هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   208   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

شومینه

گروه معماري و دکوراسيون: شومينه يک نوع وسيله گرمايشي است که در عين حال جنبه تزييني و دکوراسيوني هم دارد، بنابراين انتخاب و کارگذاري اين وسيله از اين جهت مي تواند مختص به فصل خاصي نباشد، هرچند استفاده از آن فقط محدود به فصل سرما است. قدمت شومينه به زماني باز ميگردد که انسان  توانست براي گرم شدن از آتش استفاده کند. استفاده از شومينه در تمام کشورها و تمدنها وجود داشته است . شومينه امروز علاوه بر اينکه گرمابخش خانههاست جنبه تزئيني نيز دارد و يکي از المانهايي است که در زيباسازي نماي داخلي بناها نقش زيادي دارد .بسياري از مردم شومينه را به خاطر زيبايي شعلههاي آن و حس آرامشي که از تماشاي آن ايجاد ميشود، دوست دارند. اين کالاي تقريباً لوکس علاوه بر زيبايي نيازمند رعايت اصول و قوانيني است.در ادامه مطالب پيام ساختمان با عنوان کالاي برتر در اين شماره از نشريه بازار شومينه را در گفتگو با فروشندگان و کارشناسان بررسي کردهايم با اين توضيح که مطالب عنوانشده الزاماً نظر نشريه نيست اما از چاپ اظهارات موافقان  مخالفان استقبال ميکنيم:

انواع شومينهها

شومينهها به ترتيب حضورشان در عرصه ساختمانسازي از انواع چوب سوز، گازي، برقي، الکلي تشکيلشدهاند، شومينههاي کلاسيک  از سه قسمت هود، کوره، قاب تشکيلشده که با توجه به پيشرفت فنآوري توليد شومينهها در بهبود کيفيت اين وسيله گرمايشي تحول عظيمي صورت گرفته است؛ به شکلي که شومينههاي امروزي حتي بدون دودکش و در فضاي بسيار کم هم قابلنصب ميباشند.

خانم راد يکي از کارشناسان شرکت HB  در مورد شومينههاي امروزي گفت:  شومينهها  متشکل از دو مدل زميني و ديواري هستند؛ مدلهاي ديواري با يک نماي تمام شيشه که تصوير شعله ديده ميشود و باد گرم  را از قسمت پاييني شومينه به محيط وارد ميکند و نمونههاي زميني دور شومينه از جنس فلز است و گرماي توليدي آن از درون شومينه است .

وي در مورد قيمت شومينه گفت: شومينهها برحسب سايز از سايز 100 تا 160  طراحي و توليد ميشوند که قيمت آن نيز بسته به کيفيت محصول از 1ميليون تومان تا 15 ميليون تومان  متغير است.

فدايي، از شرکت تابان آذين يکتا گفت: شومينههاي کلاسيک که بيشتر گازسوز هستند و نيز شومينههاي ديواري و برقي که بيشتر جنبه تزئيني دارد از نمونههاي مدرن  اين محصول هستند.

فدايي در مورد برندهاي متفرقه در ايران گفت: معمولاً برندهاي متفرقه و چيني با قيمت پايينتر در بازار خريدوفروش ميشوند اما از کيفيت و استاندارد لازم برخوردار نيستند و چدن آن در مدت کوتاهي از بين ميرود. با توجه به اهميت استاندارد بودن شومينه توصيه ميکنم که مردم در خريد شومينه دقت لازم را داشته باشند.

مزاياي شومينههاي برقي

سيد احمد محمدي در مورد مزيت شومينههاي برقي به خبرنگار ما گفت: شومينههاي قديمي به دليل استفاده از اکسيژن محيط مشکلساز بود. بهگونهاي که در بسياري از موارد نظاممهندسي به ساختمانهايي که شومينه براي آنها تعبيه کرده بودند انشعاب گاز نميداد و همچنين در گرفتن پايان کار نيز دچار مشکل ميشد.وي مزيتهاي شومينههاي برقي را موارد زير دانست:

نياز به دودکش ندارد

هزينه نصب و تخريب محيط ندارد

بدون نياز به اکسيژن محيط کار ميکند.

شومينههاي برقي با کنترل از راه دور

خانم راد،  در مورد شيوه کار شومينههاي برقي گفت: اين شومينهها داري نماي شيشه هستند که تصوير شعله لغزان آتش در آن ديده ميشود و گرماي آن توسط موتورهاي 400 و 600 واتي تأمين ميشود .در واقع به شکل پيش آماده هستند يعني مانند نسل شومينههاي قبلي نياز به مکان زياد و کندن ديوار ندارند.

اللهورديشهبازي(توليدکنندهو واردکننده شومينه) در جواب اين سؤال که آيا شومينه وسيله غيراستانداردي است،گفت: شومينه توسط بعضي از سودجويان مبني بر اينکه شومينه مولد گاز منواکسيد کربن بوده و در صرفهجويي انرژي هيچ نقشي ندارد خدشهدار شده است که در اين خصوص لازم به ذکر است چوب يا چدن هيچکدام بهتنهايي از عوامل توليد گاز منواکسيد کربن نميباشند بلکه سيستم گرمايشي آن )مشعل) ميتواند سبب توليد گاز منواکسيد کربن شود که مجموعه ما با بهکارگيري مشعلي با مرغوبترين کيفيت اين مشکل را حل نموده است.

شهبازي در مورد رنج قيمت شومينه به خبرنگار ما گفت: هر شومينهاي نسبت به طرح و رنگ و سايز آن قيمتهاي متفاوتي دارد اما بهطور متوسط قيمت انواع شومينه چدني از 1 ميليون و 400 هزار تا 3 ميليون تومان و انواع LCD بدون کنترل از 1 ميليون و 200هزار تا 11 ميليون تومان و انواع کنترل دار آن با برد بسيار بالا از 6 ميليون و 500 هزار تا 11 ميليون تومان قيمت دارد. لازم به ذکر است کنترل از راه دور اين محصولات هلندي ميتواند از يک شهر به شهر ديگر تنظيم شود؛ مثلاً اگر در جاده هستيد و يک ساعت ديگر ميخواهيد به خانه برسيد ميتوانيد با يک تماس و کنترل از راه دور شومينه را روشن کنيد.

اتلاف انرژي کمتر در شومينههاي چدني

 يکي از فروشندگان شومينه به خبرنگار ما گفت: به نظر بنده بهترين شومينه، نوع چدني آن است چون 85 درصد گرمابخش است و اتلاف انرژي آن به خاطر فلزي بودن بسيار کم است.

 عليرضا پهلوانيان مدير يک شرکت فعال در زمينه شومينه به خبرنگار ما گفت : شرکت ما با انجام تحقيقات و با بهرهگيري از دانشآموختگان برتر اين صنعت توانسته است اين وات را به 600 برساند درحاليکه حتي کشور هلند نيز اين فن آوري را ندارد . مزيت بعدي کالاهاي ما بهروزرساني سريع تکنولوژي آنها است.

 معايب را ناديده نگيريم

 محمد حسيني (کارشناس گاز) در مورد معايب اين کالا به خبرنگار ما گفت: يکي از مهمترين معايب شومينه، مسئله هدر دادن حرارت است . ضمن اينکه تجمع بيشازحد دود داخل شومينه هم باعث توليد گازهاي خطرناک و ايجاد مسموميت ميشود. البته شرکتهاي توليدي براي اين معايب راهکارهاي خوبي مانند شير BM و کاهش ولتاژ مصرفي انديشيدهاند. براي جلوگيري از خطرات گازهاي توليدي هم بهتر است شومينه را در اتاقي نصب کنيد که تهويه مناسبي دارد.

نکات ايمني در نصب شومينه

عايقبندي لولههاي انتقال منوکسيد کربن بايد بهدرستي صورت گيرد

مدل دودکش ها بايد به شکل H  باشد

در نصب دودکشها بايد نهايت دقت رعايت شود

هود بالاي شومينه بايد از کيفيت بالا برخوردار باشد تا گاز مونوکسيد کربن را انتقال دهد

نصب شومينه توسط تکنسين انجام شود

سايز  شومينه و ابعاد بنا در تناسب باشد

کيفيت جنس کوره بايد از نوع مرغوبي انتخاب شود