هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   208   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

سود خوب در انتظار سرمایه‌گذاران نفتی

وزير نفت دولت يازدهم در مراسم افتتاح بيستمين نمايشگاه بينالمللي نفت، گاز و پتروشيمي از بدهي هفت ميليارد دلاري نفتي هند به ايران خبر داد و گفت: پس از لغو تحريمها اين بدهي به صورت يورويي و روپيه دريافت ميشود.

بيژن زنگنه چهارشنبه 16 ارديبهشت ماه در نشست خبري نخستين روز برگزاري بيستمين نمايشگاه بينالمللي نفت، گاز، پالايش و پتروشيمي با بيان اينکه کشور چين بدهي نفتي غيرمتعارفي به ايران ندارد، گفت: در مبادلات نفتي خريدار نفت فرصت کوتاهي براي پرداخت قيمت نفت دارد. وي در پاسخ به اين پرسش که آيا در روزهاي گذشته هيئت تجاري ايالات متحده آمريکا به ايران سفري داشتهاست يا نه گفت: اين موضوع را نه تکذيب و نه تأييد ميکنم و اطلاعي از آن ندارم.

وزير نفت در پاسخ به اين سؤال که آيا وزارت نفت با بازار سرمايه بورس مذاکراتي درباره رونق اين بازار داشتهاست، گفت: در ماههاي گذشته وزارت نفت درباره تشکيل صندوقهاي سرمايهگذاري و تسريع در پروژههاي پتروشيمي و طرح فراگير پالايشي سيراف با بورس مذاکراتي داشتهاست، اما درباره بورس اوراق بهادار به آنها تأکيد کردهايم که بايد به عنوان بازار اوليه نقش بيشتري را ايفا کنند.

زنگنه در پاسخ به اين سؤال که برنامههاي وزارت نفت با لغو تحريمها درباره افزايش صادرات نفت چيست، اظهار داشت: بازار جهاني نفت يک بازار پيوسته بودهاست ازاين رو همه توليدکنندگان بايد به فکر ورود نفت ايران به بازار باشند زيرا 60درصد از نفت صادراتي ايران با تحريمهاي غيرمنصفانه از بازار حذف شدهاست. وي تأکيد کرد: کشورهاي توليدکننده نفت بايد براي افزايش صادرات نفت ايران در بازار جا باز کنند.

اعضاي اوپک از ادامه روند موجود راضي نيستند

زنگنه درباره اينکه آيا پيشنهادي براي اجماع ميان اعضاي سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک) وجود دارد يا خير گفت: فکر نکنم پيشنهادي براي آن وجود داشته باشد اما بيشتر اعضاي اوپک نظرشان ادامه روند موجود نيست.

وزير نفت درباره اينکه ارزيابي ايران از قيمتهاي کنوني نفت و نوسانهاي آن چيست، گفت: هيچ يک از اعضاي اين سازمان از قيمتها به دليل نوساناتي که هم اکنون شاهد آن هستيم راضي نيستند و ما هم نظرمان معلوم است؛ هم اکنون مقدار عرضه نفت خام بيش از تقاضاست و اگر عوامل سياسي نباشد ميل قيمتها به سمت بالاست.

وزير نفت در پاسخ به پرسشي درباره اينکه پارسال چه ميزان از پيشنهادهاي وزارت نفت در قالب بند «ق» تبصره 2 بودجه قانون سال 93 در شوراي اقتصاد تصويب شد، گفت: پارسال اين شورا بيش از 70 ميليارد دلار براي پروژههاي صنعت نفت در قالب ميدانهاي نفت و گاز و همچنين پروژههاي بهينهسازي تصويب کرده و مقداري از آن هم قرار است امسال تصويب شود.

سود خوب در انتظار سرمايهگذاران است

زنگنه درباره قراردادهاي تازه نفتي و زمان ارائه آن به جهان نيز گفت: اين قراردادها در سال 92 از سوي کارشناسان داخلي و خارجي در ايران موردبحث و بررسي قرار گرفت و هم اکنون در مرحله آخر براي ارائه به دولت براي نهايي کردن است؛ اين قراردادها قرار است به همراه برخي از پروژههاي نفت و گاز در سپتامبر امسال (شهريورماه) به جهانيان ارائه شود.

وي افزود: در اين قراردادها مرحله اکتشاف، توسعه و بهره برداري به صورت پيوسته ديده شده و سرمايهگذار ميتواند مطمئن باشد که سود خوبي از اجراي پروژه به دست خواهد آورد.

از بازپس گيري سهم خود کوتاه نميآييم

زنگنه درباره حضور روسيه در اوپک و اينکه عربستان تمايلي به حضور آنها در اين سازمان ندارند، گفت: هيچ مانعي در اين زمينه وجود ندارد، وقتي اوپک قبول ميکند آنگولا وارد اين سازمان شود دليلي براي اين وجود ندارد که از حضور روسيه با توليد بيش از 10 ميليون بشکه در روز جلوگيري کند.

وزير نفت درباره بازپس گيري سهم ايران در بازارهاي جهاني نفت پس از لغو تحريمها گفت: ما تحت هيچ شرايطي از بازپس گيري سهم ازدست رفته توليد ايران کوتاه نميآييم.

برداشت از لايه نفتي پارس جنوبي به امسال نميرسد

وزير نفت در پاسخ به اين سؤال که آيا امسال توليدي از لايه نفتي پارس جنوبي خواهيم داشت، گفت: قرارداد توسعه اين لايه نفتي 30 ماهه بوده و با توجه به اينکه تجهيزات و کشتي صادراتي اين طرح هم اکنون در حال ساخت است، به نظر نميرسد که امسال توليدي از آن صورت گيرد.

وي درباره ساخت متههاي حفاري در داخل کشور نيز اظهار داشت: هم اکنون با 2 شرکت داخلي دراين باره قراردادهايي امضا شدهاست.

وزير نفت در پاسخ به اين سؤال که آيا هم اکنون پرداختهاي ضعيف حقوقي به کارکنان صنعت نفت صورت ميگيرد، گفت: صنعت نفت وضع سختي در زمينه پرداختهاي خود دارد زيرا مشکلات اين صنعت به دليل کاهش شديد قيمت نفت افزايش يافتهاست اما در حال تدبير و چاره انديشي هستيم تا مشکلات ياد شده رفع شود.

وي با بيان اينکه با وجود مشکلات پرداختي موجود در صنعت نفت برخي فکر ميکنند که اين صنعت وضعش خيلي خوب است، گفت: هم اکنون دولت و مجلس و دستگاههاي ذي ربط کمک و مساعدتهاي زيادي براي رفع مشکلات مالي صنعت نفت ميکنند.

زنگنه در خصوص توسعه ميدانهاي حوزه نفتي غرب کارون گفت: با وجود شرايط سخت کنوني و تحريمها وزارت نفت حوزههاي مشترک همچون پارس جنوبي و غرب کارون را درحال توسعه دارد و همه تمرکز فني و مالي خود را براي به توليد رسيدن 27 فاز متعارف پارس جنوبي و توليد روزانه 700 هزار بشکهاي در غرب کارون گذاشتهاست، اما با وجود تحريمهاي بينالمللي به افزايش توليد اين ميادين براي ايران درآمدهايي به همراه ندارد.

وي درباره ضريب بازيافت متفاوت لايههاي نفتي در ميدانهاي موجود در حوزههاي نفتي غرب کارون اظهار داشت: در اين حوزه لايههاي نفتي کم فشار و پرفشار وجود دارد ازاين رو وزارت نفت تلاش زيادي براي استفاده از فناوريهاي تازه با همکاري شرکتهاي خارجي و دانشگاههاي داخلي انجام ميدهد.

وزير نفت درباره محورهاي کاري سفر خود به کنفرانس امنيت انرژي در برلين آلمان گفت: امشب به دعوت کشور آلمان در کنفرانس امنيت انرژي برلين شرکت خواهم کرد و با مديران شرکتهاي آلماني و مقامهاي ارشد اين کشور ديدارهايي خواهم داشت، ازاين رو دعوت بنده و حضور هيئتهاي آلماني در کشور نشانه استقبال شرکتهاي آلماني براي حضور دوباره در ايران است.

زنگنه در پاسخ به اين سؤال که آيا با لغو تحريمها حضور سازندگان و شرکتهاي داخلي در بازار صنعت نفت کمرنگ خواهد شد يا خير گفت: هم اکنون وزارت نفت با سازندگان در بخشهاي توليدي، بازرگاني و ساخت داخل ارتباط خوبي دارد، اما به بخش خصوصي در حوزه ساخت داخل بدهيهايي دارد که با لغو تحريمها و بهتر شدن وضعيت اين بدهيها پرداخت خواهد شد.

نمايشگاه بيستم

بيستمين نمايشگاه بينالمللي نفت و پتروشيمي با حضور بيش از 1200 شرکت داخلي و 600 شرکت خارجي از 29 کشور در محل نمايشگاههاي بينالمللي تهران آغاز به كار كرد. اين نمايشگاه كه قرار است به مدت چهار روز از چهارشنبه 16 ارديبهشت ماه تا شنبه 19 ارديبهشت داير باشد با شعار« تقويت ساخت داخل با اتكا بر اصول اقتصاد مقاومتي» و با حضور بيژن نامدار زنگنه وزير نفت و ساير مسئولان اين وزارتخانه افتتاح شد.

در بيستمين نمايشگاه نفت، گاز، پالايش و پتروشيمي هيئتهاي تجاري و اقتصادي نروژ و لهستان و کشورهايي همچون ايتاليا، چين، آلمان، امارات متحده عربي، هند، ترکيه، روسيه، فرانسه، بلژيک، انگلستان، سنگاپور، موناکو، کره جنوبي، اوکراين، اسپانيا، اتريش، قزاقستان، سوئيس به صورت شرکت يا پاويون شرکت کرده اند.