هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   208   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

فکت شیت صنعت ساختمان

*غلامرضا خراساني

مي گويد: از وقتي اين صفحه را داده ايم تا در آن طنز بنويسي و جاي ثابتي داشته باشي، احساس مي کنم اسب زين شده دادهايم و افسار پاره گرفتهايم! اگر راست ميگويي «فکت شيت صنعت ساختمان» را منتشر کن، بگو چه کساني پولهاي تميز را در تماس با آجر و سيمان و آهک و دوغاب و ساير چيزهاي آلوده کثيف مي کنند، زمين شهرک فلان را روز روشن تغيير کاربري داده اند و دارند وسط چمنها و فضاي سبز مرکز تجاري مي سازند، در سازماني که قبلا معلوم شده بود 23 شرکت 70 درصد نظارت را انجام داده اند و 50 درصد ساختوساز به دست 20 نفر انجام ميشود الان معلوم شده که تخلفات ميلياردي در صدور تاييديه‌‌هاي گاز انجام شده و در کل بيش از 300 پرونده مهندس متخلف به شوراي انتظامي ارسال شده و هنوز پروانه مهندسي هيچ کس باطل نشده، اگر راست ميگويي اينها را بنويس. ما البته چيزي نمي گوييم. سکوت مي کنيم و بر و بر نگاه مي کنيم. نه که جوابي نداشته باشيم. اما معتقديم با ماست مالي مي شود هر موضوعي را ماستاند!

ديگر وزارتخانهها بياموزند

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي (که از نظر وزن و حجم و قد و قواره و طول و عرض و غيره، وزارت خانه اي است شبيه وزارت راه و شهرسازي) با برگزاري جشنواره اي از دست اندرکاران تهيه و توليد فيلمهاي سينمايي که در آنها به فرهنگ کار و کارگر پرداخته شده بود تقدير کرد. در اين برنامه که در وزارت کار برگزار شد، حجت الله ايوبي رئيس سازمان سينمايي با قدرداني از وزير کار به دليل حمايتهايش از سينما گفت: از اينکه از زبان سينما براي بيان مفاهيم اجتماعي استفاده مي کنيد، سپاسگزارم چرا که زبان سينما اثرگذار و براي ايجاد فرهنگ کار و افتخار به شغل بهترين وسيله است. وي اضافه کرد: انشا... ديگر وزارتخانهها از شما بياموزند و از زبان گوياي سينما استفاده کنند! به قول فاميل دور من ديگه حرفي ندارم!                                                              

تقدير پس از مرگ چه وجهي دارد

بعد از اين که «مرگ، آخرين تيتر حسين قندي» شد و «سلطان تيتر مطبوعات، داستان مرگ را کليد زد» خيلي ها گفتند «استاد تيتر، تيتر نميخواهد»، زيرا «مردي که خود تيتر شد»، «استاد تيترهاي به ياد ماندني» بود.  اما حالا که «حسين قندي ديگر تيتر نميزند» دو فوريت نامگذاري خياباني به نام اين استاد برجسته روزنامهنگاري به تصويب اکثريت اعضاي شوراي شهر تهران رسيده و بررسي ها در کميته نامگذاري براي انتخاب خيابان هم آغاز شده است. فقط معلوم نيست که تقديرهاي پس از مرگي، چه وجهي دارد.

جذابيت تسهيلات

آن مرد که وام مي داد و همينطوري پول مي ريخت رفته است! ولي خوشبختانه شوراي پول و اعتبار جايي نرفته و در يک جلسه، ميزان اعتبار پنج وام خريد خودرو، تعمير مسکن، خريد کالا و غيره را تا حدود دو برابر افزايش داد. کارشناسان تحريکشناس از اين افزايش تسهيلات استقبال کرده و اعلام کردند با رشد سقف اين وامها، به جذابيت آنها در جهت تحريک تقاضا افزوده شده، چرا که قبلا به خاطر تورم، قدرت اثرگذاري آنها و توان تحريک از اين مسير تضعيف شده بود. تنها چيزي که ميماند اين است که مردم بايد بانکي را پيدا کنند که بتواند و حاضر باشد چنين تسهيلاتي بدهد چون نرخ سود عقود مبادلهاي 21 درصد است که با توجه به هزينه بالاي تمام شده پول براي بانکها، جذابيت تسهيلاتدهي در شبکه بانکي کم شده است.

صدور خوب!

البته که صدور خوب است به ويژه اگر صدور خدمات فني و مهندسي باشد، خاصه آن که وزير راه و شهرسازي كشورمان از آمادگي براي اين گونه صادرات خبر داده باشد. از قرار، عباس آخوندي در ديدار با رئيس اتاق بازرگاني الجزاير اعلام کرده: وزارت راه و شهرسازي براي صدور خدمات فني و مهندسي آمادگي دارد و بر اساس دعوت از وزير مسكن الجزاير براي حضور در ايران، منتظر اعلام زمان اين ديدار هستيم. خوشبختانه رئيس اتاق بازرگاني الجزاير هم که از ساختمان سازي چيزي سر در نمي آورد خواستار بازديد از ساخته هاي مسکن مهر نشد و گفته چشم و رفته، فقط مي ماند اين که وقتي وزير مسکن الجزاير به ايران آمد، از فرودگاه در شهر جديد پرند تا ساختمان وزارت راه و شهر سازي، از چه مسيري عبور داده شود که چشمش به ساخته هاي مسکن مهر ما نيوفتد.

چرا لاک پشت ها زود ازدواج مي کنند؟

چرا لاکپشت ها زود ازدواج ميکنند؟ چون آقا داماد خودش خانه دارد، تازه عروس خانم هم براي خودش خانه دارد و نمي تواند به آقا داماد بگويد بايد خانه ات را به نامم بزني، هر کدامشان هم در خانههاي جداگانه اي زندگي مي کنند و به خاطر همين هيچ وقت بينشان اختلاف و بگو و مگو پيش نمي آيد. اگر بر فرض هم اختلافي پيش بيايد عروس خانم نمي تواند قهر کند و برود خانه باباش. چون توي خانه باباش فقط همان باباش جا مي شود! اين طوري برايشان مهمان هم نميآيد که خرج روي دستشان بگذارد و تازه خرج تعمير خانه هم ندارند.

افزايندگان و کاهندگان

واقعا کي فکرش را مي کرد که کاهش ناقابل دو درصدي نرخ سود بانکي تا اينجا پيش برود که صاحبخانه ها در آستانه شروع فصل نقل و انتقالات، براي مستاجراني که دنبال اين هستند تا با پرداخت پول بيشتري براي رهن، مبلغ کمتري اجاره ماهانه بپردازند نرخ کمتر از سه درصد سود را براي پول پيش مطرح کنند؟ من يکي که فکرش را نمي کردم ولي به گمانم آقايان افزاينده و کاهنده نرخ سود بانکي بايد به نتايج سياست جديد پولي ... اصلا ولش کن.