راه حل جامعی برای حاشیه نشینی نداریم

شمار نشریه : 209

هفتمین کنفرانس بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله با حضور جمعی از مسئولان و کارشناسان برگزار شد.
مشاور عالی رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور در این کنفرانس با اشاره به 100 میلیون مترمربع ساخت‌وساز سالانه در کشور از وضعیت میلیون‌ها واحد مسکونی غیراستاندارد احداث‌شده در حاشیه شهرها ابراز نگرانی کرد.
اکبرترکان اظهار داشت: از زمان تأسیس سازمان نظام‌مهندسی حدود 10 میلیون واحد مسکونی در کشور با رعایت اصول ایمنی و آیین‌نامه‌های مربوط به مقاومت ساختمان‌ها در برابر زلزله احداث‌شده که وضعیت خوبی دارند. بااین‌حال باوجود 21 میلیون خانوار ایرانی، میلیون‌ها واحد مسکونی خصوصاً در روستاها و حاشیه شهرها وجود دارند که در برابر زلزله آسیب‌پذیرند.
ترکان در ادامه با اشاره به دو برابر شدن جمعیت کشور طی 35 سال اخیر اظهار داشت: بااین‌وجود جمعیت روستایی کشور که در سال 58 حدود 20 میلیون نفر بوده با نوساناتی اندک در حال حاضر حدود 21 میلیون نفر است. یعنی هر چه طی این 35 سال به جمعیت کشور اضافه‌شده به جمعیت شهری تبدیل‌شده که علت آن عدم رشد اقتصاد روستایی به دلیل محدودیت ظرفیت‌های اقتصادی در روستاهاست.
مشاور عالی رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان نظام‌مهندسی خاطرنشان کرد: درحالی‌که روند مهاجرت به حاشیه شهرها به‌سرعت ادامه دارد هنوز راه‌حل جامعی برای مسئله حاشیه‌نشینی نداریم و شهرداری‌ها هنوز در برخورد با این پدیده سردرگم هستند.
ترکان در پایان از محققان و صاحب‌نظران شرکت‌کننده در کنفرانس بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله خواست به پدیده حاشیه‌نشینی که بیش از جنبه‌های فنی، بحث مدیریتی آن مطرح است، نیز بپردازند.