هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   209   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

نقـش جهـان در صدر ده ميدان برتر جهان

اعتراضات ميدان تكسيم در استانبول، ميدان التحرير در قاهره بار ديگر توانايي ميادين را به عنوان ابزارهايي براي اعتراض نشان‌داد. فضاهاي عمومي هميشه براي بازتاب وضعيت اقتصادي و اجتماعي-سياسي مورد استفاده قرار گرفته است.  فضاي عمومي از اهميت زيادي برخوردار است چراكه كه براي اين منظور طراحي شده است، فضاي عمومي براي من، شما و كسي كه در صندلي كناري ما نشسته است بيانگر حق ما است و بالاتر از آن بيانگر حق اعتراض ما در جامعه. نماد شهري جامعه و هر آن شاخصي كه در آن از  قبيل اقتصاد، سياست، اعتراض، غذا، سرگرمي و لذت در يك محل كه ميدان عمومي مي‌نامند جمع شده است. در اين نوشتار از ميان 100 ميدان برتر عمومي 10 ميدان را انتخاب كرديم: 
 1. میدان نقش جهان
میدان امام (ره) يا ميدان نقش جهان در مرکز شهر اصفهان واقع است و در مجموعه تاریخی نقش جهان قرار دارد. بناهای تاریخی موجود در میدان نقش جهان شامل عالی قاپو، مسد امام، مسجد شیخ لطف الله و سردر قیصریه است. علاوه بر این بناها، دویست حجره دو طبقه پیرامون میدان واقع شده است که عموما جایگاه عرضه صنایع دستی اصفهان است. میدان نقش جهان در تاریخ 8 بهمن 1313 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد و در اردیبهشت 1358 نخستین اثر ایرانی بود که به عنوان میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت جهانی رسید. توریست و جهانگردی نیست که به این میدان بیاید و از تماشای زیبایی آن، تعجب نکند؛ ضمن اینکه در عصر ماشینی حاضر، شما همچنان می توانید سوار بر درشکه ای شوید و این میدان را چرخ بزنید.
2. میدان پیازا دل کامپو
در کشور ایتالیا و از مراکز تاریخی این کشور به حساب می آید و به عنوان یکی از بزرگترین میادین قرون وسطی در اروپا در نظر گرفته شده است. این میدان در سراسر جهان به دلیل زیبایی و یکپارچگی معماری مشهور است.
3.  میدان سرخ
این میدان در مسکو، پایتخت روسیه قرار دارد. در این میدان، کاخ کرملین و کلیسای جامع سنت باسیل قرار دارند و بسیاری از خیابان های اصلی مسکو به این میدان منتهی می شوند.
4.  میدان ترافالگار
یکی از اصلی‌ترین و مشهورترین میدان های شهر لندن است که البته از جاذبه های توریستی این شهر هم به شمار می‌آید. این میدان در سال 1845 ساخته شده و به مناسبت بزرگداشت پیروزی در نبرد ترافالگار چنین نام گذاری شده است. شهرت میدان ترافالگار به دلیل وجود حوضچه و فواره‌هایی است که در میان آن قرار گرفته، کبوتران نیز دیگر عامل شهرت آن بودند که بازدیدکنندگان برای دانه دادن به آنها به اینجا می‌آمدند.
5. میدان سن پیر
میدان برگی درست روبروی کلیسای سن پیر در دولت شهر واتیکان است. سن پیرو به گونه ای طراحی شده تا بیشترین تعداد مردم بتوانند مراسم برکت دادنِ پاپ را که از میانه نمای کلیسا یا از پنجره کاخ واتیکان انجام می دهد به راحتی ببینند.
6. میدان فدراسیون
این میدان که یک مهندسی معماری عالی محسوب می شود در رده ششم قرار دارد. این پروژه بزرگ در مرکز شهر ملبورن استرالیا واقع شده است.
7. میدان بازار کراکوف
این میدان که به عنوان هفتمین میدان جهان شناخته می شود در کشور لهستان و شهر قدیمی کراکوف واقع شده است. این میدان بزرگترین میدان شهر در قرونه وسطی به حساب می آمد. میدان اصلی یک محیط مستطیلی است که احاطه شده با خانه های تاریخی، کاخ ها و کلیساهاست.
8 . میدان پلازاکاسکو
این میدان که در رتبه هشتم جهانی قرار دارد، در شهر تاریخی «لیما» پایتخت پرو واقع است که پایتخت اداری - سیاسی-نظامی امپراتوری اینکاها (حکومت پرو) در گذشته به شمار می‌آمد.
 9. میدان تایمز نیویورک
نام تقاطعی بسیار مشهور در محله منهتن در شهر نیویورک است. این میدان یک مرکز تجاری و توریستی و البته محبوب شهر نیویورک می باشد. به خاطر این میدان است که شهر نیویورک لقب «شهری که هرگز به خواب نمی رود» را به خود گرفته است.
10. میدان تحریر (التحریر)
میدان تحریر (التحریر) به معنای آزادسازی یا نجات است، این میدان بزرگترین میدان قاهره است که در مرکز این شهر و در شرق رود نیل واقع شده است. این میدان همواره محل برگزاری تظاهرات سیاسی بوده و از قرن نوزدهم که نامش اسماعیلیه بود مرکز خیلی از تحولات سیاسی مصر شد.
ترجمه از سايت لندآرك