هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   207   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

کاشی وسرامیک

ايران در توليد کاشي و سراميک با همت توليدکنندگان داخلي و ارائه محصولات باکيفيت توانسته جايگاه مهم و با ثباتي در جهان براي خود کسب نموده و در اين زمينه با توليدکنندگان مطرح کاشي در دنيا رقابت کند. دو کشور ايتاليا و اسپانيا  کشورهاي مطرح در توليد کاشي هستند که ايران نيز توانسته است همگام با آنها در اين صنعت پيش برود . به سياق شمارههاي گذشته پيام ساختمان  و در ادامه مطالب «کالاي برتر» در اين شماره از نشريه در گفتگو با توليدکنندگان، واردکنندگان و مصرفکنندگان به بررسي بازار کاشي و سراميک پرداختهايم . با اين توضيح که نشريه با اظهارات عنوانشده لزوماً موافق يا مخالف نبوده و از چاپ نظرات مخالف و موافق استقبال ميکند:

معيار انتخاب بهترين کاشي

در حال حاضر حدود 130 واحد صنفي با ظرفيت تقريبي 700 ميليون مترمربع در کشور وجود دارد که سالانه حدود 450 ميليون مترمربع انواع کاشي و سراميک توليد ميکنند. بورس کاشي و سراميک در خيابان شيراز  تهران قرار دارد و در آنجا ميتوانيد انواع کاشي و سراميک موردنظر خود را  در قيمتها و برندهاي مختلف پيدا کنيد .

مجيد توکلي، که نمايندگي کارخانه آپادانا سرام را به عهده دارد درباره معيار انتخاب کاشي مناسب به پيام ساختمان گفت: اندازه، سطح، حجم تردد، تجسم زيبايي محيط پس از نصب , نور , ميزان پاکيزگي مورد انتظار , شستوشو و بهداشت و نهايتاً کاربرد عملي فضائي كه ميخواهيم دکور کنيم بهترين راه براي درك مشخصاتي است كه کاشي بايد داشته باشد .مثلاً همه خانمها براي سرويس بهداشتي و بهخصوص در آپارتمانهاي کوچک کاشي با ابعاد کوچک و براق انتخاب ميکنند .

وي در مورد دليل اين انتخاب افزود:کاشي کوچک ارزان است و کسي براي سرويس بهداشتي کاشي گران نصب نميکند. ضمن اينکه در سرويسهاي بهداشتي آلودگي زياد است پس بايد کاشي براق و قابل شستوشو باشد.

محسن احمدي ، کارشناس فروش کاشي حافظ درباره بهترين معيار براي خريد کاشي مناسب  به خبرنگار ما گفت:کاشيهاي مورد استفاده در سرويس بهداشتي و آشپزخانه  بايد بتوانند در مقابل مواد شيميايي  مقاومت مناسب داشته باشند و از همه مهمتر بهسادگي تميز شوند، لذا استفاده از کاشي ديواري براي اين منظور کاملاً مناسب است . درحاليکه كاشي كف آشپزخانه علاوه بر مشخصات فوق ، بايد توان مكانيكي بالايي هم داشته باشد. وي افزود :کاشيهاي پرسلاني, راهحل بسيار مناسبي براي اين فضاها به شمار ميرود . استحكام مكانيكي و سايشي بسيار بالاي اين نوع كاشي ، مقاومت در مقابل عوامل شيميايي ، جذب آب بسيار كم و عکسالعمل حرارتي بسيار مناسب آن و از طرف ديگر گستردگي وسيعي از طرح , به شما و يا طراحتان كمك ميکند تا اشرافيت خيرهکنندهاي را به نمايش بگذارد .

 حضور واردکننده ضروري است

 محمديان، واردکننده کاشي و سراميک از کشور اسپانيا و ايتاليا گفت: کشورمان در زمينه توليد کاشي و سراميک به خودکفايي رسيده است اما حضور واردکنندگان کاشي و سراميک نيز بسيار ضروري است چون تکنولوژيهاي نوين توليد کاشي را وارد کشور ميکنند .

 اين توليدکننده تأکيد کرد:توليدکننده و واردکننده نقش بسيار مهمي در ايجاد موازنه و رقابت دارد و هر دو بايد در بازار باشند .

برندهاي مهم و مطرح

محمد کريميان که نمايندگي توليد کاشي و سراميک سعدي را بر عهده دارد ، درباره کاشي و سراميک ايراني گفت: همه محصولات کاشي و سراميک که در ايران توليد ميشوند  مرغوب  هستند و کيفيت بالايي دارند اما طرح و تنوع متفاوتي دارند . ضمن اينکه در لعاب  برخي کاشيها از پودر ايتاليايي  و رنگ ايتاليايي استفاده ميشود که کيفيت خوبي دارد و نسبت به نوع ايراني آن گرانتر است .وي درباره مشکلاتي که در زمينه  توليد کاشي در ايران وجود دارد ،گفت: در گذشته تحريمهايي براي واردات رنگ و لعاب داشتيم که در حال حاضر در حال برطرف شدن است .

 سيروس نيا ، يکي از نمايندگيهاي فروش کاشي آسيا  در مورد اين برند به خبرنگار ما گفت:  کشور ما توانسته در توليد کاشي بسيار موفق عمل کند ؛ بهگونهاي که در حال حاضر کاشي ايراني در جهان حرف اول را ميزند .  وي ادامه داد: محصولات شرکت ما تنوع و زيبايي و ظرافت را همزمان دارد و همچنين مقاومت آن نيز بالاست.

احسان احمدي ، نمايندگي کاشي تبريز به خبرنگار ما گفت: شرکت ما هم کاشي ديواري و هم کاشي کف را توليد ميکند و طرح و نقش آن کاملاً ايراني است و توانسته اصالت و هويت را  در طرحهاي خود حفظ کند .

وي ادامه داد: کاشي ايران به بيشتر کشورهاي همسايه ازجمله عراق ، آذربايجان ، ازبکستان ، ترکمنستان ، گرجستان ، قزاقستان و همچنين سوئد صادر ميگردد که با استقبال خريداران اين کشورها مواجه گرديده است.

 يکي از نمايندگان فروش كاشي كوير در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: توليدکنندگان براي نفوذ در بازارهاي جهاني و داخلي بايد ضمن بهروز بودن، كيفيت و زيبايي را سرلوحه امور قرار داده و با استفاده از پيشرفتهترين تجهيزات سنجش كيفيت مواد اوليه محصول و روند توليد را مورد آزمايش قرار دهند تا محصولي مطابق با بالاترين استاندارد جهاني توليد و عرضه شود.

لازم به ذکر است؛ با توجه به نياز بازار و مشتريان به کاشيهاي تزئيني و دكوراتيو ،با استفاده از تكنولوژي واترجت و نرمافزارهاي پيشرفته، روياي طراحان هنرمند به واقعيت تبديلشده و با آفرينش آثاري خارقالعاده زيبايي را به ساختمانهاي شما هديه  ميکنند.