8 طبقه 20 طبقه شد
قناعتي در ادامه به بيان جزييات تخلفات اين هتل پرداخت و افزود‌: درحالي که در سال ۸۷ نخستين رأي کميسيون ماده ۵ براي آن صادر شد و بر طبق اسناد حداکثر ۸ طبقه روي زمين براي آن به تصويب رسيده‌است‌، مجددا با درخواست شهرداري منطقه‌، کميسيون ماده5‌، تعداد ۱۶ طبقه و با سطح اشغال ۳۰ درصد را تعيين مي‌کند‌. موضوع به همين جا ختم نمي‌شود و سومين درخواست از کميسيون ماده 5 منجر به صدور رأي ساخت ۱۷ طبقه شده‌است‌.
وي ادامه داد‌: فصل الخطاب کميسيون ماده ۵ است اما تخلفات مورد بحث ما از اين به بعد شروع مي‌شود؛ بدين معني که بدون اينکه درخواستي از کميسيون ماده ۵ شده باشد در شوراي معماري و شهرسازي منطقه اجازه ساخت۱۸ طبقه صادر شده و طبقه 19 نيز حتي بدون بررسي در شوراي معماري منطقه به اين پروژه اضافه مي‌شود و نهايتا تخلف آخر طبقه بيستم است که بر اساس آن يک مجموعه تجاري همراه با استخر براي اين طبقه در نظر گرفته‌اند‌. البته مجوز ساخت ايــن طبـــــــقات (‌18 - 19 - 20‌) به امضاي شهردار وقت منطقه رسيده‌است‌.
ترفيع شهردار منطقه
عضو هيئت رئيسه شوراي شهر تهران اظهار داشت‌: در بهمن ماه سال ٩٣ تذکري در مورد اضافه بناي هتل اسپيناس٢ داده‌ام که پيرو تذکر بنده شهردار تهران پاسخي دادند که در آن حتي به ارجاع تخلفي به کميسيون ماده صد‌، مربوط به يکي از طبقات هتل نيز اشاره کردند‌. در نهايت هم شهردار منطقه ترفيع رتبه گرفتند‌.
قناعتي ضمن انتقاد از صحبت‌هاي شهردار تهران‌، گفت‌: رأي طبقه بيستم هتل اسپيناس٢ به دليل تخلفي است که شهرداري به کميسيون ماده صد‌، ارجاع داده‌است‌. بخشي از طبقه ٢٠ تجاري و بخشي ديگر براي ساخت استخر درنظرگرفته شده که براي ساخت استخر شهرداري تهران نامه‌اي به کميسيون ماده صد مبني بر تخلف بودن آن ارجاع داده‌است‌.
شناسنامه با ساختمان مطابقت نداشت
قناعتي در ادامه به ديگر تخلفات اين هتل اشاره کرد و گفت‌: در اولين مراجعه به اين ساختمان زماني که کد نصب شده روي تابلوي اين مجتمع را ديديم آن را استعلام کرديم و متوجه شديم اين کد مربوط به يک ساختمان دو طبقه در منطقه‌اي ديگر است که پس از تذکر اين تابلو اصلاح شد‌.
قناعتي تأکيد کرد‌: به جز تخلفات ساختماني‌، اين پروژه بر روي گسل قرار گرفته و آتش نشاني ساخت آن را تأييد نکرده‌است‌.
عضو هيئت رئيسه شوراي شهر تهران با اشاره به اينکه اگر يک سوم اعضا با من همراهي نکنند و من به اين ايمان برسم که حرفم منطقي و درست است يکه و تنها به تکليف خود عمل مي‌کنم‌.
خودگويي و خودخندي‌!
وي با بيان اينکه نبايد به مشکلات تهران سياسي نگاه کرد‌، اظهار داشت‌: نبايد کار‌ها به گونه‌اي پيش برود که ماجرايي مانند پاساژ علاالدين را شاهد باشيم‌. اين مسئله مصداق مثل «خودگويي و خودخندي عجب مرد هنرمندي» است که شهرداري خود اجازه ساخت وساز داده و بعد مي‌گويد تخلف است و مي‌خواهد آن را تخريب کند‌.
احتمال استيضاح
وي در پاسخ به پرسش خبرنگاري مبني بر اينکه در صورت قانع نشدن از جواب شهردار تهران احتمال دارد اين موضوع در قالب استيضاح مطرح شود و آيا يک سوم اعضا با وي همراهي مي‌کنند گفت‌: اين موضوع در قالب طرح سؤال به هيئت رئيسه ارسال شده و رئيس شورا نيز آن را امضا و براي شهردار ارسال کرده‌است و گمان مي‌کنم اعضا اگر پاسخ شهردار قانع‌کننده نباشد و اسناد موجود معتبرترين اسناد باشد‌، يک سوم با من براي استيضاح همراهي کنند .