هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   209   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

تهران در میان ده سکونتگاه پرخطر جهان

معروف‌ترین و بزرگ‌ترین سکونتگاه‌های بشر مدرن خطرناک‌ترین آنها هم هست گرچه باور این نکته سخت است اما حقیقت این است که بسیاری از افراد در کشورهای پیشرفته و شهرهایی با استاندارد بالای زندگی، بر روی یک بمب ساعتی زندگی می‌کنند و اصلاً هم از این مسئله احساس خطر نمی‌کنند.بر پایه‌ گزارش شرکت بیمه اتکایی سوییس (Swiss Re) این شهرها هرکدام به دلیلی در زمره پر ریسک ترین شهرها برای زندگی طبقه‌بندی‌شده‌اند.
رتبه ۱: شهرهای توکیو و یوکوهاما
به گزارش دویچه وله و بر پایه گزارش محققان موسسه شرکت "سوییس ره"، ۱ / ۵۷ میلیون انسان را در این دو شهر مخاطرات طبیعی تهدید می‌کنند که در این میان خطر زلزله از دیگر فجایع طبیعی بیشتر است.
رتبه ۲: مانیل
مانیل پایتخت فیلیپین در ساحل شرقی خلیج مانیل و در مصب رودخانه پاسیگ واقع شده است. ۶ / ۳۴ میلیون نفر ساکن این شهر و حومه آن را خطر زمین‌لرزه تهدید می‌کند. دومین فاجعه طبیعی که می‌تواند زندگی مردم این منطقه را به مخاطره بیندازد، توفان است و پس از آن خطر سیل.
رتبه ۳: مصب رودخانه مروارید
کلان‌شهرهای هنگ‌کنگ، ماکائو و کانتون در پای‌رود رودخانه مروارید (Pearl River) واقع شده‌اند. در جنوب چین ۵ / ۳۴ میلیون نفر زندگی می‌کنند که برای آنها توفان بزرگ‌ترین تهدید‌کننده در میان فجایع طبیعی به شمار می‌رود. دیگر بلای طبیعی سیل است که پس از توفان زندگی مردم این منطقه را تهدید می‌کند. در سراسر جهان ۱۵۷ میلیون انسان در معرض خطر طوفان قرار دارند.
رتبه ۴: اوزاکا
در منطقه پیرامون شهرهای اوزاکا و کوبه در ژاپن مجموعاً ۱ / ۳۲ میلیون نفر زندگی می‌کنند. بزرگ‌ترین خطری که این جمعیت را تهدید می‌کند زمین‌لرزه است و پس‌ازآن توفان و سپس خطر سیل.
رتبه ۵: جاکارتا
پایتخت اندونزی بر روی مصب رود سیلیونگ در جزیره پرجمعیت جاوا واقع‌شده است. در پرجمعیت‌ترین شهر اندونزی زندگی ۷ / ۲۷ میلیون نفر را خطر زمین‌لرزه تهدید می‌کند. سیلاب دومین خطری است که احتمال آن پس از زلزله بسیار بالاست.
رتبه ۶: ناگویا
در ناگویا، سومین شهر مهم اقتصادی ژاپن، ۹ / ۲۲ میلیون نفر در معرض خطر زمین‌لرزه، توفان و سیل قرار دارند. در گزارش Swiss Re آمده است که رشد و گسترش شهرها خطر آسیب‌پذیری جمعیت بالقوه تحت تأثیر بلایای طبیعی را بیشتر می‌کند. بر اساس پیش‌بینی سازمان ملل متحد تا سال ۲۰۵۰ میلادی بیش از دوسوم جمعیت زمین شهرنشین خواهند بود.
رتبه ۷: کلکته
در سومین شهر بزرگ هند ازنظر تراکم جمعیت که بر روی مصب رودخانه گنگ واقع‌شده، بزرگ‌ترین خطری که جان و زندگی مردم را تهدید می‌کند، خطر سیل است. ۹ / ۱۷ میلیون انسان در معرض خطر سیل قرار دارند.
رتبه ۸: شانگهای
در چین در منطقه‌ای که در مصب رودخانه یانگ تسه کیانگ واقع‌شده است، ۷ / ۱۶ میلیون انسان در معرض خطر سیلاب قرار دارند. سیل، بزرگ‌ترین خطر برای انسان در سراسر جهان محسوب می‌شود و در سراسر جهان زندگی ۳۷۹ میلیون انسان را تهدید می‌کند.
رتبه‌ ۹ : لس‌آنجلس
در این شهر بیش از ۱۶ میلیون انسان در معرض مخاطرات طبیعی و بیش از همه در معرض خطر زلزله قرار دارند. لس‌آنجلس تنها شهر غیر آسیایی است که ازنظر جمعیت بالقوه تحت تأثیر زلزله، در میان ۱۰ شهر آسیب‌پذیر جهان قرار گرفته است.
رتبه ۱۰: تهران
بر پایه گزارش شرکت بیمه اتکایی سوییس (Swiss Re) تهران با ۶ / ۱۵ میلیون جمعیت، دهمین شهر دنیا ازنظر آسیب‌پذیری در برابر بلایای طبیعی است. این شهر بر اساس شاخص «جمعیت بالقوه تحت تأثیر زلزله» ششمین شهر آسیب‌پذیر جهان به شمار می‌رود.