نشریه شماره   160   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

تئاترشهر نیازمند مرمت


  یک کارشناس میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران گفت: تئاترشهر برای رسیدن به وضعیت ایده‌آل به اعتباری حدود 600میلیون تومان نیاز دارد.رضا موسوی با اشاره به جلسه‌ای که اواخر سال گذشته با حضور مسئولان اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری تهران و تئاترشهر برگزار شد، اظهار کرد: در آن جلسه، صحبت‌هایی برای اختصاص اعتبار با هدف برطرف کردن بخشی از مشکلات این بنای تاریخی مطرح شد؛ ولی با تغییر مدیریت، دوباره باید جلساتی برای پیش‌بینی اعتبارات و انجام اقدامات مورد نیاز در این بنای تاریخی برگزار شود.

وی درباره مشکلات موجود در تئاترشهر توضیح داد: اشکال‌های ساختاری در سیستم گرمایش و سرمایش، سیستم برق‌رسانی و نورپردازی از جمله اقدامات زیرساختی است که باید در این بنا انجام شود. بنای تاریخی تئاترشهر به سیستم اطفای حریق اتوماتیک و تهویه‌ مناسب نیاز دارد و باید قبل از هر چیز، این مشکل را برطرف کرد.

موسوی همچنین یادآوری کرد: حدود دو سال پیش، وزارت ارشاد اعتباری برای سامان‌دهی و مرمت تئاترشهر هزینه کرد، بدون آن‌که از سازمان میراث فرهنگی درباره‌ اولویت‌ها برای این بنای تاریخی نظرخواهی کند. انجام این‌گونه اقدامات در بناهای تاریخی مشکل ایجاد می‌کند، چراکه کارشناسان میراث فرهنگی باید بر چنین کارهایی نظارت کنند.

وی با اشاره به دپو شدن حدود 10 تن مواد غیرمصرفی مانند آهن، کاشی و چوب در پشت‌ بام تئاترشهر، ادامه داد: علاوه بر این‌که این مصالح راه‌آب‌های این بنای تاریخی را گرفته است و با بارش هر برف و باران، آسیب‌ زیادی به بدنه ساختمان وارد می‌شود، وجود این حجم از مصالح بار سنگینی را بر بدنه ساختمان وارد می‌کند و به‌مرور برای آن مشکل‌ساز می‌شود.

وی با اشاره به این‌که تئاترشهر بنایی قابل دسترس برای همه است که علاوه بر تردد افراد فرهنگی، افراد غیرفرهنگی زیادی نیز در آن محدوده رفت‌و‌آمد می‌کنند، افزود: افراد غیرفرهنگی آسیب‌های زیادی به بدنه این بنای تاریخی وارد می‌کنند. این کارشناس که پرونده تئاترشهر را بررسی کرده است، گفت: پیشنهاد کرده‌ایم یک لایه حفاظتی مانند شیشه دور این بنای تاریخی ایجاد و داخل آن، نمایشگاهی در فضای باز برپا شود تا دست کم میزان آسیب‌ وارده به این بنا کمتر شود.

موسوی یادگاری‌نویسی و سرقت یا خراب کردن کاشی‌های این بنای تاریخی را که در فضای بیرونی تئاترشهر قرار دارد، از جمله معضلات مربوط به موقعیت قرارگیری این ساختمان تاریخی دانست که باید درباره آن‌ها فکری شود.