هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   160   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

بهترین رنگ اتاق خواب

ترجمه:الهام محمودی

گروه معماری ودکوراسیون:آسان‌ترین راه برای تغییر حال و هوای یک اتاق‌خواب، استفاده از یک رنگ جدید است. اگرچه این امر به وسیله تغییر پرده ، فرش ، و یا نقاشی روی دیوارها و ... نیز امکان‌پذیر می‌باشد. اینکه چگونه رنگ‌ها روی ما تأثیر بگذارند نیز یک مسئله مهم است. برای آنکه خواب بهتری را در اتاق‌خواب تجربه کنید، بهتر است از رنگ‌های روشن برای رنگ‌آمیزی دیوارهای آن استفاده کنید. رنگ‌های روشن به شما کمک می‌کند که به لحاظ روانی آمادگی بهتری برای خوابیدن پیدا کنید. بر اساس دیدگاه کارشناسان رنگ درمانی ، رنگ‌های روشن به راحتی بر اعصاب انسان تأثیر مثبت گذاشته و به داشتن خوابی آرام و عمیق کمک می‌کند. در این مقاله ما تأثیر رنگ‌ها را برای اتاق‌خواب شما و برای شما بررسی کرده‌ایم :

پیش از انتخاب رنگ اتاق‌خواب لطفاً به موارد زیر توجه نمایید:

1 - اندازه اتاق: مهم‌ترین شاخص لازم برای انتخاب رنگ، اندازه اتاق است. اگر دیوارهای اتاق کوچک را تیره نمایید، کوچک تر به نظر می‌رسند. برای این اتاق‌ها بهتر است از رنگ‌های روشن یا خنثی استفاده شود.

2 - به چه احساسی علاقه دارید؟ دوست دارید احساس راحتی، آرامش یا کدام احساس را داشته باشید؟ سایه هر رنگ حالات و احساس‌های مختلفی را به همراه دارد. مثلاً رنگ سبز یادآور طبیعت و آرامش است ولی قرمز یادآور آتش و اگر تند شود می‌تواند آزاردهنده هم باشد.

3 - سبک و حالت مبلمان های موجود را در نظر بگیرید: به مبلمان، تخت و سایر موارد موجود توجه نمایید تا بر اساس آنها بتوانید رنگ مناسب را گزینش کنید.

4 - یک یا چند رنگ؟ استفاده از یک رنگ باعث سادگی اتاق می‌شود اما به این معنا نیست که حتماً باید در اتاق از رنگ‌های بی‌شماری استفاده کرد. می‌توانید دیوارها را به رنگ‌های مختلفی درآورده یا بخشی از آنها را با رنگی خاص رنگ‌آمیزی کنید.

اتاق‌خوابی به رنگ آبی برای داشتن بهترین ساعات استراحت شبانه و انرژی صبحگاهی توصیه می‌شود ، چرا که آبی به آرامش و سکوت نسبت داده شده و تصور می‌شود که نرخ ضربان قلب را آهسته‌تر کرده و حتی فشارخون را افزایش ‌دهد. رنگ آبی یادآور آبی آسمان ، تازگی و سرزندگی و زلالی آب است. آبی احساس آرامش درونی خاصی را برای ما به ارمغان می‌آورد و می‌تواند ما را از هیاهوی زندگی روزمره رها کند. اگر بعد از یک روز کاری پر تنش در این اتاق استراحت کنید، خیلی زود آرام می‌شوید . آبی یک رنگ زندگی‌بخش و سرشار از آرامش است.

انتخاب رنگ‌های سبز و زرد نیز موجب می‌شود افراد هفت ساعت و ۴۰ دقیقه خواب داشته باشند. سبز رنگی آرام و دلپذیر و یادآور ارتباط ما با طبیعت است. این رنگ احساس تعادل و هارمونی را برای شما فراهم می‌کند و استرس را از محیط دور می کند . رنگ زرد، رنگی سرشار از انرژی مثبت و روح زندگی است و خورشید زیبا و گرمی دلپذیر آن را به ما یادآور می‌شود .اگر اتاق کوچک و تاریکی دارید رنگ زرد یکی از بهترین گزینه‌هایی است که می‌توانید برای روشن تر ساختن و وسیع نمایان کردن فضا از آن استفاده کنید.

بهتر است از رنگ بنفش پرهیز کرد چرا که این رنگ تحریک کننده است و می‌تواند تعداد ساعات استراحت شبانه را به کمتر از شش ساعت برساند ولی به طور کلی، بنفش یک رنگ الهام‌بخش و نماد ثروت است و اتاق‌خوابی به این رنگ، احساس آرامش همراه با هوشیاری را برای فرد فراهم می‌کند.

رنگ قهوه‌ای نیز نماد دیگری از طبیعت است و احساس امنیتی پایدار را برای شما فراهم کرده و اجازه خواهد داد که بعد از یک روز پر هیاهو و استرس، استراحتی آرام را تجربه کنید. رنگ نارنجی احساسی از لذت و شادی و گرمی را برای شما فراهم می‌کند. نارنجی رنگی اجتماعی است و بارقه‌های خلاقیت را در شما روشن خواهد کرد.استفاده از این رنگ در اتاق‌خواب و ناهارخوری فضای عاطفی و پرنشاطی را خلق می‌کند. این رنگ علاوه بر نشاط‌بخش بودن ضد افسردگی نیز می‌باشد. رنگ قرمز رنگ عشق ، قدرت ، جسارت و هیجان است، اما وقتی از این رنگ در دکوراسیون استفاده می‌شود، احساس گرمی و راحت بودن را در محیط جاری می‌سازد.

رنگ صورتی رنگی رمانتیک است که هر سایه‌ای از آن احساسی را در بر دارد. صورتی تیره سرشار از انرژی است و صورتی ملایم ، احساس آرامش را در محیط جاری می‌سازد. رنگ سفید یک رنگ ناب ، خالص و سراسر مثبت و آرام و نماد پاکیزگی است. رنگ سفید در اتاق‌خواب برای ما استراحتی آرام روی ابرهای سفید آسمان را تداعی می‌کند و احساسی از امنیت و آرامش را در اتاق‌خواب به ما هدیه می‌کند. انتخاب رنگ خاکستری نیز چندان توصیه نمی‌شود چرا که این رنگ مایه افسردگی و دلتنگی است .

این تحقیق از سوی شرکتی انجام‌شده که دارای هتل‌های زنجیره‌ای در کشورهای مختلف است و ۲ هزار خانه را مورد بررسی قرار داده تا تأثیر رنگ را بر کیفیت خواب اندازه‌گیری کند. آنها دریافتند؛ افرادی که در اتاق‌هایی می‌خوابند که رنگ‌های آرامش بخشی چون آبی، زرد یا سبز دارد، بهترین خواب شبانگاهی را خواهند داشت. کریس ایدزکواسکی کارشناس خواب از مرکز خواب ایدنیبورو اظهار داشت : این نتایج بسیار شگفت‌انگیز است.