هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   160   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

کاهش تلفات گاز

به نظر مي‌رسد؛ هشدارهاي ايمني در خصوص خطرات استفاده نادرست از لوازم گازسوز در جامعه كارساز بوده و مردم به حساسيت مسئله پي برده‌اند. آمارهاي سازمان پزشکی قانونی نشان مي‌دهد؛ در سال گذشته 697 شهروند بر اثر گاز منواکسیدکربن جان خود را از دست داده‌اند که در مقایسه با سال 90 این آمار 27 درصد کاهش داشته است.

به گزارش روابط عمومي اين سازمان، از کل فوتی‌های مسمومیت با گاز در سال گذشته 490 نفر مرد و 207 نفر دیگر زن بودند. این در حالی است که تعداد مردان فوت شده بر اثر مسمومیت با گاز در سال 1390، 712 نفر و تعداد زنان 253 نفر بود.

بر اساس آمارهای موجود در تمام ماه‌های سال گذشته آمار تلفات ناشی از مسمومیت با گاز کاهش قابل توجهی داشت و تنها در مرداد سال گذشته (در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از آن) با افزایش 1/26 درصدی این آمار مواجه بودیم. همچنین تلفات ناشی از مسمومیت با گاز در خرداد سال گذشته با 8/67 درصد، بیشترین کاهش را در مقایسه با دیگر ماه های سال به خود اختصاص می‌دهد.

بر اساس این گزارش در سال گذشته استان‌های تهران با 181، خراسان رضوی با 64 و اصفهان با 58 مورد، بیشترین و استان‌های کهگیلویه و بویراحمد با یک، سیستان و بلوچستان با سه و استان‌های ایلام و خراسان جنوبی هر یک با چهار مورد کمترین تلفات ناشی از مسمومیت با گاز منوکسید کربن را در سال گذشته داشته اند.

یادآور می‌شود؛ بیشترین فوتی‌های ناشی از مسمومیت با گاز در سال گذشته با 135 مورد مربوطه به دی ماه بوده و کمترین آن با هفت فوتی در شهریور ماه ثبت شده است. همچنین در 10 سال گذشته (1382-1391) هشت هزار و 202 نفر از هموطنان به علت مرگ‌های ناشی از مسمومیت با گاز منوکسیدکربن جان خود را از دست داده‌اند. در همین بازه زمانی (10 سال گذشته) سال 1386 با یک‌هزار و 24 نفر، بیشترین تعداد وقوع مرگ‌های ناشی از گازگرفتگی را داشته است. متوسط مرگ ناشی از گازگرفتگی در 10 سال گذشته 802 نفر در سال بوده است.