تب مسکن پایین می‌آید

شمار نشریه : 160


گروه بازار ساختمان:طبق بررسی‌های انجام شده ، بسیاری از خریداران در بازار مسکن در شک و تردید “بخریم یا نخریم” هستند. طبق اصول علم اقتصاد، دوران اقتصادی دارای دو سیکل رکود و رونق است و هر اقتصادی یا در دوران رکود به سر می‌برد یا در دوران رونق. اصولاً بعد از هر دوره رکود اقتصادی، رونق اقتصادی در انتظار اقتصاد است. در حال حاضر انتخابات ایران در کنار کاهش تعداد خریداران به رکود بازار مسکن دامن زده و اکثر متقاضیان خرید دست نگه داشته‌اند . مردم به دلیل کاهش قدرت خرید توانایی خرید مسکن خود را از دست داده‌اند و در کنار انتظار برای افزایش میزان وام خرید مسکن، به پس انداز روی آورده‌اند تا با افزایش قدرت خرید خود بتوانند خانه‌دار شوند. غیر از کسانی که در نتیجه کاهش قدرت خرید دست نگه داشته‌اند، عده دیگر در انتظار نتیجه انتخابات به سر می‌برند. دست نگه‌داشتن این دو گروه برای خرید مسکن در حال حاضر رکود بازار مسکن را تشدید کرده و انتظار کارشناسان بر این است که بعد از انتخابات و هم زمان با پایان فصل امتحانات و آغاز تعطیلات تابستانی، بازار مسکن به دوران کوتاه مدت رکود خود پایان داده و وارد دوران رونق شود. از سویی دیگر هیچ‌گاه سابقه کاهش قیمت‌ها در بازار مسکن ایران در طولانی مدت به ثبت نرسیده و همین موضوع نشان‌دهنده این است که اکنون زمان خوبی برای خرید مسکن می‌تواند باشد.

مسکن برنامه‌ریزی 5ساله می‌خواهد

بیت‌الله ستاریان، عضو هیئت‌علمی دانشگاه تهران و کارشناس مسکن درباره تأثیر انتخابات بر بازار مسکن اظهارنظری متفاوت از انتظار ایجادشده را مطرح کرد و گفت: برنامه‌ریزی برای کاهش قیمت مسکن حداقل 5 سال زمان می‌خواهد و با یک سال نمی‌توان انتظار داشت که اتفاق چشمگیری در بخش مسکن بیفتد. وي در پاسخ به اين سؤال كه در ماه‌هاي آينده قيمت مسكن افزايش پيدا خواهد كرد يا خير، اظهار داشت: اينكه قيمت مسكن ارزان مي‌شود يا خير انتهاي تمام تحليل‌ها است. ما تمام تحليل‌ها را انجام مي‌دهيم تا در نتيجه به اين بحث برسيم كه سال آينده قيمت كالايي در جامعه افزايش پيدا خواهد كرد يا خير. من حدود بيست سال است كه كارم محاسبه دهه‌هاي آينده است و براي اين دهه، همين پيش‌بيني‌ها را كرده بوديم. در سال 87 حدود 4 و نيم ميليون نفربرای مسکن مهر ثبت‌نام كردند. سالانه 750 هزار نفر به طور متوسط ثبت خانوار داشتيم و سالانه نزديك به 200 هزار واحد مسكوني نيز تخريب می‌شود. البته ضريب استهلاك را هم بايد در نظر گرفت. اين ارقام را كه بررسي كنيد، نزديك به يك ميليون و صد هزار مسكن نياز داشتيم. اين ميزان توليد نشد و بر اين اساس يك سوم نياز واقعي ‌ما بدون تأمین باقي ماند. اين اتفاق نشان مي‌دهد كه متقاضي بالايي وارد ميدان شده است. وقتي متقاضي زياد مي‌شود قيمت بالا مي‌رود، اما شرط ديگري هم وجود دارد و آن هم نقدينگي و توان خريد است. معتقدم؛ قيمت مسكن در ماه‌هاي آينده افزايش پيدا مي‌كند زیرا نقدينگي‌هاي مخفي وجود دارد كه تبديل به پول مي‌شود. منظور از نقدينگي مخفي دلار‌ها و سكه‌هايي است كه بسياري از شهروندان در ماه‌هاي گذشته خريداري كرده و آنها را نگه‌داشته اند که قاعدتاً اين نوع نقدينگي‌هاي مخفي بار ديگر روانه بازار خواهد شد.

ستاريان در مورد بهترين راهي كه دولت را قادر مي‌كند تا مسكن را از يك كالاي سرمايه‌اي به يك كالاي صرفاً مصرفي تبديل كند، افزود: اول ببينيم كالاي سرمايه‌اي چه مفهومي دارد و چه كالايي یک‌باره سرمايه‌اي مي‌شود و چه كالايي را مصرفي مي‌گويند؟ كالايي كه عموماً ارزش فزاينده پيدا مي‌كند و هیچ‌گاه كاهش پيدا نمي‌كند «كالاي سرمايه‌اي» گفته مي‌شود و قدرت خريد را حفظ خواهد كرد. طلا يك كالاي سرمايه‌اي است كه بعضي مواقع از ارز هم بالاتر مي‌رود.

وي در مورد تأثير انتخابات رياست جمهوري بر قيمت مسكن هم گفت: هر رئیس‌جمهوری كه بيايد يك شبه و يك ساله نمي‌تواند مشكل مسكن را حل كند. مسكن يك برنامه‌ريزي مي‌خواهد. بسياري از موارد را مي‌توان یک دفعه تصمیم‌گیری كرد و ظرف شش ماه تحول آن را مشاهده كرد اما مسكن اینگونه نيست و از نوع كالاهايي است كه حداقل برنامه‌ريزي 5 ساله مي‌خواهد. يعني شما امروز برنامه‌ریزی كنيد 5 سال ديگر جواب خواهيد گرفت.

ایجاد فضای مناسب اقتصادی

خوانساری، عضو انجمن شرکت‌های ساختمانی با بیان اینکه شایعات بی‌اساسی مبنی بر افزایش قیمت مسکن بعد از انتخابات ایجاد شده است، گفت: تغییر قیمت در بازار مسکن متناسب با نرخ تورم به وجود می‌آید، پس در صورتی که فضا و کار اقتصادی در کشور پس از انتخابات ایجاد شود قیمت مسکن به ثبات می‌رسد. وی با اشاره به اینکه در حال حاضر بسیاری از سرمایه‌گذاران نقدینگی خود را به سمت بازار خرید و فروش مسکن سوق می‌دهند، افزود: با ایجاد فضای اقتصادی مناسب قیمت مسکن به ثبات می‌رسد.

قیمت مسکن روبه پایین خواه بود

رئيس اتحاديه مشاوران املاك نظر ديگري درباره آينده قيمت مسكن دارد. مصطفي قلی‌خسروی معتقد است: پس از انتخابات قيمت‌ها در بازار مسكن ثابت خواهد شد و پس از اندك زماني نيز کاهش می یابد.وي در اين پيش‌بيني آنچنان مصمم است كه تأكيد مي‌كند: با اعتقاد كامل مي‌گويم كه بازار مسكن بعد از انتخابات ابتدا به ثبات مي‌رسد و سپس قيمت آن رو به پایین خواهد بود. زمانی كه كشور به ثبات سياسي برسد مطمئناً ثبات اقتصادي نيز در پي آن به وجود خواهد آمد، پس قطعاً بعد از انتخابات قيمت مسكن به ثبات مي‌رسد.

افزایش قیمت یک شایعه است

رضا سیف اعلاء ( کارشناس بازار مسکن) در این مورد به خبرنگار ما گفت: دوره جدید رونق معاملات مسکن بعد از ایام انتخابات به شکلی متفاوت از دوره‌های قبلی ، بازار را فرا خواهد گرفت و آنچه در حال حاضر تفاوت اوضاع نسبت به قبل را بازگو می‌کند، بهبود حجم معاملات مسکن در تهران است.وی ادامه داد: در فروردین‌ماه میزان مبایعه‌نامه‌هایی که مشاوران املاک برای فروش واحد مسکونی تنظیم کردند 42 درصد کمتر از فروردین سال گذشته بود، اما این فاصله در اردیبهشت‌ماه به 15 درصد در مقایسه با اردیبهشت 91 رسید که به این ترتیب روند روبه رشد خرید و فروش ملک با کم شدن درجه رکود، قابل مشاهده است.مطمئناً خبرهای افزایش قیمت بعد از انتخابات شایعه‌ای بیش نیست .

وی ادامه داد:حال که مشخص‌شده قیمت مسکن بعد از انتخابات افزایش نخواهد داشت، فروشنده‌ها و خریداران مسکن تصمیم گرفته‌اند که همزمان با هم برای ورود به بازار مسکن اقدام کنند.وی خاطرنشان کرد:حال که برای دوره جدید رونق مسکن، هم خریدار و هم فروشنده تصمیم به ورود به بازار مسکن گرفته‌اند این موضوع مانع از افزایش قیمت در ماه‌های اخیر و رونق خرید و فروش خواهد شد.

اقتصاد دانش بنیان و تعامل مثبت اقتصادی

کمال اطهاری کارشناس اقتصاد مسکن گفت: اقتصاد دانش بنیان و تعامل مثبت اقتصادی با جهان را دو شرط اصلی برای بازگشتن مسکن به جایگاه واقعی خود در کشور دانست. اطهاری در خصوص پیش‌بینی قیمت‌ مسکن در ماه‌های آینده، افزود: هر گونه اظهارنظری دراین‌باره در گرو آن است که دولت با مردم صادق باشد، در واقع شفافیت دولت می‌تواند منجر به ثبات اقتصادی شود. به گفته وی، این دولت نیست که ثبات اقتصادی را به وجود می‌آورد، بلکه مشارکت اجتماعی و اعتماد اجتماعی است که می‌تواند زمینه‌های ثبات اقتصادی را در جامعه فراهم کند.