هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   208   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

ملاحظات نصب دروبین های مدار بسته

انسان پس از اينکه نيازهاي زيستي خود شامل خوراک، پوشاک، مسکن و را تأمين کرد، به حفظ امنيت و کنترل داشتههايش مشغول ميشود. در واقع نياز به رهايي از وحشت، تأمين جاني و عدم محروميت در زمان حال و آينده او را به اين فعل ميگمارد. بنابراين بخشي از حواسش بر دفع آنچه داراييها و جان او را تهديد ميکند، متمرکز ميشود.

با اين تفاسير اصلا عجيب نيست که به منظور سهولت در تأمين اين نياز، دست به اختراع و ابتکار هم بزند. در دنياي امروز اين اختراع دوربين مداربسته نام دارد که در اين شماره از پيام ساختمان به بررسي آن ميپردازيم. البته امروزه ديگر دوربينهاي مداربسته را فقط براي حراست و حفظ امنيت به کار نميبرند، کنترل و نظارت با هدف مديريت و آموزش و تحقيقات نيز از کاربردهاي ديگر اين تکنولوژيهاست.

دوربينهاي مداربسته دستگاههاي الکترونيکي هستند که تصاوير را دريافت کرده و به يک دستگاه ضبطکننده يا نمايشدهنده انتقال ميدهند. اين دوربينها معمولا براي نظارت بر اماکن داخلي و خارجي استفاده ميشوند و بسته به شرايط محيط انواع مختلفي دارند.

اولين دوربين مداربسته در سال 1942 توسط ارتش آلمان براي نظارت بر چگونگي شليک موشک V2 در ايستگاه پرتاب اين موشک نصب شد. حدود هفت سال بعد در آمريکا سيستمهاي مداربسته تجاري با نام Vericon به بازار آمد.

اولين دوربينهاي تحت شبکه در سال 1996 توسط شرکت "Axis" با استفاده از پايه نرم افزاري لينوکس (‌Linux‌) توليد شد، اين دوربينها بر اساس استانداردهاي HTTP و RTSP طراحي شده بود و از استانداردهاي IP و شبکه براي ارسال تصاوير در قالب اطلاعات (‌Data‌) استفاده ميکرد.

رزولوشن يا تفکيک پذيري در دوربينهاي مداربسته

متفاوت از دوربينهاي آنالوگ که رزولوشن آنها با تي وي لاين (‌TVL‌) مشخص ميشد، (تعداد خطوط افقي موجود در تصوير) در دوربينهاي تحت شبکه رزولوشن به پيکسل عنوان ميشود. براي مثال 520 تي وي لاين در يک دوربين آنالوگ با رزولوشن 752×582 برابري ميکند که در نوع آنالوگ رزولوشن نسبتا بالايي به شمار ميرود.

استفاده از دوربينهاي 2 و 3 مگاپيکسلي به صورت دوربينهاي شبکه به سرعت رايج شده و اين دوربينها ميتوانند تصاويري به مراتب بهتر از دوربينهاي آنالوگ ارائه دهند.

امروزه حتي دوربينهاي شبکه با رزولوشن 16 و 20 مگاپيکسل نيز وجود دارد. اين دوربينها ميتوانند تصاوير را با تمام جزئياتشان نمايش دهند. از اين دوربينها معمولا براي مشاهده محيطهاي پهناور استفاده ميشود.

عملکرد در نور کم

دوربينهاي تحت شبکه اوليه عملکرد مناسبي در نور کم نداشتند و مکانيزم جبرانکننده آنها نيز باعث کاهش تعداد فريمها در تصوير ميشد که به يک تصوير بيکيفيت و نامنظم ميانجاميد، اما دوربينهاي امروزي ميتوانند تصوير نسبتا مناسبي را حتي در نور يک لوکس نيز ايجاد کنند و از نور موجود استفاده مناسب را ببرند و 25 فريم در ثانيه را در هر شرايطي ايجاد کنند. به اين دوربينها اصطلاحا Day&Night (روزانه و شبانه) ميگويند.

منبع تغذيه دوربين مداربسته

دوربينهاي مداربسته معمولا طوري ساخته ميشوند که با ولتاژ 12 ولت DC کار کنند. ازآنجاکه ولتاژ برق شهر 220 ولت AC است شما نياز خواهيد داشت تا از آداپتور يا منبع تغذيه براي تبديل 220 به 12 استفاده کنيد. منبع تغذيه 12 ولتي را بر اساس ميزان آمپراژ آنها طبقه بندي ميکنند. هر چه تعداد دوربينهاي بيشتري داشته باشيد به تعداد آداپتورهاي بيشتر يا يک منبع با آمپراژ بالاتر نياز داريد.

آسيب ديدن منابع تغذيه در سيستمهاي مداربسته رايج است. دليل اين امر معمولا انتخاب منابع بدون توجه به کيفيت آنها و يا با آمپراژ پايينتر از استاندارد است.

عملکرد در شبکه

يکي از نگرانيهاي مهم مسئولان شبکه در مورداستفاده از دوربينهاي تحت شبکه تأثير آنها بر روي شبکه و کاهش سرعت آن است. زيرا در دوربينهاي با رزولوشن بالا حجم زيادي از اطلاعات مربوط به دوربين بايد در هرلحظه در شبکه جابه جا شود و با توجه به پهناي باند محدود شبکه، اين امر ميتواند موجب ايجاد اختلال در شبکه نيز شود.

بااين حال شبکههاي گيگابايتي امروزي ميتوانند به راحتي نصب اين دوربينها را پشتيباني کنند و در صورت ايجاد اختلال بايد ظرفيت شبکه را افزايش داد. روش ديگر براي جلوگيري از ايجاد اختلال در شبکه استفاده از کابلهاي داده و عدم نصب مستقيم دوربينها به شبکهاست، طوري که تصاوير داراي شبکه خاص خود در سيستم باشند.

اين مشکل هم اخيرا با استفاده از فرمتهاي متفاوت فشردهسازي حل شدهاست و به راحتي تا بيش از 10 دوربين مگاپيکسلي در يک شبکه با سرعت ۱۰۰Mb/s در کنار هم کار ميکنند.

ملاحظات نصب دوربينهاي مداربسته

زماني كه سيستم دوربين مداربسته نصب ميشود، دوربينها فقط بخشي از مفهوم طراحي به شمار ميآيند و صرفا قرار دادن دوربينها در محل به عنوان سيستم مداربسته كفايت نميكند و عوامل متعددي در طراحي سيستم مداربسته دخيل هستند. ضمن اينکه محل قرارگيري، نواحي پرخطر و نوع دوربين مورداستفاده، تمام بخشهاي معادله نصب موفقيت آميز دوربين مداربسته را تشكيل ميدهند.

تفاوت دوربينهاي آنالوگ و تحت شبکه IP

اگر شما به دنبال سيستم امنيتي هستيد که محل کار يا منزل خود را نظاره کنيد، يکي از تصميماتي که بايد بگيريد انتخاب ميان دوربين آنالوگ و IP است. دوربينهاي آنالوگ بر اساس دادههاي ويدئويي کار ميکنند مانند تلويزيون يا دوربين فيلم برداري و يا مانيتور و يک IP Camera بر مبناي ديجيتال يا باينري، دادهها را ارسال مينمايد و همانند ديگر تجهيزات تحت شبکه يک آدرس به خود اختصاص ميدهد. در دوربينهاي IP علاوه بر محيط شبکه داخلي در مرورگرهاي« وب» هم ميتوان تصاوير را رصد کرد.

از مزاياي ديگر دوربين تحت شبکه ميتوان موارد زير را عنوان نمود:

1) درصورتي که محدوديت هزينه نداشته باشيد، حتي اگر پروژه داراي توجيههاي ديگر نصب سيستم شبکه نبود سعي کنيد از دوربينهاي شبکه استفاده کنيد. اين دوربينها ميتوانند به شما در ارائه کيفيت مناسبتر و خدمات بهتر کمک کنند.

2) مسافتهاي طولاني براي کابل کشي وجود دارد. درصورتي که فضاي بزرگي با کابل کشيهاي طولانيتر در اختيار داريد، استفاده از سيستم شبکه ميتواند هزينههاي کابل کشي شما را به شدت کاهش دهد. استفاده از آنتنهاي «نانو استيشن» نيز در سيستم شبکه ميتواند در مسافتهاي طولاني استفاده از کابل را حذف کند و صرفه جويي زيادي براي شما داشته باشد.

3) ازآنجاکه نياز به تغييرات پايهاي در آينده به وجود ميآيد، در سيستم آنالوگ ايجاد تغييراتي مثل جا به جا کردن اتاق کنترل دوربينها، داراي زحمت و هزينه بالايي است و در برخي موارد انجام چنين کاري کاملا غيرممکن ميشود. در مقابل در سيستم شبکه درصورتي که بستر شبکه به طور مناسبي محاسبه شود امکان انجام هرگونه تغييرات براي شما وجود دارد. شما ميتوانيد محل ضبط دوربين را به سادگي جابه جا کرده يا دوربينها را از محلي به محل ديگر منتقل کنيد.

4) گرچه استفاده از کابلهاي باکيفيت و نصب مناسب، سيستم آنالوگ ميتواند تأثير نويز بر روي سيستم را کاهش دهد، اما نبايد آسيب پذيري سيستم آنالوگ نسبت به نويز را فراموش کرد. درصورتي که ريسک نويز بالا در محل وجود داشت، بهترين راه حل استفاده از دوربينهاي شبکهاست.

5) بيشتر نرم افزارهاي پردازش تصوير رايج طوري ساخته شدهاند که با بستر دوربينهاي شبکه بهترين خروجي را داشته باشند. حتي گاهي اين نرم افزارها بر روي سيستم عامل دوربينهاي شبکه نصب ميشوند و به صورت همزمان با دوربين به فروش ميرسند.

6) درصورتي که در محل بستر شبکه قوي وجود دارد، استفاده از دوربين شبکه ميتواند هزينههاي کابل کشي را به طورجدي کاهش دهد و زمان نصب سيستم را نيز کم کند. در زمان نصب دوربينها در يک شبکه هميشه به ترافيک شبکه نيز توجه داشته باشيد، چراکه حجم اطلاعات تصاوير دوربين مخصوصا اگر کيفيت آن بالا باشد ميتواند ترافيک زيادي در شبکه ايجاد کند.