هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   209   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

عملکرد بخش خصوصی ایران قابل تحسین است

«پابلو بونو» رئیس فدراسیون بین‌المللی مهندسان مشاور (فیدیک) در تهران گفتگوی اختصاصی با پیام ساختمان از چالش‌های حرفه مهندسی مشاور در کشورهای درحال‌توسعه گفت.
بونو در پاسخ به سؤال خبرنگار ما درباره برداشت او از حرفه مهندسی مشاور در ایران پاسخ داد: حرفه مهندسین مشاور در کشور شما در بالاترین رتبه خود قرار داشته و مهندسین مشاور تحصیل‌کرده ایرانی در بالاترین سطوح تکنولوژیکی قرار گرفته‌اند. به‌طورکلی منظورم این است که با وجود تحریم‌هایی که ایران متحمل می‌شود، مهندسین این کشور در این زمینه پیشرفت خوبی داشته و در توسعه زیربنایی کشور توانمند عمل کرده‌اند. البته هنوز هم فضای بیشتر برای فعالیت آنها وجود دارد.مثلاً خدمات سیستم حمل‌ونقل می‌توانند توسعه یابند، معضلات ترافیکی کاسته شود و به حومه شهرها امکانات بهتری ارائه شود.
او در ادامه به چالش‌های جامعه مهندسین مشاور اشاره کرد و افزود: در ایران همانند بسیاری از کشورهای درحال‌توسعه چالش بین نهاد‌های دولتی و بخش خصوصی وجود دارد و به نظر می‌رسد ارگان‌های دولتی سعی در کنترل بخش خصوصی دارند. به نظر من در ایران هم مهندسی مشاور در بخش خصوصی پیشرفت قابل‌توجهی داشته و حتی نیاز به رقابت با بخش دولتی ندارد . آنها حتی توانایی رقابت با مهندسان خارج از کشور را دارند. بخش خصوصی ایران نسبت به ارگان‌های دولتی کارآمدتر، به‌صرفه‌تر و باکیفیت‌تر فعالیت می‌کند. به نظرم این یک چالش است که در حیطه مهندسی مشاور وجود دارد. چالش دیگری که الآن می‌توانم در مورد ایران و البته سایر کشورهای درحال‌توسعه بگویم عدم تعهد زمانی آنها در اجرای پروژه‌هاست. در بسیاری از کشورها طبق آیین‌نامه شما حداکثر تا 15 روز اجازه تأخیر در اتمام پروژه را دارید، اما در کشورهای درحال‌توسعه این تأخیرها بیش‌ازحد قانونی رواج دارد.
رئیس فدراسیون بین‌المللی مهندسان مشاور همچنین گفت: با وجود منابع بزرگ نفت و گاز و ظرفیت‌های باثبات اقتصادی، دستیابی ایران به رشد اقتصادی بیش از ٥ درصد دور از انتظار نیست زیرا ایران با ٨٠ میلیون نفر جمعیت از ظرفیت‌های بزرگی برای انجام سرمایه‌گذاری اقتصادی برخوردار است و اگر محدودیت تحریم‌ها برداشته شود، فرصت‌های زیادی برای سرمایه‌گذاری در ایران فراهم خواهد شد.